Купување преку интернет

Корисни инфомации информации за се што ни треба: што, каде да најдам итн.

Moderator: Модератори

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Купување преку интернет

Post by aneance » 01 Dec 2014, 14:35

Во оваа тема може да споделуваме искуства за купување преку интернет.
Сакав да ја отворам темава бидејќи во последно време на интернет можеме да видиме какви работи им стигаат на купувачите кои немаат врска со тоа што го нарачале па ме интересира дали Вие купувате и дали сте задоволни од производите, дали ви стигаат, за големината на облеката дали ви одговара итн
http://s22.postimg.org/pxbu9pqsx/aliexpress_fb_ogp.jpg

http://s3.postimg.org/brz6ca54z/amazon_200x200.jpg

http://s27.postimg.org/dy76hz39v/EBay_logo_svg.jpg

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: КУПУВАЊЕ ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ

Post by aneance » 01 Dec 2014, 14:53

Еве јас прва да ги споделам моите искуства
Јас купувам преку aliexpress и до сега се што сум нарачала ми стигнало
За големината на облеката секогаш ми стигале точни а исто и за сестра ми што нарачав точни ни се. А за споругот и за мајка ми работите што ги нарачавме се мали не им се погодија бројчињата мали им се (smile)
Сега за кратки фустанчиња што ги нарачав многу се кратки некои успеав да ги продолжам (имаа поголем раб ) и ги носам и за тоа морате да ги гледате димензиите што се наоѓаат кај производот да ја гледате и должината за да немате после проблеми а инаку мн се убави
Исто имам нарачано два блејзери мн се убави црн и бел и убаво се скроени и матријалот е убал
Со сестра ми имаме нарачано сет сенки со 180 бои за 17 долари, сет четки од 25 парчиња за сенки и пудри за 15долари
Ташните се исто така многу убави и ефтини кожни од 30 долари па нагоре
Имаме и маички порачано исто со добар квалитет
Производите стигаат за 18 до 30 дена повеќе не сме чекале и исто можеш да ги следиш на интернет до каде се и ти стигаат на домашна адреса
За обувки до сега не сум нарачала и неможам да ли кажам со каков квалитет се и дали би можеле да си го погодите точниот број
Инаку да ви кажам и невестинскиот фустан го нарачав преку интернет за околу 180 евра ми излезе со се давачките тука за срека фустано изгледасе исто како на сликата и мн добро изработен само што ми беше широк и морав да го теснам. Намерно нарачав поголемо бројче зашто ако ми беше тесен неможев да го поправам

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: КУПУВАЊЕ ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ

Post by aneance » 01 Dec 2014, 15:03

И да ви кажам дека за производите што ќе ги нарачате не се плаќа царина односно за тие прозводи што ќе ви бидат пратени преку обична пошта односно china post и кај некои производи не се плаќа за достава а кај некои минимално 2 3 долари и тие ви стигаат на домашна адреса и нисто не плаќате плус . Иако некои викаат дека зависно од цената може ќе платите царина . Доколку ви го праќаат преку china post нема да платите ништо продавачите на пакетот на производот пишуваат мн мала цена за да не плаќате царина како на пример производ од 20долари ке пишат дека вреди 3 долари.
А доколку производите сакате побрзо да ви стигнат можете преку DHL TNT ама не ви препорачува бидејќи ем ќе платите 40 50 долари плус ем ќе платите тука царина лежарина и шпедитерски услуги и ќе ве кошта ѓавол ипол и плус мн документи ќе ви бараат јас додека оправам за невестинскиот фустанот триста нервози стигнат во МК а неможам одма да го земам ама немаше можност да ми го пратат преку China post и мораше преку DHL
Доколку имате прашања слободно пишете

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Купување преку интернет

Post by Lejla7 » 01 Dec 2014, 16:31

Jas imam pozitivno iskustvo so Amazon.co.uk (britanskata verzija), dva pati imam naracano knigi po povolna cena i so postarina mi izlegle mnogu poevtino otkolku da gi kupam tuka plus vo original na angliski jazik. Za deset dena mi stignaa i dvete naracki.

Za Aliexpress bev dosta skepticna zatoa sto retko kupuvam neprobani raboti. No isto pozitivno se iznenadiv. Naracav zimsko palto i toa tokmu togas koga izleze na vesti aferata so skopjankata sto naracala sako, a dobila krpa...Jas za tocno 17 dena go dobiv paltoto, tokmu takvo kako slikata i so ista boja. Sega ima namalenie i e uste poevtino istoto palto, no otkako go kupiv ne sum go soblekla (samo nego mozam da go zakopcam (smile) ).
Na stranata ubavo si pisuva deka kineskite broevi se dva broja pomali od evropskite, a plus ima dadeno i merki kako orientacija. Jas na primer nosam S ili M, i naracav XL. Treba pri narackata da se vnimava na toa.

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Купување преку интернет

Post by aneance » 01 Dec 2014, 17:37

Jas go imav istoto sako naracano ama mene mi stigna takvo kakvo sto bese na slikata i taman mi bese
Inaku mi bese strav za vencanicata ama za sreka mi stigna kako sto bese na slikata
Imase slucaj na internet bas toa vreme koga trebase da mi stigne mojata devojka naracala mn ubav bel fustan a i stignal zelen ama jas imav sreka
Od drugi strani ne sum naracuvala i nemozam da kazam a aliexpress e isproban od moja strana
Vaka mozes da najdes raboti koi tuka gi nema ili se dosta poskapi

loran
Нов член
Нов член
Мислења: 40
Придружен: 19 Nov 2014, 20:55
Му се допанале: 22 пати
Им се допаднал: 21 пати

Re: Купување преку интернет

Post by loran » 01 Dec 2014, 19:33

Јас да ви кажам дека нарачав од ali express едно сукалце за тесто(што не можев никаде да го најдам за да го купам),ми стигна некаде за околу 50 дена и беше потполно исто како на фотографијата.Така да моето искуство е позитивно. (rad)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Купување преку интернет

Post by Debora » 01 Dec 2014, 23:36

Анеанче баш убаво што ја отвори темава. Јас од Али не сум нарачала ништо, ама овака како што ве читам можеби и тоа ќе го направам. (smile)
Инаку мн пазарам преку интернет, постојано чекам по некоја пратка или повеќе, ама претежно суплементи, зачини и сл. Од амазон сум купувала од САД и УК, секогаш брзо стасува (обично за 2 недели, ама се случило и месец да чекам) и никогаш сум немала проблеми. (smile) А имам нарачувано и од австралиски Ebay и се зачудив кога пакетчето од Австралија ми стаса за 2 недели, едно пак од Хонг Конг преку Ebay го чекав барем еден месец. (smile)

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Купување преку интернет

Post by saska075 » 03 Dec 2014, 11:25

Јас од Али Експрес имам нарачано може над 20-30 производи и сите стасувале за отприлика 40 дена. Немам замерка на ништо се било во ред. Ако имало некој проблем со порачките за 4-5 дена ми ги враќале парите.

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Купување преку интернет

Post by aneance » 03 Dec 2014, 12:26

I jas se vkupno moze u nad 40 proizvodi imam naracano sto za mene sto za moite
Na mene samo eden proizvod mi nema stignato ama ne bese skap 3 4 dolari korekror naracav a mi stigna prazna kutija i podolgo go cekav i ne go zapaziv rokot od 60 dena i trebase da go prodolzam ama zaboraviv i avtomatski mi se potvrdila porackata i nemozev da podnesam prigovor ama pamet za drugpat
I samo kaj fustancinjata imam zamerka sto se mnogu kratki dugoto se e super

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Купување преку интернет

Post by happiness » 04 Mar 2015, 07:15

Aneance od koja strana si go poraca nevestinskiot fustan? Mi treba nesto od fustan strana za krstevkata pa sakav da razgledam (brows)

Одговори

Return to “Информации”