Подготовка за погреб

Корисни инфомации информации за се што ни треба: што, каде да најдам итн.

Moderator: Модератори

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Подготовка за погреб

Post by kit-kat » 24 Sep 2014, 21:45

И пак докажуваш дека си силна и свесна жена (kup) за тебе Беломорче.
На се мислиш и во вакви тешки моменти.
Горе- долу ти кажале девојките. И кај нас е слично, брзата помош не смее да вози мртовец. Кај нас цела работа ја бркаат погребалните служби околу ковчег чаршав ќебе....Сега за облека знам дека кај нас ново купуваат посебно кога се чевлите во прашање. Но тоа се само адети.
Не се замарај со тоа.
Треба да има и месари ја која ќе ја носи пченицата. И меси леб.
А ви требаат и луѓе(машки) за ковчегот и капакот со свеќата и крстот.
Тоа е мислам. А за гробно место не знам како е процедурата.
И нека ви даде Бог сила. (big-hug) за тебе силна жено.

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Подготовка за погреб

Post by sunshine_2012 » 24 Sep 2014, 23:05

Oh duso mnogu mnogu mi e zal sto dojde do ovaa ama to a e Del od zivotot I pametno e sto se spremas I podgotvuvas ne e ludo. Ke ti bide tesko mnogu I daj mu obvrska Na tm i zet ti da se pogrizat za ovie detail.
Za tatko mi se napravi mm I eden drugar od tatko mi, I komsijata, veruvam deka ke IMA nekoj sto ke to kazuva ova treba on a treba.
Belomorce silno the guskam. (big-hug) (sad1)

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Подготовка за погреб

Post by belomorka » 25 Sep 2014, 15:23

devojki fala mnoguu. се јавив во бутел. мафија жива. од 2011 годин повеке неможеш да купиш гроб ако нема почитано лице, тоа мора на денот да го направиш. самото гробно место - да се изразам вулгарно дупката чини 11.280,00 денари насекаде во мк. а погребот во зависност од ковчегот чини околу 25.000,00 до 30.000,00 денари. АМА нели во моите постови секогаш го има тој збор АМА. имало гробови од 30.000 до 10.000евра. поточно надгробни плочи. абе мислам дека денес ме префрлија на 100 служби за информаицја и сите различно ми кажаа. се најде една жена Весна како од мајка родена се ми објасни ми вика не се секирај. бидејк сабајле со тешки маки го испратив мм да оди бутел да види какви парцели им и го качиле во џип и го шетале. и хоштаплери го однеле по некој гробови кој чинат 210.000 денари тие биле сите идентитчни, па после кај некој 77.000 илјади ама таму неамло ни асфалт туку се земај и кал. и демек немало други. а јас му вика на мм а ако умрат денес 10 луге значи нема да има место. ама мм ич несакаше да оди ми вика ми се повраќа од муабетот жената ке си живее уште и се скаравме, јас му викам нека живее и јас сака ама ако не живее да ја испратам како што треба а не на трчање.
е сега денес се јавувам и ми викаат а тите пари одма мора да ги платиш дали се 210 или 77 илјади не е битно. и и викам на таа абре жено вчера ми рекоа може и на рати денес ми викаш неможе. е после ме префрлија кај таа весна и она ми вика не се секирај само капар ке оставиш а за другот ке се догориме на рати ич не му ја мисли. и ми вика а толку ли е критично а јас и викам па да барем така мислам. епа ми вика јас сум во сабота и недела дежурна ке ме побараш и се ке завршиме ич да не се секираш. ете тоа би било. ве гушкам сите.

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Подготовка за погреб

Post by Neda_Jovan » 25 Sep 2014, 16:19

Belomorka, tek sega ja vidov temata...za zal i vakvi temi imaat i tuka sme da pomogneme. Mojata majka pocina vo gerijatrija, od tamu dogovorivme da ja odnesat vo frizider vo Butel - tamu tatko mi denta kupi grob (ova e od 2009ta - se izvinuvam ako ima ponov podatok- ne ja docitav celata tema).
Jas i mm otidovme na indetifikacija (zadolzitelno nekoj mora i toa) - prethodno uste vo gerijatrija ja oblekovme so svekrva mi dodeka bese uste topla (izvini sto moram vaka da se izrazuvam). I dr den bese pograbot
A ako dobro vidov - majka ti ne e u dom ili sl....sto znaci deka ke treba da viknes od itna pomos da potvrdat smrt - e sega komsijata ni pocina pred 2 meseci i po novo morase da pominat 24h da potvrdat smrt !?! Znam nelogicki e i nie se krstevme - samo odlozuvaa pogreb...a zesko....
Posle se dr ti e administracija - se vadi posmrtnica za da se resat raboti kako penzii i sl...

Neznaes kolku te razbiram - niz istoto pominav - nie gi imavme svekrva mi i svekor mi da ni pomognat - jas nikogas ne sum gi rabotela tie raboti ....sega veke znam...

Te Guskammmm najmnogu....veruvaj mi ...ke pomine i ke dojde i poarno (big-hug)

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: Подготовка за погреб

Post by Ninushka » 25 Sep 2014, 19:03

Беломорка, кога е починат човекот е многу полено да се купи парцела. Одма ти даваат потпишуваш. Околу мермерот има време ќе си одлучиш после 40 дена бидејки до пред 40 никој не ни става. Тоа не се замарај сега.
од друга страна, гледам убаво ти објаснија девојкиве. Мој совет ти е само едно-Немој да раздаваш на гробишта. Ни за погреб ни за помен. тоа е живо мрцварење. Јас баба ми не си ја испратив асално зошто трчав на народ да раздавам. Една голема свеќа ке ти треба за во капела со црна машна (од црква) боцната во брашно до глава на починатиот и таа ке си ја чуваш-на помени до 1 год ке ја палиш. На година ја оставаш да догори. На гробишта само свеќи, пешкири за тие што ке носат сандук, ако сакаш чорапи за тој крст што носи и венци и лебче од месаријата +вино. толку. друго во ресторан од бутел. многу полесно и за тебе во тој момент и за твојата фамилија.

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Подготовка за погреб

Post by belomorka » 26 Sep 2014, 11:30

девојки фала ви многу. наместо за бебинја да пишувате како што е и името на форумот јас ви наметнав за умирачки. извинете многу. нинушка, поминаа тие времинја кога сами си правиш и си бираш мермер сега си обврзан да избереш они каков ке ти понудат. мафијашишта.
инаку на гробишта освен пченица, бајадери и сок вода иракија нема намера ништо да носам ,ниту во ресторани и ручеци, тоа мајками од никогаш не го сакала и никогаш не ни одела и секогаш викала немој случајно да правите вака за мене. така да тоа е.
инаку вчера и набавив боца со кислород. докторот ми рече убаво би било по 15 мин трипати на ден да дише чист кислород и она прифати, е сега многу е малаксана и иистоштена стално и се спие. незнам што да идадам да ја дигна енергетски, малку јаде. ама некако ми се виде поарна ама мења за 15 минути може скроз да падне. ајде господ нека и даде сила и спокој. многу има во неа страв, морам некој апчиња да идадам ама незнам кој.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Подготовка за погреб

Post by Радост » 26 Sep 2014, 11:46

Ти доволно направи и правиш за нејзе. Битно е кога се живи да јадат и пијат, се после тоа се фрлање пари за другите. Како ти мислиш дека треба така и ќе направиш зошто од сите адети само нервоза ќе те фати. Мајка ми не ја оставија да жали по татко ми од што ја замараа со милион адети и ден денес се кае што се обиде се да истера како што и кажуваа.


За апчиња, можеш хелекс од најслабите, ќе ја смирува.

Mau
Домашен член
Домашен член
Мислења: 592
Придружен: 09 Mar 2014, 12:47
Му се допанале: 47 пати
Им се допаднал: 334 пати

Re: Подготовка за погреб

Post by Mau » 26 Sep 2014, 12:04

Беломорче, знам дека брашното во кое се палат свеќите треба да се расипе во кеса и да се фрли во гроб пред да ја закопаат, ангажирај некој да го заврши тоа. Кај нас у Куманово има да си платиш човек сите работи да ги заврши по ред и како треба...Рацете и нозете да ги одврзете прд спуштање, марамите со кои е врзана да се стават во ковчег... Уф пишувам и ми идат морници, сите сме изгубиле по некој близок мила...

Господ нека ти дава сила тебе и на мајка ти да не се измачува... (grupna-gushka)

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Подготовка за погреб

Post by Filigran » 26 Sep 2014, 13:27

Беломорка, нема да ти пишам за темата затоа што како што прочитав изгледа секаде се различни обичаи. Верувам дека секаде се најдува по една жена(човек) кој се знае за овие работи, макар што тоа нервира многу.
Ти посакувам се најдобро тебе и на мајка ти, навистина не знам што да ти пишам. Со најдобри мисли знај дека ние сме тука за тебе иако во виртуелна форма. Ти да бидиш смирена, Господ да ви дава сила на сите во семејството (prayer)

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Подготовка за погреб

Post by anabejbi » 30 Sep 2014, 16:48

Никако да стигнам да пишам, многу ми е жал (a2) , М. ми е болен и затоа немав време да пишам. Како што гледаш секаде се различни обичаи и верувања.
Беломорка биди се неа сега и исполни и ги сите желби, пробајте договорете се со домашна посета барем еднаш во денот да и вклучат некоја инфузија со витамини за да ја освешите доколку одбива да јаде и пие.
Те гушкам (kup)

Одговори

Return to “Информации”