Најлоши човечки особини

Moderator: Модератори

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Најлоши човечки особини

Post by Happy_Mommy » 05 Oct 2012, 06:28

Ајде тука да си пишуваме кои, според нас, се најлошите особини кои човек може да ги поседува.

Според мене:
-љубомора за туѓата среќа
-себичност
-лицемерност

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Најлоши човечки особини

Post by happy cumulus » 05 Oct 2012, 06:37

За мене најстрашни се:

Лицемерие
Ситење на туѓата несреќа
Наметливост
Пакост
Дрскост


Љубомора на туѓата среќа и не е толку страшна според мене. Може искрено да се радуваш за некого што му се случило нешто многу убаво, а истовремено и да си љубоморен зашто сакаш и тебе такво нешто да ти се случи.
Оф оооооф, колку многу човечки особини има што заслужуваат дискусија, ама за тоа може треба цел посебен форум (smile).

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Најлоши човечки особини

Post by Nespretna » 05 Oct 2012, 08:35

Дволичност!! Тоа најмногу ме нервира кај луѓето.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Најлоши човечки особини

Post by Debora » 05 Oct 2012, 10:22

Себичност
Бесчувствителност
Пакост
Вообразеност и подценувачки став спрема другите
... ај да прекинам да редам. (smile)

konstantina 6
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 26 Mar 2012, 10:30
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 23 пати

Re: Најлоши човечки особини

Post by konstantina 6 » 05 Oct 2012, 10:26

Mrzlivost;
Parazitnost;
Ne poteglivost;
Prostotiluk;
Razdrazlivost;
Nemanje oset za tugite cuvstva...
ehehheee gi ima mnogu.. (cry1)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Најлоши човечки особини

Post by Mamino_srce » 05 Oct 2012, 10:43

- мразам кога некој лаже,
- лицемерје
- подлост
- натпреварување (во лошиот контекст, што произлегува од злобната љубомора)
- и што ме често вади од такт: нестоење на збор, значи не кажувај ако немаш намера да направиш

milicka9283
Член
Член
Мислења: 179
Придружен: 12 Aug 2012, 19:59
Location: Skopje
Му се допанале: 17 пати
Им се допаднал: 26 пати

Re: Најлоши човечки особини

Post by milicka9283 » 05 Oct 2012, 21:27

lazenje
licemerie
ljubomora
nemanje oset
mrazam luge koi glumat kako se dobri fini a ustvari se podli i zlobni ej se iznervirav mi tekna na edna do rabota.ja slusam pred nekoj den me ogovara kako demek jas ne sum ja slusala sto ona mi kazuva kako poiskusna i toa se zali na drugi ne doaga da mi kaze vo oci a jas budala so nea si odam doma...ako mi e posle ke zbori kako i doma me nosi

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Најлоши човечки особини

Post by Petra » 08 Nov 2012, 13:08

Посесивност
Гордост
Себичност
Озборување
Надменост
Непочит кон другите луѓе, животните, природата околу нас
Одмаздливост
Себеправедност
Дрскост
Пакост
ехехеее има уште многу ам ај прекинувам со набројување. (smile)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Најлоши човечки особини

Post by sunshine_2012 » 09 Nov 2012, 03:37

nesakam koga lugeto:
-ogovarat pozadi grb, pred tebe se pravat koj znae demek te sakat a posle pozadi grb noz ti bodat
-lazno osudat ili pak obvinat nekogo za svoi celi (samo tie da izgledat dobri a vsusnost se zmii)
-koristoljubivi luge ( dobar si se dodeka im pomagas, posle si najlosiot covek)
-luge sto ke kazat jas toa nikogas nema da go napravam i vsusnost ete toa bas i go pravat.
-ljubomorni i zavidlivi na luge na pozicija ili matrijalno poveke mokni od niv.
-sebecentricni jas, jas, jas i se se vrti okolu niv.
-kopiranje go pavat toa sto go pravat drugite
-i koga samo se zalat i negativni ( i cel svet da im go dades ,za moment ke bidat srekni no kratko e toa posle pak ke si najdat nesto za da se zalat )
-neosetlivi kon drugite custva i potrebi
-grubo odnesuvanje (drsko)
-

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Најлоши човечки особини

Post by Lady D » 16 Nov 2012, 16:08

Од себичност, дволичност и лицемерност мислам дека полошо нема.
А и некако сите овие гренаведени особини ми се поврзани. Лошотијата кај луѓето, и љубомората на туѓиот успех, среќа, го тераат човекот да биде дволичен и да прави зад грб. Со тоа да биде искомплексиран и да посакува лошо на другиот. Жалосно, но вистинито. Понекогаш и не ми се верува на што се’ се спремни луѓето.
Денес се’ повеќе владее - “Да му умре козата на комшијата“.

Одговори

Return to “Наши размислувања и ставови за разни теми”