Диети

Исхрана, здрава храна, лекување со храна, додатоци во исхраната итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Диети

Post by ripcence » 09 Oct 2013, 13:15

Незнаев кај да го сместам, па мислам овде е најдобро, еве што најдов:


"Јапонска метода за брзо и лесно намалување на стомакот – легнете и слабејте!
А сите сакаме навистина да постои некој начин на кој ќе се ослободиме од вишокот килограми без поголеми напори. За разлика од американските гуруа за слабеење кои предлагаат различни методи и диети кои генерално се базираат на балансирана исхрана и многу физички вежби, од Јапонија ни доаѓаат многу порелаксирани методи за слабеење. Веќе десет години јапонскиот доктор Фукуцуџи им помага на жените да ги загубат непотребните килограми неверојатно брзо. Со методата на доктор Фукуцуџи се слабее за најкратко можно време, без исцрпувачки диети и напорни вежби, и без трошење на големи суми на пари. Што е најинтересно од се, се губат наслагите околу половината, кои, како што велат експертите, никако не можат да се стопат без вежбање. Звучи како сон, ама за среќа овој пат е реалност!

Над шест милиони примероци од книгата на докторот во која се објаснува методата за брзо слабеење се распродадоа во Азија со брзината на светлината. За спроведувањето на методот не ви е потребна никаква дополнителна опрема. Сé што ви е потребно се неколку крпи и рамна подлога. Суштината на методот е во тоа дека неколку минути дневно треба да лежите на рамна подлога со неколку крпи свиткани во ролна и поставени под половината. На овој начин ќе изгубите неколку сантиметри од обемот на половината ВЕДНАШ! А доколку ја придвижите ролната нагоре и ја наместите под градите, ќе ги поткренете градите и ќе ви се исправи телото. Со оваа метода можете и да се издолжите за некој сантиметар!

Во своите истражувања доктор Фукуцуџи се концентрирал на скелетот и коските и заклучил дека главната причина за широкиот обем на половината е разидувањето на карличните и подребрените коски. По низа експерименти тој емпириски ја докажал неговата хипотеза и развил метода за брзо губење на наслагите на стомакот.
Што точно треба да направите?

1. Прво треба да направите ролна од крпи и да ја преврзете со некаква соодветна лента. Ако имате проблеми со грбот се препорачува помека и помала ролна.

http://s15.postimg.org/i5nuokhej/japonska1.jpg
2. Потоа треба да легнете на рамна и тврда подлога, не се препорачува на кревет, туку подобро на соодветна подлога на подот
3. Ја поставувате ролната под грбот, точно под половината, односно под папокот. Ролната треба да биде малку поширока од ширината на грбот

http://s18.postimg.org/74dn35sll/japonska6.jpg
4. Опуштете се. Поставете ги нозете во ширина на рамениците и свиткајте ги стапалата така што ќе се допираат само палците на нозете
5. Рацете треба да ги испружите над главата, да ги свитката дланките надолу и да ги споите малите прсти

Позицијата можеби ќе ви изгледа малку непријатна, но на почетокот испружете ги рацете колку можете и погрижете се да се допираат палците на нозете и малите прсти на рацете – тоа е најважно.

http://s11.postimg.org/mdfa6wjk3/japonska4.jpg
Лежете во оваа позиција пет минути.

Можете да лежите и три пати дневно по пет минути, но првиот пат само пет минути е сосема доволно.

Тоа е тоа.

Изгледа страшно лесно, НО ... Ако правилно се изведе вежбата, вашиот скелет ќе почне да се враќа во својата природна положба и можете да почувствувате болка. Ако ви е тешко да издржите пет минути, можете да почнете со две и постепено да го зголемувате времето, но на крајот морате да дојдете до целните пет минути. За најдобри резултати потребно е секојдневно да вежбате, поточно да лежите. Ако ја поставите ролната под градите – ќе ги поткренете градите, а ако ја поставите под ребрата – половината ќе стане уште поизразена!
Важно е по сеансата да станете многу пополека. Прво свртете се на страна, па седнете и потоа станете, избегнувајќи нагли движења.

Дури и ако не верувате во оваа метода, немате што да изгубите ако ја пробате. Нема да ве чини ништо, за разлика од различните чаеви и препарати за слабеење. Измерете го обемот на половината и висината пред и по вежбата и ќе бидете прилично изненадени.

http://s21.postimg.org/txzngj3mf/japonska5.jpg "

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Диети

Post by ripcence » 09 Oct 2013, 13:28

http://www.youtube.com/watch?v=Xwhgpv2k ... detailpage
еве и видео, на јапонски е, ама барем прикажано е како правилно се поставува телото и крпите. (smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11042
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5835 пати
Им се допаднал: 3571 пати

Re: Диети

Post by Debora » 09 Oct 2013, 13:54

Ова е ептен примамливо, како за мене баш, да си лежиш и да си слабееш. (rolll)
Фала ти Рипченце. (kup)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Диети

Post by Vesela » 09 Oct 2013, 13:56

Одма применувам (rolll) (rolll) (rolll)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Диети

Post by Happy^_^ » 10 Oct 2013, 22:08

И јас, фала ти :)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Диети

Post by ripcence » 10 Oct 2013, 23:21

Ајде пробајте па кажувајте дали има ефект или не. (smile)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Диети

Post by Petra » 21 Oct 2013, 16:00

Ааааааааа браво за диетава, вежбиве. (lovet) Ова нешто е како измислено за мене. (laugh1) Like (thumbup) Ќе си лежам и ќе ќа се зацврстувам. (joy) dance
Рипченце, фала ти што го сподели со нас. (a2)

Одговори

Return to “Здрава храна и додатоци во исхраната”