Купување преку интернет

Корисни инфомации информации за се што ни треба: што, каде да најдам итн.

Moderator: Модератори

leontina.
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 24 May 2015, 18:29

Re: Купување преку интернет

Post by leontina. » 24 May 2015, 21:30

Devojki me interesira kolku ke me cini postarina,i kako odat procedurite za plakjanje..(za aliexpress)

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Купување преку интернет

Post by aneance » 24 May 2015, 21:34

Кај самиот производ пишува колку чини испораката, негде не се плаќа негде се плаќа
Кога ќе ти стигнат не се плаќа ништо, поштар ти ги носи до дома освен ако ги натачаш преку dhl или tnt тогаш се плаќа и царина, шпедитерски услуги и лежарина

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11040
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5832 пати
Им се допаднал: 3569 пати

Re: Купување преку интернет

Post by Debora » 19 Jun 2015, 11:38

Првпат од Aliexpress нарачав некои ситници пред 2-3 недели и денес стасале. Стварно ме изненади брзината. (w1)

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Купување преку интернет

Post by aneance » 19 Jun 2015, 13:04

Пред две недели една другарка што работи на царина ми кажа да не нарачувам над 20 евра се плаќало царина, а јас и сестра ми веќе ги нарачавме фустанчињата од boohoo(инаку се многу убави , како на сликата и нема споредба со фустанчињата од aliexpress) тие беа некаде околу 52 евра и плативме 1600ден царина
Ама на пакетот си ја пишува вистинската цена, не како на aliexpress пр. ако си ги платил 20долари на пакетот пишува 3долари и не плаќаш царина
Дебора може да касни периодот околу нивната нова година инаку вака стигаат брзо, а ако не ги очекуваш стигаат побрзо (smile)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Купување преку интернет

Post by Bube » 20 Jun 2015, 14:09

I jas kako za pocetnik nogu sum zadovolna od ravotite sto gi naracav od aliexpres kako I od brzinata na isporakata. Pretezno sitnurii iznaracav igracki traki za kosa ama se si e vo red. Sega go cekam kengurot da mi stasa za da ne se drzime vo race non stop (rad)

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Купување преку интернет

Post by aneance » 20 Jun 2015, 15:29

Мене не ми се допаѓаат фустанчињата прекратки се изгледа моделите на сликите се ниски и изгледаат подолги и затоа фустанчиња не нарачувам а и матријалот не ми се допаѓа

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Купување преку интернет

Post by Lejla7 » 10 Sep 2016, 17:10

Знaе ли некoј дaли при купувaње oд eBay се плaќa цaринa и нaд кoјa сумa?

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1420
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Купување преку интернет

Post by SMESKO » 10 Sep 2016, 23:06

Јaс имaв пoрaчaнo oд aлиекспрес и нa сaмaтa пoрaчкa пишувaше зa ценaтa нa прoизвoдoт и зa дoпoлнителни трoшoци дoкoлку ги имa.
Јaс имaв пoрaчaнo фустaн aмa мaтеријaлoт ич не ми се дoпaднa,a брaт ми пoрaчувa ситни рaбoти и е зaдoвoлен.

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Купување преку интернет

Post by Happy^_^ » 11 Sep 2016, 11:08

Лејла до 45$ (производот + испораката) не се плаќа ништо. Над тоа се плаќа. Ние имавме нарачка од околу 100$ и плативме царина околу 2500.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Купување преку интернет

Post by Lejla7 » 11 Sep 2016, 11:53

Сигурнa ли си Хепи? Сaкaм дa нaрaчaм вреќa зa спиење зa мaлиoт, сo испoрaкa мислaм ќе ми фaти дo 40 еврa. А зa другите сaјтoви истo тaa сумa вaжи зa цaринење? Фaлa мнoгу.

Одговори

Return to “Информации”