Давање подароци на медицинскиот персонал

Moderator: Модератори

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Давање подароци на медицинскиот персонал

Post by Debora » 28 Apr 2014, 13:32

Читајки ги постовите, сега сум дефинитвно против подароци. Значи од вашите искуства (немам свое искуство со носење подароци) подароците во глобала значат поткуп (мито) за лекарот да ми обрне повеќе внимание. (smile)

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Давање подароци на медицинскиот персонал

Post by Filigran » 28 Apr 2014, 13:45

Гледам темава последно време станала малку поактуелна.
Ние со мм кога разбравме преку bHCG дека сум трудна, појдовме на контрола во Скопје , каде др ни ја потврди бременоста. Пошто др а и сестрата (и целиот персонал) беа љубезни цело време ние одлучивме да ги почестиме. Зедовме едно шише пијалок(мислам беше некој скоч), неколку чоколади Милка бонбониера. Ги ставивме во убава ќеса и кога завршивме му рековме на др еве едно мало внимание од нас. Тој се насмеа е и вели ееее чекајте вие, има време , нека е се во ред......... Ама ние бевме презадоволни од нивниот однос пред се, и му велиме ако, ако, тоа не е ништо.....почестете се ...... :ymblushing:
На тоа мислев и кога ја отворив темата, а не во текот на третманите да се поткупуваат докторите на било кој начин. Ок е ако некој не ги оправдува нашите гестови, секој има право на мислење и став. И јас сум против за парично подмитување или давање на ешптен скапи подароци.
Ок тоа е ако ми текни нешто друго ќе се навратам пак (kup)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Давање подароци на медицинскиот персонал

Post by Debora » 28 Apr 2014, 14:16

Во право си. Сега го читам твојот прв пост, ни отишла темата во друга насока малку - всушност спонтано се проширила. (smile)

Bea
Нов член
Нов член
Мислења: 30
Придружен: 14 Aug 2013, 08:11
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 15 пати

Re: Давање подароци на медицинскиот персонал

Post by Bea » 28 Apr 2014, 14:27

Ако некој сам сака да си почасти - од срце, од мерак, за арно - за убаво што се вика, тоа ми е во ред.
Зборот ми беше дека не толерирам што луѓево се научени дека треба нешто да добијат за да си ја извршуваат основната работа квалитетно. Во било која професија.

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Давање подароци на медицинскиот персонал

Post by Filigran » 28 Apr 2014, 14:31

Со надоврзување една на друга темата лесно може да забега...........
Не е проблем само не сакам погрешно да бидам сфатена.
И не мислам дека има некоја која кога ќе рабере дека е (t3) нема да сака да однеси нешто како благодарност, а посебно ние што си имаме малку потешкотиии со забременување. (tongue)

b bebe
Член
Член
Мислења: 179
Придружен: 11 Mar 2013, 18:45
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Давање подароци на медицинскиот персонал

Post by b bebe » 28 Apr 2014, 15:10

i jas se slozuvam so filigram potpolno moze a i ne mora nesto kako od blagodarnost, ne mora koj znae sto, nesto simbolicno, na kraj kraeva merakot navistina e golem , bidejki so meseci pa i so godini veke ne znaat doktorite i na niv im e merak za uspehot zaednicki, toa ke bide nivniot medal, mozebi i taka go dozivuvaat momentot na primanje na darot zboruvam za poklon a ne se soglasuvam za pari voopsto osven ako oni baraat toa e veke druga situacija

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Давање подароци на медицинскиот персонал

Post by Happy^_^ » 28 Apr 2014, 15:17

Филигран а зошто мене ми кажаа во Систина и Ремедика не примале подароци?
(smile)
Како и да е сега за сега на докторите им подарувам благослов (smile) Да се живи и здрави тие и фамилијата, барем е искрено и од срце (smile)

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Давање подароци на медицинскиот персонал

Post by Filigran » 28 Apr 2014, 17:08

Хепи, кој ти кажал така?
Јас никого не прашав, си влеговме со ќесата, кој знае што има внатре, макар што било кој да не види ќе си претпостави. Кога заврши ехото мислам му ја подадовме ќесата со едно големо БЛАГОДАРИМе за се!
И твојот подарок многу ме бендиса, нека се благословени (thumbsup)

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Давање подароци на медицинскиот персонал

Post by imambebe » 07 May 2014, 22:09

Дури откако се породив, мм однесе пијалок и бонбониера во Систина да ги почасти, а исто блашко и сокче им донесе на ГАК.
Пред тоа никому ништо.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Давање подароци на медицинскиот персонал

Post by Lejla7 » 28 Aug 2014, 16:50

Еве и јас се мислам кога ќе појдам на следната контрола во Систина дали да ми однесам симболичен подарок на докторот - на пр. некој пијалак, или кафе и бонбониера? Искрено сакам да ми подарам нешто. Но што да правам со останатиот персонал? Не можам, а и не сум во состојба да купувам за сите иако сите посебно оние сестри во заднина беа навистина љубезни и ни го олеснија целиот овој процес.
Филигран, вие само на докторот му подаривте нешто?

Одговори

Return to “Наши размислувања и ставови за разни теми”