Диети

Исхрана, здрава храна, лекување со храна, додатоци во исхраната итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: ДИЕТИ

Post by Vesela » 16 Apr 2013, 12:20

Лејла кажи ми Стевиата убав вкус има. Сакав да купам па се мислев. Башка не е бапш ефтина. Ама е вкусна ќе ја купам.

Инаку точно нјадобра диета е човек да може да си скрати од јадењето, ама тоа тешко ми оди мене, башка сум мрза за вежбање. Само што одам пешки. И проблем ми се јаглехидратите, благо, теста, пити.......затоа мора некој од страна да ме контролира

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: ДИЕТИ

Post by Lejla7 » 17 Apr 2013, 11:53

Земи си Стевија од Виталија - 180 ден. е пола кило мислам, ама една лажичка од неа одговара на 2 лажички шеќер. Ист вкус има како шеќерот. Без калории (thumbsup)
Јас до лани не можев да одржам тежина, зимата се поправував обавезно 3-4 килограми, а сега мислам благодарение на тоа што го исфрлив белиот шеќер (а пијам по две кафиња, и неколку чаеви дневно со по 2 лажички шеќер секој) не сум воопшто поправена (секој ден се мерам), дури и ослабена сум од летото 1 кг. Ама сум млитава, затоа сакам да вежбам, лесен аеробик по дома

И според мене, полесно е да можеш да си каснеш од се ама во намалена количина, отколку со недели и месеци да гладуваш или да се храниш еднолично со некоја ригорозна диета. А колку јадете помалку и желудникот се смалува (ова сум го гледала на Др Оз) и не бара толку јадење како порано, кога сте го навикнале на повеќе. Подобро почесто, по помалку. Нека е и 5 пати на ден, разделени порции. Јас така се хранам и од ништо не си скратувам
Last edited by Lejla7 on 17 Apr 2013, 12:01, edited 1 time in total.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: ДИЕТИ

Post by Lejla7 » 17 Apr 2013, 12:00

И јадете во помали чинии - така визуелно го храните мозокот - мисли дека чинијата е преполна (smile)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: ДИЕТИ

Post by Vesela » 17 Apr 2013, 12:02

Фала, денес обавезно ќе го купам. До сега користев вештачки засладувачи натрен или слично. Ама денес обавезно го купувам. Една колешка вчера ми кажа она наместо засладувачи користела јаворов сируп. И тоа не сум го пробала. Вика дека било многиу вкусно.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: ДИЕТИ

Post by Lejla7 » 17 Apr 2013, 12:07

Да, ама јаворовиот сируп има калории, мислам, а Стевиата не. Инаку не се сомневам дека е вкусен, го користат и за правење слатки

macica
Нов член
Нов член
Мислења: 76
Придружен: 04 Apr 2013, 21:30
Му се допанале: 8 пати
Им се допаднал: 58 пати

Re: Диети

Post by macica » 08 May 2013, 17:31

(re) devojki moram da prasam dali nekoj ima slusnato za kapsulite supa-zelka, dali nekoj ima koristeno, dali se dobri? Majka mi mi gi poracala kao bile mnogu dobri, i edna kapsula zamenuvala 10kg zelka. Ke vidime :) samo da prasam dali ima nekoj iskustvo so niv ? Ve guskam (kup)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Диети

Post by Vesela » 09 May 2013, 11:28

Мацица, за жел ќе те разоцарам. Мајка ми ги нарача, ги пиеше и не ослабе ни кило (sad1) (sad1) (sad1) . Немаат врска апчињата. На почетокот ми кажа мајка ми дека биле како диуретици, ја исфралае водата од оранизам , многу мокрела и влијае на столицата често оди во вц, ама после 5 - 6 ден веќе апчињата немаат дејство. Значи привидно првите неколку дена се симнуваат 2-3 кила, ама тоа се течностите кои се исфрлаат од организмот. Така делуваа на мајка ми, можеби се е индивидуално. Мене лично диетата со зелка супа варена повеќе ми има ефект.

Инаку да се пофалам сум ослабела 4 кила за 2 месеца (joy) (joy) (joy) (joy) (joy) (joy) (joy)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Диети

Post by Vesela » 03 Jun 2013, 12:10

(ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) јас сум за ќотек бидејќи сум најнајнај....ндоследниот човек за диета (fr) (fr) (fr) (fr) . Таман ослабев 4 кила, оп 2 сум вратила (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) . Од денес многу строго (cop) (cop) (cop) .
Се нервирам затоа што јадам кога сум нервозна, анкиозна, меланхолична, а перодов ми е баш тков

NadicaG

Re: Диети

Post by NadicaG » 03 Jun 2013, 12:24

Mila Vesela ne si od retkitezeni sto trpat emocionalno popravanje,edna odniv sum i jas,emocionalen sklop na licnost,pacionalniot sklop na licnost nema ovakov problem,no takvi sme sozdadeni od Bog i treba da se prifatime i da vidima koj pat ni odgovaraza gubenje kilogrami.Mene nemi odgovaarat dieti,zosto brzo gi vrakam,malku da se iznerviram ili da sum pod nekoj stres.Sepopraviv 20 kgposle smrt na tatkomi i posle imavstresn period i kg si ostanaa,mozebi ne 20kg,no sigurno 15kgod sto bev.Sega sfakam dase podvrgnam na nekojdieti,ne sum diciplinirana,i poveke stres custvuvam,zatoa resiv dauzivam poveke,dapoveke se smejam,da povekego slavam Bog,da poveke se hranam so ljubov,otkolku so leb..i veruvam dekake si otidat,sega kogake dojdat uste i bebinjata veruvam deka epten ke gi izgubam,zosto toa e ogromna radost i ljubov ,ajas togas slabeam,koga sum nesrekna,melanholicna,pod stres ...i voda da se napijam mi se lepi.Radosno srce za dobra stava e mojot recept (rad)

ilovebabies
Домашен член
Домашен член
Мислења: 597
Придружен: 05 Apr 2012, 23:53
Му се допанале: 159 пати
Им се допаднал: 194 пати

Re: Диети

Post by ilovebabies » 13 Aug 2013, 14:54

Mislam deka nema poubava dieta odnosno nacin na ishrana od redovnata upotreba na sveza hrana (Raw Food). I od zdravtsveni pricini i od estetski...Jas nekako se poveke se navlekuvam na ovoj vid ishrana, se poveke istrazuvam, i mi se dopaga...
Sakam da stavam edno video ( barajki recepti slucajno go najdov..) se nadevam deka e dozvoleno da se spodeli..

wCZGNd4XP1o

Одговори

Return to “Здрава храна и додатоци во исхраната”