Промовирање на педофилија во медиумите

Moderator: Модератори

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Промовирање на педофилија во медиумите

Post by Mamino_srce » 18 Nov 2012, 16:54

Ах леле, жално, прежално (sad1) Таа има само 10 години (ner) (comp) (tumbdown)

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Промовирање на педофилија во медиумите

Post by happy cumulus » 19 Nov 2012, 03:35

Се потпишувам скоро на сите ваши постови. Косата ми се крева нагоре кога ќе видам колку им е важно на мали девојчиња да се издотерани и убаво да изгледаат. Чувството не можам да го опишам. Каде оди светот, за какви ли вредности ги учиме идните генерации??? Јас лично не ја гледам ни поентата во избор на мис ни за возрасни, а камо ли пак за мали деца. Никогаш не разбрав какво достигнување е тоа да те изберат за најубав? Па честитки, честитки, мислиш си спасил живот некому или некое добро си направил.
И наместо од мали децата да се воспитуваат за вистинските вредности и за тоа што е важно во животот, мнозинството се поддржувани од родителите да изгледаат "убаво". Жално, навистина.
Ќерка немам, ама сметам дека е подеднакво тешко да се воздигне правилно и момче. Па тие заедно растат со девојчињата, не се ништо одделно. И тие треба да знаат дека последици подеднакво се снесуваат за сите грешки. Без исклучок. Ако дојде до несакана бременост, последици подеднакво ќе треба да снесува и мојот син, не само девојката.
Сакам уште да додадам. Не дека ги бранам американците, ама често ги напаѓаме така генерално, само врз основа на тоа што гледаме по телевизии. Тоа што највеќе работи излегуваат од тука е само затоа што тука лежи мнозинството и тука лежат парите, па работите полесно излегуваат во медиумите. И Македонија наша да имаше повеќе пари верувам ќе видевме се и сешто. Само затоа што сме посиромаси, не значи дека сме поумни. Како и секаде, и тука има и многу свесен народ на кој му се лоши од ваквите работи и што знае каде се става акцентот во животот. Што знае како да ја цени мајката Земја и што знае како да ужива во вистинските вредности и да не фрла ни мрсул на она што се шири по пропагандите.
Што да кажам луѓе. Голем предизвик е пред нас. Во едно вакво блутно време да ги израснеме децата во здрави и свесни индивидуи. И да се надеваме дека тие ќе бидат мнозинство и дека ќе го поведат светот во вистинскиот правец.

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Промовирање на педофилија во медиумите

Post by Hera » 19 Nov 2012, 11:26

Леле луѓе ми се слоши озбилно, ми се крена нешто од желудникот. За се има време еве и да разберам дека парите се толку важни. Ама ќе порасне, има време за се ова да го прави со сопствена желба. Кој и како само ќе и го надомести детството. Ужасно ми е, се срамам да ги догледам и сликите и видеото, не можев, го прекинав. И овој случај нели ги привлекува социјалните служби, барем таму функционираат.
Се сложувам со се што сте напишале во постовите.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11040
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5833 пати
Им се допаднал: 3569 пати

Re: Промовирање на педофилија во медиумите

Post by Debora » 23 Nov 2012, 23:51

Вечерва случајно го најдов ова, мислам дека се вклопува во темава. Планот на УНЕСКО за тоа што треба да вклучува задолжителното сексуално образование на децата. На 5-8 год. требало да учат за мастурбација. (ner) Децата веќе не смеат да бидат деца. Згора на се, ова доаѓа од организација што се "грижи" за децата.

U.N. Report Advocates Teaching Masturbation to 5-Year-Olds

The United Nations is recommending that children as young as five receive mandatory sexual education that would teach even pre-kindergarteners about masturbation and topics like gender violence.

The U.N.'s Economic, Social and Cultural Organization (UNESCO) released a 98-page report in June offering a universal lesson plan for kids ranging in age from 5-18, an
"informed approach to effective sex, relationships" and HIV education that they say is essential for "all young people."

The U.N. insists the program is "age appropriate," but critics say it's exposing kids to sex far too early, and offers up abstract ideas — like "transphobia" — they might not even understand.

"At that age they should be learning about ... the proper name of certain parts of their bodies," said Michelle Turner, president of Citizens for a Responsible Curriculum, "certainly not about masturbation."

......


Read more: http://www.foxnews.com/story/0,2933,543 ... z2D5WS4aNO


http://www.foxnews.com/story/0,2933,543203,00.html

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Промовирање на педофилија во медиумите

Post by Petra » 01 May 2013, 16:47

Случајно ми испадна ова да го прочитам. Мислам дека не се разидува со темата.
Во Греманија петгодишни ученици во школо добиле книга со сексуални содржини, им се објаснува како да се стави кондом и како да доживеат оргазам. Името на Книгата било, „Од каде су дошол“? Објаснети фазите во односот и со цртежи прикажан односот на деца. И како било добро и како не можело подобро да биде, а вагината и пенисот се чувстувале топло и убаво...Родителите збеснали и биле загрижени...
(cry) (cry) (cry) (cry) (cry) (cry) (cry) (cry) (ner)
Каде тргна севетов??? (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner)
Каде е здравиот разум??? (comp) (comp) (comp)
Училиштата би требало да бидат безбедни места за учениците. (rp) (rp) (rp)
Се згрозив, ужаснав... гадотии...(cry1) (cry1) (cry1)
(cop) (cop) (cop) (mg) (mg) (mg)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1152
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 737 пати

Re: Промовирање на педофилија во медиумите

Post by sunshine_2012 » 28 Jan 2014, 22:43

Јас сега го читам оваа, ама ставарно мислам дека моралот многу опадна, а и мали деца да се обучуват за сех и маструбација навистина е штета на децата, во Библијата се вели кој ке им наштети на овие (децата) јас ке им додадам од маките, зашто Царството Божјо припага на нив. ( парафразирам).

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11040
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5833 пати
Им се допаднал: 3569 пати

Re: Промовирање на педофилија во медиумите

Post by Debora » 23 May 2014, 16:34

Долго интервју, ама вреди да се прочита.

http://www.fizzit.net/vijesti-i-politik ... drav-razum

Одговори

Return to “Наши размислувања и ставови за разни теми”