Јајца од јапонска препелица

Исхрана, здрава храна, лекување со храна, додатоци во исхраната итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Јајца од јапонска препелица

Post by Tina9 » 04 Feb 2015, 14:31

„Веќе неколку векови јапонски, кинески и руски литератури содржат статии за лековитите својства на јапонска препелица и нивните јајца за човечкото тело, особено на крвта, крвоток на јетра, црниот дроб, желудникот, бубрезите и мозокот.
Покрај тоа, јајцето од препелица има позитивен ефект врз метаболизмот, општата кондиција и при зајакнување на имунолошкиот систем. Јајцата од Јапонска препелица се природен енергетски извор за спортисти и физички работници, високо протеинска храна за децата во развој, лек за стари и за болни луѓе.

Хемиски состав
74,6% вода
13,1% белковини
11,2% масти
1,1 % минерали

3,2 mg железо
2,2 mg фосфор
0,5 mg калциум

300 IЕ витамин А

0,1 mg витамин B1
0,8 mg витамин B2

0,5 mg витамин В6

Богати се со есенцијални амино-киселини (метанин, лисин, финиланин и др).

Содржат 5 пати повеќе фосфор, 7 пати повеќе железо и 10 пати повеќе витамини од обичното кокошкино јајце.

Го нарекуваат енергетска бомба, иако има само 15 калории.

Ова се болестите кои можат да се лечат и број на свежи јајца потребни за една терапија:



1. Регулирање на крвна слика 60;
2. Отстранување на нервна напнатост 60;
3. Регулирање на столица 120;
4. Чир во стомакот 120;
5. Регулирање на притисок 240;
6. Отстранување на холестерол 240;
7. Регулирање на шеќер 240;
8. Артериосклероза 240;
9. Мигрена 240;
10. Туберколоза 240;
11. Анемија 240;
12. Срцеви болки 240;
13. Нервни пореметувања 240;
14. Пост оперативно 240;
15. Тежок облик на асма 1080;
16. Тумор на мозок и дебело црево 1080;
17. Разубавување на тенот 180.

За возрасни од 4-от до 5-от ден се пијат по 3 изматени јајца да се навикне организмот, а потоа по 5 јајца до крајот на терапијата.

За деца до 2 год. - 2 јајца на ден,
до 5 год. - 3 јајца на ден,
до 10 год - 4 јајца на ден.

Јајцата да се пијат изматени, или како фрапе, во комбинација со мед и ли со сезонско овошје половина час пред доручек, на гладно.

Јајцата се чуваат во фрижидер (1-4 степени целзиусови) до 60 дена и се конзумираат живи.“
Извор: http://karas4training.com/mk/nutrition/ ... -prepelica

По совет од пријателка која на трите деца веќе извесно време им дава вакви јајца почнав да ги применувам и јас. Веќе една недела ги користиме сите дома, па ќе ги видиме ефектите. Дали и некој друг од вас ги користи и искуства?

cicamaca
Нов член
Нов член
Мислења: 56
Придружен: 26 Oct 2014, 13:31
Му се допанале: 11 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Јајца од јапонска препелица

Post by cicamaca » 04 Feb 2015, 15:54

Jas gi koristrev do pred nova godina i mnogu mi pomognaa za krvnata slika. Januari pravev pauza taka mi kazaa deka posle tri dozi treba pauza da se napravi ( koga pravev pauza toj mesec hemoglobinot mi se namali).

Gi piev po 2 jajca nasabajle pred da doruckuvam zaedno so isceden sok. I obavezno zatvoram nos koga gi pijam (rolll) .

Sega planiram pak da pocnam da gi pijam do kraj na bremenost za da ja podobram krvnata slika.

(big-hug)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Јајца од јапонска препелица

Post by Lejla7 » 04 Feb 2015, 17:19

Zivi jajca vo bremenost? Ne ti e strav Cicamaca?

Veruvam deka jajcata od j.prepelica imaat odlicni efekti na zdravjeto, megutoa vo bremenost ne se preporacuva konsumiranje na termicki neobraboteni i poluobraboteni jajca poradi opasnost od salmonela i mnogu drugi bakterii. Ne mozat da se jadat tvrdo vareni?

Одговори

Return to “Здрава храна и додатоци во исхраната”