Давање подароци на медицинскиот персонал

Moderator: Модератори

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Давање подароци на медицинскиот персонал

Post by Filigran » 10 Feb 2013, 22:01

Незнам дали темава веќе некоја од вас ја отворила, јас не можев да најдам ништо на оваа тема.
Значи ова е во врска со давање подароци на медицинскиот персонал. Некни кога бев на болница си одеше една жена со бебето. Со сопругот однесоа подароци за докторот и некои од сестрите. Тоа ме натера да помислам на тоа дали и што треба да му се однесе на докторот во случај на убава вест. Дали некоја од вас има искуство да сподели и што мислите на оваа тема. Дали мислите дека ова е правилно? Јас мислам дека докторите очекуваат некаква благодарност од тој тип.
Пишете ваши мислења.
Поздарв до сите и (kup) (kup) (kup)

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Давање подароци на медицинскиот персонал

Post by Nadja » 17 Feb 2013, 16:49

Jas koga trebase da izlezam od bolnica i dadov cokoladni bonboni na sestrata sto mi go oblekuvase maliot. Podaroci nemav namera da dadam.

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Давање подароци на медицинскиот персонал

Post by Filigran » 18 Feb 2013, 00:03

Fala Nadja na odgovorot.
Ne mozev da najdam nesto vo vrska so tvojata bremenost, no koga stanuva zbor na primer za In Vitro dali ne smetas deka se cuvstvuvame dolzni za nekoj podarok?
Sepak ti blagodaram, ti si prvata koja odgovori na ovaa tema.
(kup)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Давање подароци на медицинскиот персонал

Post by Debora » 18 Feb 2013, 00:12

Јас да си го кажам мислењето, ама ич не се чувстувам ДОЛЖНА. Они си земаат пари за она што го направиле, како и во секоја професија.
Е сега друга работа е ако некој си има лична желба за да им подари нешто или да им се заблагодари со некој мал подарок.
И мене баш ме интересира каква е праксата. (smile)

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Давање подароци на медицинскиот персонал

Post by Nadja » 18 Feb 2013, 00:20

Filigran wrote:Fala Nadja na odgovorot.
Ne mozev da najdam nesto vo vrska so tvojata bremenost, no koga stanuva zbor na primer za In Vitro dali ne smetas deka se cuvstvuvame dolzni za nekoj podarok?
Sepak ti blagodaram, ti si prvata koja odgovori na ovaa tema.
(kup)
Jas se porodiv prirodno. Za kakvo poroduvanje da stanuva zbor, bonboniera i vino se dovolni. Ne mora da se trosat pari za podaroci. E sega, koj kako si saka.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Давање подароци на медицинскиот персонал

Post by Petra » 18 Feb 2013, 00:40

Кога се породив, моите купиле само да се почастат персоналот. Ништо посебно, сок, бомбониера...така нешто. Не чувствував никаква должност за подароци, а и сега си го имам тоа мислење. Го делам мислењето дека за завршената работа си земаат плата, без разлика дали се работи за Ин Витро.

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Давање подароци на медицинскиот персонал

Post by happy cumulus » 18 Feb 2013, 05:19

Должност не е сигурно. Немој да се чувствуваш така само затоа што тие очекуваат. Тука во САД пак незнам и дали не е против закон да се носи поклон на медицинскиот персонал. Има некогаш исклучителни луѓе кои навистина ти прават се да ти е погодено и удобно, е тогаш јас лично сакам да им дадам нешто како благодарност. Екстра, а не дека не се платени да си ја вршат убаво работата. Ама и јас го делам мислењето со Надја дека некои убави бомбони и пијалок се доволни.
Мајка ми е бабица и секогаш се враќаше од работа со бомбоњери. Чат пат ќе и дадеа и некој скап поклон, ама тоа беа се луѓе на кои мајка ми им беше при рака цела бременост или пак им помагаше отпосле откако бебето ќе се родеше. Ама никогаш ја немам слушнато да искоментира како некој не и дал ништо! А веројатно имало и такви. Што значи не очекува и не е пишано (па и непишано) правило дека треба да се даде нешто. Благодарноста на крајот на краиштата доаѓа длабоко од срцето и се чувствува и без ништо да се даде. Едно Благодарам е и пре доволно кога доаѓа искрено од душата.

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Давање подароци на медицинскиот персонал

Post by Filigran » 18 Feb 2013, 13:30

Na toa i milsev koga rekov podaroci. Znaci bonboni i nekoj pijalok e sosema dovolno i soodvetno spored mene. Za nesto povekje jas licno ne sakam a i nemam. No mislata mi bese sto smetate deka e soodvetno zatoa sto sum bila svedok na nosenje ogromni kesi. A kojznae sto imalo vnatre (scared)

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Давање подароци на медицинскиот персонал

Post by Nadja » 18 Feb 2013, 15:17

Filigran wrote:Na toa i milsev koga rekov podaroci. Znaci bonboni i nekoj pijalok e sosema dovolno i soodvetno spored mene. Za nesto povekje jas licno ne sakam a i nemam. No mislata mi bese sto smetate deka e soodvetno zatoa sto sum bila svedok na nosenje ogromni kesi. A kojznae sto imalo vnatre (scared)
Скапи подароци даваат само богати луѓе. Не може секој да си дозволи да купи скап подарок.

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Давање подароци на медицинскиот персонал

Post by saska075 » 02 Mar 2013, 11:07

I jas se prasuvam isto kako Filigran. Bidejki sum pri kraj so IVF postapkata, neznam dali da im dadam nesto "da se pocastat" doktorot i embriologot? Demek da vnimavaat i grizat poveke za punkcijata i transverot.
Iaku sum privatno ne sum preku fond, 2 dena mi se vrti taa misla. Dali nekoja od vas potocno koja bila vo IVF postapka im dala nesto na personalot?

Одговори

Return to “Наши размислувања и ставови за разни теми”