Библиски стихови

Moderator: Модератори

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Библиски стихови

Post by Dorotea111 » 24 Apr 2014, 13:13

Ova bas mi trebase denes da go procitam. Duh na sila, ljubov i zdrav razum. Fala.:))
NadicaG wrote:Бог ни дал дух на славење,место дух на депресија (smile)
тимотеј 2-6стих
,,Затоа ти напоменувам да го разгориш Божјиот дар кој е во тебе,преку возлагањена моите раце.ЗОШТО БОГ НЕ НИ ДАДЕ ДУХ НА СТРАШЛИВОСТ ,ТУКУ ДУХ НА СИЛА,ЉУБОВ И ЗДРАВРАЗУМ,,
кога ние не го разплантуваме дарот што сме го примиле,ќе ги распламтиме нашите слабости.....треба да живееме во нашите дарови,да живееш во она во кое си најдобар,за што создаден (smile)
почни да го правиш она за што си создаден,разпламти го она што веќе си го примил,не чекај чудо од Бог,секој е одговорен да го разпламти она што го примил (smile)
кој е твојот дар?
зошто живееме во опшество каде воопшто не се распламтуваат даровите кои секој од нас ги примил?
ако не ги разгориш даровите,тогаш во твојот живот ќе бидат разгорени-
депресијата,агресивноста,самосожалувањето,нервозата
интимност ,блискот и поврзаност-кога со некој си интимен,тогаш постануваш едно тело ,библијата вели кога се здружиш со блудница ќе станиш блудник.Интимноста е највиското и надлабокото нешто ....затоа Павле вели бидеќи Бог не ни дал дух на страв ,туку дух на сила,љубов и здрав разум.Значи колку сме инимни со Бог ќе бидеме посилни,со здрав разум и со поголем капацитет за љубов.
Колку сме подалеку од Бог толку сме послаби,со помал капацитет за љубов и си далеку од здрав разум во размислувањето.

Но таа интимност со Бог мора да ја одржаваме секој ден,како што секој ден легнуваш за да се одмориш за наредниот ден,така секој ден треба да бидимеинтимни со Бог ,да му дозволиме да продри во нас,да ги извадии оние работи за кој не сме свесни дека се во нас,но неможиме да имаме интимен однос додека не го тргниме нашиот штит и нашиот меч.Да се биде интимен со Бог значи да си спремен Бог да го отвори било која област во твојата личност и да можиш да разговараш отворено со Него (smile)
но за да бидешотворен со некого ,треба да имаш доверба,не вера....многу поголема работа е да имаш ДОВЕРБА (smile)
многу малку луѓе имаат интимност со Бог,зоштоако стварноимаш интимност со Него ,ти не ќе можиш да ја затвориш својата уста од славење на Бог ,од радост која извира од твојата внатрешност и (kup)исполнетост каква што во ниеден друг однос не можиш да доживееш.
Бог е пријател Тој толку сака да комуницира со тебе,толку сака да ти даде сила,љубов и здрав разум.Ако сме интимни со Бог нашата реакција нема да ни биде невротична,туку ќе биде со сила,љубов и со здрав разум (smile)

Mimi Bella
Редовен член
Редовен член
Мислења: 258
Придружен: 04 Jul 2013, 11:06
Му се допанале: 100 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Библиски стихови

Post by Mimi Bella » 24 Apr 2014, 13:19

Проповед за милостината, постот и молетвата
Матеј 6:1-18; Лука 11:2-4
"Многу луѓе, правејчи добри дела, настојуваат да се покажат пред сите луѓе и сите да ги видат.
Вие пак, кога правите добри дела, трудете се да не привлечете внимание. Бог се гледа.
Кога постите, не бидете жалосни како лицемерите, туку обратно, не покажувајте дека постите. За тоа нека знае само Небесниот Татко, за Кого тоа и го правите.
Молитвата, исто така, не треба да биде јавна. Моли Му се на Господа сам, во својата соба. И не е потребно да се изговараат многу излишни зборови, како кај незнабошците. тие мислат, ако има повеке зборови, тогаш полесно ке те слушнат. Вашиот Татко знае што ви е потребно уште пред да Му се обратите. Молитвата треба да биде ваква:
Оче наш, кој си на небесата,
да дојде царството Твое,
да се свети името Твое,
да дојде царството Твое,
да биде вољата Твоја,
како на небесата, така и на земјата;
лебот наш насушен дај ни го денес;
и прости ни ги долговите наши,
како што им простуваме и ние на нашите должници;
и не воведувај не во искушение,
но спаси не од лукавиот;
Амин

NadicaG

Re: Библиски стихови

Post by NadicaG » 26 Apr 2014, 13:31

,,Зошто Господ е Дух ,а каде е гопсодовиот Дух таму е слободата.А ние сите со откриени лица ја одразуваме Господавата слава и се преобразуваме во ист лик,од слава во слава,како што го прави Господовиот Дух,,Коритјаните 3-17стих
(smile) (smile) (smile) (smile)

NadicaG

Re: Библиски стихови

Post by NadicaG » 28 Apr 2014, 18:41

Филпијаните 3-13
,,Браќа јас не мислам дека сум го достигнал тоа,но едно правам гозаборавам она што е зад мене,а се стремам кон она што е пред мене
трчам кон целта-кон наградата на горното призвание од Бог во Исус Христос,,

колку е убаво во животот да бидеме мотивирани од вистински цели,тогаш ништо не ти е тешко ,зошто имаш цел итоа каква цел (smile)

NadicaG

Re: Библиски стихови

Post by NadicaG » 29 Apr 2014, 12:41

псалм 107-20 стих,,Го испрати своето слово за да ги оздравиш и за да им го спаси животот од гробната јама,,
,,еремија 7 глава -14стих ,,ќе бидеш благословен над сите народи,во тебе ќе нема ниту неплоден,ниту неплодна ,ниту меѓу твоите деца,ниту меѓу твојот добиток.Господ ќе ја острани од тебе секоја болест,нема да пушти на тебе ниедно од страшните египетски зла..
псалм 103-,,Тој ги простува сите твои гревови и ги исцелува сите твој болести,,

псалм 105-37-,,ги изведе со сребро и злато,во нивните племиња немаше болни,,

стихови за исцеление...прокламирајте ги за вашиот живот сите што сте болни

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Библиски стихови

Post by Petra » 07 Jul 2014, 13:50

Лука - 45. Тогаш им го отвори умот за да ги разбираат Писмата,
46. и им рече: „Така е напишано и така требаше да пострада Христос и да воскресне од мртвите на третиот ден,
47. и да биде проповедано во Неговото име и покајание и проштавање на гревовите кај сите народи, почнувајќи од Ерусалим;

Откровение 1,3„Блажен е оној, кој чита, и оние, што ги слушаат зборовите на пророштвото и пазат на напишаното во него; зашто времето е блиску.“

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Библиски стихови

Post by Petra » 17 Jul 2014, 11:42

Еремија 17:14 Исцели ме Господи, и исцелен ќе бидам; спаси ме, и спасен ќе бидам, зашто Ти си моја фалба.

NadicaG

Re: Библиски стихови

Post by NadicaG » 30 Jul 2014, 22:38

евангелие по Јован 1/12стих ,,а на сите кои Го примија ,им даде власт да стана Божји деца,на оние кои веруваат во Неговото име ,кои не се родија ниту од крв ниту од телесна похота,ниту од воља на маж,туку од Бога,,
,,Вистинската светлина ,Која го осветлува секој човек ,доаѓеше во светот ,беше во светот и светот стана преку Него ,но светот не ГО позна.Дојде при своите ,но и своите не Го примија,,

ИСУС (love5) (love5) (love5) (love5) (love5) (love5) (love5) (love5)
НА СИТЕ КОЈ ГО ПРИМИЈА ИМ ДАДЕ ВЛАСТ ДА СТАНАТ БОЖЈИ ДЕЦА

NadicaG

Re: Библиски стихови

Post by NadicaG » 13 Aug 2014, 10:53

Евангелие според Матеј 3/8 стих ,,затоа принесувајте плодови достојни на покајание и не мислете да речете во себе си Аврам е наш татко ,затоа што ви велам ,Бог можи и од овие камења да му издигни чеда на Аврам,,
....плодови достојни на покајание.
Кога знаеме дека сме сите грешни и секојдневно правиме по некој грев,дали што сме свесни или не сме свесни,но да не би знаеле дека постои лек за оваа болест би била многу фрустрирана,но постои ЛЕК....можиме секој ден да се миеме со крвта на Јагнето,тие се плодови достојни за покајание пред очите на Бог.........Покајте се ,зошто е близу ЦАРСТВОТО НЕБЕСНО

Одговори

Return to “Наши размислувања и ставови за разни теми”