Јога и нејзината цел

Moderator: Модератори

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Јога и нејзината цел

Post by Mamino_srce » 11 Jan 2013, 17:49

Во исто време пишала и Петра. Ти благодарам за споделеното искуство. (smile)
Се сложувам дефинитивно дека : Се е дозволено- но не е се корисно, се е дозволено- но не е се полезно.

Многу тога "духовно" се крие позади "мирот" што го барaш. :?

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Јога и нејзината цел

Post by Mamino_srce » 11 Jan 2013, 17:53

Во ред си е Хепи кумулус, тоа е твојот став и твоето размислување.
Јас се обидов погоре да ти дообјаснам зошто и како се двоумам во врска со ова, меѓудругото подобро и да ги разберам работите од различити мислења и ми помогна многу се.
Секогаш ќе се најдат различити луѓе , со различити ставови и убедувања и секој од својот аспект ги гледа и прави работите. (a2)

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Јога и нејзината цел

Post by happy cumulus » 11 Jan 2013, 18:07

Mamino srce, ti blagodaram na iscrpniot odgovor. Neznam kolku mozam seto toa da go razberam, no cenam sto se potrudi da mi odgovoris.
Jas nikogas ne najdov smisla vo nekoi raboti sto religiite propovedaat i zatoa ne sum ni religiozna. Nemozam da prifatam nesto sto mi nema logika. Eve na primer jas nemozam da svatam zosto dobrite dela se prazni dokolku ne si religiozen? Pa ako jas del od mojot zivot posvetam samo na hranenje gladni decinja, na sprecuvanje vojni, ...., kako toa ovie dela se prazni samo zatoa sto ne sum religiozna?? Ti veruvas vo ziv Bog, jas veruvam vo zivot, ljubov, energija, veruvam vo nauka, veruvam vo posledici od nasite dela.
Se nadevam nikoj tuka nema da mi sudi, no toa sum jas. Na site vi mislam i vi posakuvam samo dobro. Neznam kako ke bidam prifatena od vas koi ste pokolenici na nekoja religija. Ne ni znam sto biblijata uci kako da se odnesuvate so onie koi imaat razlicni ubeduvanja od vasite, so onie koi veruvaat vo razlicen Bog od vasiot. Sto i da ve uci, jas pak ke vi mislam se najdobro.

malenaD
Домашен член
Домашен член
Мислења: 840
Придружен: 03 May 2011, 11:30
Му се допанале: 155 пати
Им се допаднал: 121 пати

Re: Јога и нејзината цел

Post by malenaD » 11 Jan 2013, 18:45

Мамино срце јас само на кратко да ти одговорам зашто немам мн време. Јас отидов еднаш на таа медитација на изгревање на сонце и ништо посебно немаше освен некое време гледање во сонцето и потоа некои вежби за истегнување на мускулите и нареднот пат не отидов зашто требаше многу рано да станам (rolll) и наместо да медитирам и да вежбам јас ке заспиев (laugh1) Инаку и јас не сум читала никакви книги околу тие нивни верувања,пагански обичаи и др. мислам знам во што веруваат но не сум ги проучувала толку длабоко нивните верувања,суверија,обичаии итн. единствено нешто што ме интересира се вежбите и само вежбите,а и свекор ми што ја има книгата се само вежби,пози и начин дишење.

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Јога и нејзината цел

Post by Mamino_srce » 11 Jan 2013, 19:10

happy cumulus wrote:Ne ni znam sto biblijata uci kako da se odnesuvate so onie koi imaat razlicni ubeduvanja od vasite, so onie koi veruvaat vo razlicen Bog od vasiot. Sto i da ve uci, jas pak ke vi mislam se najdobro.
Знаеш што учи? да те сакам (a2)

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Јога и нејзината цел

Post by happy cumulus » 11 Jan 2013, 20:00

Mamino_srce wrote:
happy cumulus wrote:Ne ni znam sto biblijata uci kako da se odnesuvate so onie koi imaat razlicni ubeduvanja od vasite, so onie koi veruvaat vo razlicen Bog od vasiot. Sto i da ve uci, jas pak ke vi mislam se najdobro.
Знаеш што учи? да те сакам (a2)
Ete i mene mojata religija taka me uci (smile). Mnogu mi e milo i sega denot uste poubav ke mi bide (smile). Ve sakam prijatelki moi. (bu)

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: Јога и нејзината цел

Post by Ninushka » 03 May 2014, 13:38

ЈОГА-ЕДИНСТВО СО СВОЕТО ВНАТРЕШНО БИТИЕ. -Не гледам никакво косење со било која црква и вера. Јогата не е вежби само. Ок, има Хата Јога ако некој сака да не медитира. Но во класичната јога поголемиот дел од времето се користи за медитација и опуштање на телото преку дишење. Асаните што се изведуваат имаат цел да регулираат крвоток, некогаш се користат да излечат некоја болест, а најчесто се користат за телото да се чуствува удобно во секоја положба.Во Yoga Sutrama постои кратка дефиниција за асаните Sthiram Sukham Asanam што значи стабилна и удобна положба. Пред се Јогата се користи за доведување хармонија со своето тело и ум. Што не значи дека се клањаш на некоја друга вера, иако Јогата потекнува од Будизмот. Не значи дека ако си Јогиња треба да си будист или пак вегетаријанец. Тоа си е ваше право во која вера вие верувате. Околу вежбите-Поздрав на Сонцето (SURYA NAMASKARA) не мора да значи дека треба наутро да се прави. Јас го правам кога вежбам јога. А тоа зависи од кога имам време. Кога одам на час тоа е во 6 поручек. Дома некогаш и покасно. Тоа се вежби кои ги претставуваат 12те хороскопски знаци која не се ни сметала како Јога вежба туку како одличен метод за опуштање на сите зглобови и мускули, како и за масажа на сите внатрешни органи. Тука се и Тибетанските ритуали кој се 5 по број.

Моето лично мислење е-Да не се мешаат баби и жаби. Таму каде што одам на Јога има и симболи на будизмот но и Христијански икони. Јас секогаш сум велела Бог е еден. А наша одлука е како ке го наречеме и стојам на фактот дека Црквата сите треба да ја носиме во нас. Нашето тело е храм. Ако ти му ја отвориш вратата на Бог-која е логиката на Црквата!? Некои луѓе повеке од 30 год одат палат свеќи оставаат зејтин но сеуште не го пронашле Бог во себе. Не сум против никоја вера, но јас сепак верувам повеќе во спиритуално здружување со Бог и носење секаде со себе.

Одговори

Return to “Наши размислувања и ставови за разни теми”