Отрови во храната

Исхрана, здрава храна, лекување со храна, додатоци во исхраната итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11037
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5828 пати
Им се допаднал: 3569 пати

Отрови во храната

Post by Debora » 12 Oct 2010, 17:16

Погледнете го видеово, накратко зборува за аспартамот, генетски модифицирана храна, флуор итн.
За сите овие можат да се најдат многу студии што покажуваат дека се канцерогени, предизвикуваат неплодност итн. Кога ќе имам време ќе барам.

MSpkLk0vYmk

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11037
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5828 пати
Им се допаднал: 3569 пати

Re: Отрови во храната

Post by Debora » 14 Oct 2010, 12:33

Во многу "природни" препарати за слабеење има штетни фармацевтски додатоци, кои се разбира дека не се наведуваат на декларацијата. http://news.yahoo.com/s/livescience/201 ... licitdrugs , а тек оние кои не се "природни".

Еве ја темата и за емулгаторите http://forum.tvoebebe.com/viewtopic.php?f=45&t=135

Продолжете да пишувате.

Не е можно отровите да се избегнат, ама може барем да ги намалиме. Ако не заради нас, заради нашето потомство кое ќе расте во нас. Она што го јадеме во текот на животот, не само во бременоста, се одразува на здравјето на неродените деца.

Мене особено ме нервира што дури и во бебешката храна има еден куп хемикалии. (banging)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2600
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 617 пати

Re: Отрови во храната

Post by Peperutka » 21 Jan 2011, 21:38

После повеќегодишно истражување група нутриционисти објавија кратка листа со петте најштетни намирници.Листата гласи вака....

1.Засладени газирани пијалоци
Направени се во главно да предизвикуваат жед ,а не да ја гасат жедта.Содржат големо количество на шеќер , една чаша кока кола е еднакво на 5 лажици шеќер.

2.Чипс
Чипсот е чист отров , посебно чипсот кој е составен од чист пире-компир.Чипсот во главно е составен од јаглехидрати, масти, и голем број на адитиви кои се многу штетни за нашето здравје.

3.Слатки
Разни мали чоколадца и други благи работи кои содржат големо количество на шеќер , но и многу додатоци кои ни отвараат апетит за повторно да земеме од нив.

4.Салами, колбаси, мортадели , паштети ...
Овие намирници содржат големо количество на конзерванси кое е исто така доста штетно ,а содржат и доста масти кои се му штетат на крвниот притисок .

5.Месо со големо количество на масти
Месо кое содржи големо количество на маси (пржено) е многу штетно и може да предизвика затнување на крвните садови па и срце удар.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Отрови во храната

Post by Petra » 22 Jan 2011, 18:43

Токму така, не е можно отровите да се избегнат, но можеме на минимум да го сведеме нивниот внес во организмот. Овие факти не се за занемарување, отровите можат да остават сериозни последици врз нашето здравје и врз здравјето на нашите деца. Отсега почнувам да внимавам со што се храниме, имаме одговорност за нашиот организам.
Темава е супер ќе ни користи при изборот на храна.

Одговори

Return to “Здрава храна и додатоци во исхраната”