Хомосексуалност

Moderator: Модератори

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Хомосексуалност

Post by Petra » 09 Nov 2012, 19:32

Хомосексуалноста е физичка, сексуална и емоционална и привлечност спрема личност од истиот пол.
Што е хомосексуалност? Избор, болест, изопаченост или вроденост.
Некои веруваат дека е ова: избор, болест, изопаченост или вроденост.
Некои веруваат дека е грев, неприродна состојба на човекот.
Некои доктори сметаат дека не е избор, а а за нејзините причини не се во целост сфатени.
Порано докторите сметале дека хомосексуалноста е ментална болест.
Денес некои сметаат дека е болест, а други не.
Некои се уште се обидуваат да ја лечат.
Што вели Библијата за хомосексуалноста? Дали хомосексуалноста е грев?
Хомосексуалната ориентација не е ограничена ниту на еден одреден тип на луѓе. Геј мажи и лезбејки има на секоја возраст, култура, социјално опкружување, раса, религија и националност. Имаат различни професии и живеат во сите делови на светот.
Општествениот однос кон хомосексуалноста се менувала во текот на вековите, од целосно негирање, преку премолчано толерирање, па се до целосно прифаќање, со сите степени помеѓу нив.
Во Библијата се зборува за тоа дека хомосексуалноста е грев.
Левит 18:22 22 Не легнувај со маж како што се легнува со жена, тоа е гнасно и одвратно.
Римјани 1:26-27 Затоа Бог ги предаде на срамни страсти: нивните жени го заменија природното општење со неприродно;мажите, исто така, го оставија природното општење со жена и се распалија со сладострасност еден кон друг, правејќи - мажи со мажи - срамни работи, добивајќи заслужена плата во себе за својата заблуда.
I Коринтјани 6:9 Или не знаете ли дека неправедниците нема да го наследат Божјото Царство? Не измамувајте се! Ни блудниците, ни идолопоклониците, ни прељубниците, ни мекушците, ни изопачените мажи (содомци)
Бог не го создава човекот со хомосексуални желби. Во Библијата се вели, дека човекот постана хомосексуален како резултат од неговиот грев (Римлјани 1:24-27) и како резултат на неговиот слободен избор. Возможно е да се роди човек со поголема податливост кон хомосексуалноста, исто како што се раѓаат луѓе, кои се повеќе склони кон насилство и други гревови. Тоа не го оправдува човекот, кој избира да греши и се предава на своите грешни желби. Дали е правилно ако човек се роди со поголема склоност кон јарост и гнев, да се предаде на тие желби? Се разбира не! Истото се однесува и за хомосексуалноста.
И покрај тоа, во Библијата не се кажува дека хомосексуалноста е „поголем“ грев од другите гревови. Сите гревови се одвратни пред на Бога.
Кои се нашите мислења за хомосексуалноста? Што е според нас хомосексуалноста?

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Хомосексуалност

Post by happy cumulus » 09 Nov 2012, 20:29

Ovaa tema cesto me ima zasegnato. I moeto mislenje se menuvalo so tekot na godinite, kako sto sum rastela, kako sto sum imala prilika da zapoznavam poveke luge i so vakva i so takva seksualna opredelenost. Ke si go kazam tuka moeto mislenje i iskreno se nadevam deka nema da bidam osuduvana.
Prvo da kazam deka i den denes, koga ke zapoznaam nekoj homoseksualec, mi e cudno. Vo pocetokot ljubopitno gi nabljuduvam negovite/nejzinite dvizenja, odnesuvanje. Nekako mi e neobicno i mi treba malku poveke vreme dodeka da ne mislam na negovata seksualna opredelenost, tuku ednostavno da go gledam kako licnost so svoi mani i prednosti i da uzivam (ili ne) vo negovo/nejzino drustvo poradi toa kakva licnost e, a ne poradi negovata seksualna opredelenost.
Jas licno ne mislam deka toa e izbor, tuku sum ubedena deka lugeto se ragaat kako takvi. Kako sto se ragaat luge so red drugi narusuvanja, sto nie ne gi smetame kako grev, taka se ragaat i luge so narusuvanja vo nivnata seksualna opredelba. Porano i jas im sudev, si vikav ne e normalno, ne e prirodno, ama pa edno vreme si rekov koja sum jas da im sudam? Nemozam da gi razberam, verojatno zatoa sto jas nemam takov problem. I kojznae kako jas bi se cuvstvuvala da bev na nivno mesto? Mislam deka sekoj zasluzuva da bide sreken, pa zasluzuvaat i lugeto koi se razlikuvaat od mnozinstvoto. I tie se del od opstestvoto i nivnata seksualna opredelenost sigurno ne odlucuva za kvalitetite sto gi poseduvaat i za pridonesot koj moze da go dadat vo opstestvoto. Sabajle bas eden gej raspravase na nacionalnoto radio kako pominal 17 godini barajki lek niz svetot za negovata homoseksualnost. Potrosil 30000 dolari i 17 godini. Covekot ne sakal da e homoseksualec. Ama svatil deka lek nema. Sega veke ne bara lek, bara da bide prifaten. Znam vika deka zivotot ke mi bese mnogu poslesen ko heteroseksualec, mnogu vrati polesno ke gi otvorev, znam deka opstestvoto ke me prifatese mnogu podobro, ama svativ deka toa e nesto sto nemozam da smenam.
Smetam deka sekoj ima pravo na sreka. Smetam deka sekoj ima pravo da si zivee so srodna dusa. E sega ne za sekoj od nas taa srodna dusa e od sprotivniot pol. I toa ne e licen izbor.
Vo bracna zaednica najvazna e slogata i harmonijata. I sum ubedena deka srekna homoseksualna dvojka moze da izraste srekno i zdravo dete, isto kako sto heretoseksualna dvojka sto moze da izraste dete so mnogu luzni od sekojdnevni neslogi, vikanici, nepocit megu bracnite sopruznici. Isto tvrdam, deka sekoe dete bi rado da raste so homoseksualna dvojka koja ke mu pruza ljubov i ke se grizi za nego, otkolku vo dom za siraci ili na ulica.

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Хомосексуалност

Post by Nespretna » 09 Nov 2012, 23:13

Апсолутно сум против! И не можам да прифатам некој како таков. Мислам дека со ова парадиве се шири голема кампања за нив. Па некој и да не му текнало некогаш да е хомосексуалец, тогаш ќе си подразмисли...
Не можам да замислам да имам хомо пријател. Доколку морам, би поднесувала колега/колешка, ама да се дружам... шо знам, ќе размислам, зависи како се однесува.
Искрено мислам дека е болест, пореметување... не знам како да го наречам. Навистина не е нормално... Не знам...
За посвојување деца воопшто не сакам ни да споменам. Па какви последици би имале тие деца доколку би растеле во такво опкружување? Која е веројатноста и тоа дете да стане хомо? Не сакам стварно да размислувам на таа тема, АПСОЛУТНО НЕ!!!
За семејство, т.е. граѓански брак би прогледала низ прсти. Бидејќи тоа е неминовно. На денешницава ги има нив, постојат, не може да се занемарат, па мислам дека би прогледала низ прсти за граѓански брак, само поради работи околу имот, пензија, итн... Макар што и тоа не ми е по волја, ама ете... ајде еден + од мене за нив, јас частам (rolll)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Хомосексуалност

Post by Petra » 10 Nov 2012, 12:06

Не практикувам да отворам тема, а при тоа да не го кажам своето мислење. Вчера направив исклучок затоа што кога веќе ја напишав дојде време да ја пречекувам ќерка ми од англиски и да шетаме. Па изборот ми беше да ја избришам или така да ја испратам. (smile)
Хепи кумулус секако дека нема да бидеш осудувана и не си осудена, ни ти ни било кој што ќе се изјасни. Оваа тема е актуелна, па мислев дека би можеле малку да продискутираме.
Значи сакав да се задржиме конкретно на хомосексуалноста како тема, а не да ги осудиме хомосексуалците. Досега не сум имала пријателство со хомосексуалец, но мислам дека нема да има проблем ако има добра комуникација. Јас не ги отфрлам ниту ги осудувам. Тоа што немам проблем со хомосексуалноста не ме прави ништо подобра од нив. Имам други проблеми на пр. посесивност, раздразливост, гнев итн. итн...
Дали е грев? Ај да видиме што е грев. Грев е непослушност кон Бог. Значи ако рекол не лажи, лагата е грев, ако рекол не легнувај со личност од ист пол, легнувањето е грев. Така за мене хомосексуалноста е грев.
За мене е ментално психичко, нарушување, изопаченост, болест. И колку и да се врши притисок да се прифати како нормална појава, состојба, тоа никогаш нема да биде. Не ја прифаќам како таква. Го гледам лукавството, измамливоста на нејзината амбалажа. Ќе се рече еее 21 век сме, во ред сме. Но тоа не ме колеба да го имам истиот став, мислење. Не ме расклатува дека сум стромодна итн. Во 21век 39.5 покажува висока температура, дека е болен човекот и во било кој век наназад или нанапред. А 36.5 покажува нормална т и дека е здрав човекот. Така и хомосексуалноста не е здрава состојба на човекот.
Бог не го создал човекот со хомосексуални желби, на Адам на му дал друг Адам туку му ја дал Ева. Возможно е да се роди човек со поголема склоност кон хомосексуалноста, исто како што се раѓаат луѓе, кои се повеќе склони кон други болести, маани. Но ние не ги оправдуваме болестите и ги прифаќаме како нормална состојба, туку се лечат, се рашаваат на соодветен начин.

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Хомосексуалност

Post by Mamino_srce » 10 Nov 2012, 12:11

Скоро водев една полемика на оваа тема.
Не знам од каде да почнам, ама ќе се обидам да бидам кратка. Всушност , мојот став околу хомосексуализмот е исто така втемелен на тоа што Библијата кажува за тоа. Друго не знам. Јас го прифатив тоа (Петра што има наведено погоре во првиот пост) како една целосна апсолутна вистина од оној кој е Создателот и не се обидувам да го исправам или поправам Бог во неговата изјава. (smile)
Е сега, јас верувам и знам дека Господ тоа смета за грев, како и гнев и другото. И Петра убаво кажаа дека се раѓавме со склоност кон нешто... ама е поента дали тоа ќе го храниш и колку тоа големо ќе стане.
Верувам дека Бог ги прифаќа тие луѓе, тие се неговите созданија, ама не го прифаќа гревот кој го прават.
Така и јас. И за мене е тоа одделно (се трудам) , почитувам го како човекот, ама не почитувам неговото определение. Значи и јас сепак изградив став врз основа на моето верување.
Не знам како ќе реагирав да се запознаам со некој што е геј, вероватно ќе бидам малку шокирана и сигурно ќе проба да исплива тоа моето неодобрување, ама исто верувам дека ќе се трудам да тоа разграничам. Не знам како најдобро да објаснам.
Не подржувам геј паради, посебно кога се вика на српски Парада поноса, па не знам што сака да се постигне со тоа? Со што се гордеат? Па сега и ние стрејт да си направиме парада, нели ние треба да се гордееме? И сега всушност испаѓа дека тие што се геј треба да се горди, а ние стрејт е нешто занемариво? Премногу искомерцијализовано, и води во многу лоши работи. Навистина се прашувам како утре на мојот син да му објаснив зошто двајца мажи се бакнуваат?
А за посвојување... не кажувам дека геј луѓето не се способни да дадат љубов и грижа, ама тука се поставува прашање: а што се подразумева под Здраво одрастање на дете? За мене да го одгледуваат двајца мажи не е здраво и природно, за некој друг со другачии стандард и верување вероватно е прифатливо, така да дискусијата на оваа тема ќе нема крај..... (smile)

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Хомосексуалност

Post by happy cumulus » 10 Nov 2012, 16:21

Супер дискусија. И мерак ми е што можеме да Јас само сакам да кажам што мене ме збунува кога слушам разговори на оваа тема. Доколку нешто е болест или нарушување, како може да се смета за грев? Па не избрале тие какви да се родат, зошто да им се смета грев? Дали некој прави грев со тоа што ќе се разболи? Дали некој што е роден со нарушување како Аспергерс се рачуна грешен само затоа што се родил таков?
Јас првпат запознав хомосексуалец во Скопје. Уф како го гледав, како од Марс да паднал, се сеќавам. Геј паради и јас не сакам и мене ми се нешто невкусно. Но, не мислам дека се појавуваат на парадите затоа што се горди на себе, туку затоа што сакаат да го потсетат светот дека тие постојат и дека не одат никаде, и сакат да бидат прифатени. Јас во животот имам запознаено неколку геј луѓе. Ниту еден од нив не бил горд на тоа, сите си влечат постојан терет со себе. Еден од нив , мој близок другар од МК, никогаш и нема излезено од плакарот, а знам дека е геј и знам дека затоа неможе да биде во врска. Често сум имала чувство дека сака да ми се отвори и да ми каже, но храброст не нашол уште. Човекот е 40 години и секогаш изгледа летаргичен. Колку би сакала да го видам среќен еден ден, не знаете.

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Хомосексуалност

Post by Mamino_srce » 10 Nov 2012, 18:22

Еј, јас морам само да се вклучам и да честитам јубелерниот 1000-ти пост на Хепи кумулус (laugh1)

А инаку, за прашањето...Хомосексуалноста потекнува од гревот на човекот, тој грев во нашите пра-корени прави да се раѓаме со грешна природа, некои повеќе склони на ово или оно. Јас не мислам дека тоа е болест, туку само погрешан избор. И самата додека пишувам размислувам како тие луѓе се борат со таа привлечност кон истиот пол, се обидувам и не можам да замислам. Претпоставувам дека не им е лесно, ама некако ми снемува зборови во врска со тоа. Нели, си имам засновано својот став како што кажав врз Библијата бидејќи во моите очи таа е вистина која се бави со сите проблематики во прошлиот , сегашен и иден свет. Па базирајќи се на тие учења така кажувам. Ама вистина е дека во пракса зошто и како геј популација се чувствува и проаѓа слабо знам, конкретно мислам на твојот другар, ама сега пак јас со религијата (laugh1) Единствен одговор што ми доаѓа е дека тој кој повика кон Бог , Бог ќе го избави, ама треба и сам да биде пресведочен дека е тоа нешто грешно и да не се препушти на тоа. Уф, ал се заплеткав ... си размислувам наглас. Кој разбира- ќе сфати (smile)

Си размислувам што би јас кажала на особа хомосек. ориентирана и како...... (unsure) Ај, после...

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Хомосексуалност

Post by Debora » 10 Nov 2012, 18:57

Кога сме кај гревот..., сите ние имаме грешна природа што не тера на грев, некој се гневи па тепа - нема контрола врз себе, некој колне, некој пие, некој не знам што прави ... и сето тоа е грев. Никој од нас нема сила да го победи гревот сам по себе, сите сме го искусиле ова, кога сакаме да правиме добро, сепак ќе се јави тоа лошото во нас. Поентата со гревот е дека само Бог може да не ослободи од него, без разлика дали е тоа тепање, алкохолизам, хомосексуалност, озборување, злоба, лицемерие, прељуба итн. Никој не е подобар од некој друг, затоа што сите си ја носиме таа грешна природа во себе. Кај некој е поизразена една особина, кај друг друга.
Нпр порано бев толку избувлива што губев контрола врз себе, ми се има случено да се степам без да сакам, а имав накај 18 год. (scared) . Е таа избувливост Бог ја стави под контрола кога го побарав тоа од Него, во Името на Исус. Така верувам дека може да биде и сум видела личност што беше ослободена од хомосексуалност кога го побара тоа во Името на Исус. Кажуваше како се обидувала да ја победи таа своја страст, ама немала сила, се додека не побарала од Бог. Исто сум слушала и бивши наркомани како самите сведочат дека Бог ги ослободил од нивната зависност, така да знам дека може да биде тоа. Впрочем Исус Самиот кажа дека дојде за болните, за оние што сме свесни дека ни треба исцеление.
Кој не згешил прв нека фрли камен, нели? Тоа го кажа Исус за жената што беше фатена во прељуба, а понатаму неа и рече: Оди и не греши повеќе. Значи неа не ја осуди, ама и гревот нејзин не го оправда. (smile)
А инаку дечкото што не запозна со мм исто така се декларираше како хомосексуалец, ни беше заеднички другар. Иако не ја прифаќам хомосексуалноста како природно или нормално нешто, тоа не значи дека ќе омаловажам некого затоа што има таков проблем или дека нема да се дружам со него.
Парадите ми се одвратни, а занм дека и на многу од нив им се.
За тоа дали треба да им се дозоволи на хомосексуалци да посвојуваат деца сум категорично против. Најголемата студија што е направена на таа тема излезе пред неколку месеци и се покажа дека тие деца имаат повеќе социјални и емотивни проблеми. Не значи дека кај 100% од нив ќе биде така, ама поголем дел од нив стадаат. Мажите и жените се различни и на едно дете природно му е потребно да расте со мајка и татко, а не со 2 мајки или 2 татковци. Впрочем и природата се погрижила за тоа.
Знам дека е во мода да се кажува дека сме заостанати ако мислиме овака. (smile)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Хомосексуалност

Post by Petra » 13 Nov 2012, 15:39

Се сложувам со Дебора дека само Бог може да не ослободи од гревот. Во нас нема сила да го победиме колку и да се трудиме.
Верувам дека голем број од хомосексуалците очајно бараат излез од таквата состојба. И искрено се надевам дека голем број од нив ќе бидат ослободени.
Пред околу десетина година паднав во тешка депресија. Јас ја викам така, а сигурно беше мн повеќе. Почна и физичкото здравје да ми се нарушува. Дојдов до крајот , околу 1.5 год. бев со помисла на самоубиство, а очајно се грепчев за животот. Што се не направив пак да бидам нормална, ама дојдов да пијам седативи и антидепресиви. Од таквата состојба бев ослободена кога поверував во Исус и го примив за Спасител. Наредниот ден веќе имав убеденост дека не ми се потрени антидепресиви, а за неколку дена ги фрлив и седативите. Одтогаш имам нормален притисок. Така да верувам дека Бог сака и може да ги ослободи сите што се под ропство на хомосексуалност.
Бог ни дал големо ветување. (joy)
Секој што ќе го повикува Господовото Име, ќе биде спасен. -Јоил 3:5
Ниту еден не е исклучен.

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Хомосексуалност

Post by Nadja » 14 Nov 2012, 14:29

Јас немам ништо против хомосексуалците. Нивно право е што одлучиле така да живеат. Меѓутоа неможам да сфатам, како може, покрај толку личности од друг пол, тие да бидат со личности од нивниот пол. Искрено, мислам дека хомосексуалците никогаш нема да бидат прифатени кај нас.

Одговори

Return to “Наши размислувања и ставови за разни теми”