Библиски стихови

Moderator: Модератори

Одговори
NadicaG

Re: Библиски стихови

Post by NadicaG » 04 Jul 2013, 09:21

o,kolku e GOLEMA TVOJATA DOBRINA,,sto ja cuvas za oniekoj se bojat od Tebe,sto im ja ukazuvas na onie koise nadevaatna Tebe,pred ocite na coveckite ceda,,-psalm 31-19 (rad)
Site ke vidat kolku e Golem i Dobar Nasiot Bog,pa duri i nie (smile) (love5)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Библиски стихови

Post by Vesela » 04 Jul 2013, 10:20

Ова не е Библиски стих, ама многу ми се допадна. Напишан е од непознат автор и гласи:

Верувам со Сонцето и кога тоа не свети,
Верувам во Љубовта и кога таа ме одминува,
Верувам во Бога и кога тој молчи.

Поздрав до сите. (kup) (kup) (kup) (kup)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Библиски стихови

Post by kit-kat » 06 Jul 2013, 01:05

И ова не се библиски стихови, но најпогодно тука ми е за ова:
Му благодарам на Бог што ми дава вера и војља и движечка сила.
Што ме прави здрава, енергична,што ми дава сила да го правам сето ова што го правам,а сепак да сум среќна,задоволна и сакам денот уште да потрае за да завршам се.
Што ме прави среќна мајка,заљубена сопруга,не мрзлива за ништо и подготвена на се да сторам за своите најблиски.
Дури и јас видов Колку е Голем и Добар Нашиот Бог.

NadicaG

Re: Библиски стихови

Post by NadicaG » 06 Jul 2013, 13:32

denes samo me potsetuva Bog na golemata slika vo mojot zivot,taman pocnav da pravamplanovi kako ke se utesuvam ako ne bidi,kako vas ke vi pisam,ke prodolzam da ziveeam za Bog i ponatamu,Bog mepotseti ne ja umrtvuvaj tvojata zelba.Znaete deka i verata e zelba,nie preku nasiot odnos kon zelbata go otkrivame nasiot odnos kon Bog,nie so nejzinoto umrtvuvanje go umtvuvame i nasiot odnos kon Bog i kon sebe si,zatoa tolku mrtvilo vo lugeto ima okolu nas.Dali da prodolzime da gi umtvuvame nasite zelbi,samo zatoa da ne ne boli tolku,il ida prodolzime po patot na zelbata,bez razlika kolku stradanje i radost ni prestoi na toj pat.Dali sum spremna da ja umrtvam verata vo Bog samo zatoa sto mnogu sum isplasena deka ke me boli ako veruvam,dali stvarno veruvam dlaboko vo sebe deka Bog se grizi za mene i mu e galje za mojte zelbi?
Da se osmelime li da veruvame?
Od pocetokot na moeto patesestvie so invitrot do sega,mislam ovie denovi mi se najteski,posledniot kilometarod maratonot sekogas e najtezok?
zostone mozam da otidam na ehoi lekarot dami dade odredenanadez,zosto ne sum onoj kogami javija 7 jajce-kletki ,nitu pak onoj den ima 5 embrioni....sega ne sum ni onoj den koga se moleviimposakuvav dobredojde na bebinjata,koga stravuvav sto sum preziveala stres da ne imnesto nasteti toa.....sega se naogam tamu,sto osven za vistinata deka Bog se grzi zamene i me saka i ne mora da go dokazuva toa,zosto ednas dokaza-umre za mene,nemam za nisto drugo da se fatam vo ovoj moment osven samo za ovaa vistina.
da ziveeam so zelbata e da izberam da bidam ranliva,da mozam da ja priznaam zelbata i da pobaram pomos nadvor od sebe e uste pogolema ranlivost.
Za na kraj smetam deka onie koi odbivaat da ja ubijat zelbata ili odbivaat da se odnesuvaat kako da ne im treba pomos,tie se onie sto ziveeet preku verata.

Zatoa na prasanjeto Dali se osmeluvas da veruvas?velam DA GOSPODE ,bez razlika na kolkava ranlivost se izlozuvam sebe.Da Gospode ,jas ke ti veruvam (love5)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Библиски стихови

Post by Lejla7 » 06 Jul 2013, 13:45

Надица мила, и мене ме мачат истиве размислувања - да ли да се препуштам и да се надевам, да верувам во позитивен исход? Што ако не биде позитивен? Како ќе се справам? Како ќе продолжам понатаму? Што чувства ќе се родат во мене кога ќе видам уште некое трудничко стомаче, уште некоја мајка со дете?

Твојот пост ми даде сила. Да, јас го одбрав овој пат, одбрав да бидам ранлива и да барам помош, и колку страдање да има на овој пат - го прифаќам бидејќи е од Бога.

„Затоа ви велам: се што ќе побарате во молитва, верувајте дека го примивте и ќе ви биде.“

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Библиски стихови

Post by Debora » 06 Jul 2013, 21:46

17 Макар и да не процвета смоквата, а и да нема плод по лозјата, макар и трудот на маслинката да не успее, и полињата да не донесат храна, макар и стадото да е истребено од трлото, и да нема говеда во оборите,

18 јас и тогаш ќе се веселам во Господа, ќе се радувам во Бога на моето спасение.

19 Господ Бог е моја сила, Тој ги направи нозете мои како на срните, и ќе ме направи да одам по височините мои.

Хабакук 3

NadicaG

Re: Библиски стихови

Post by NadicaG » 07 Jul 2013, 08:19

Amin Debora,bas taka Gospod emoja sila,toj gi napravi nozete moj kako srna za da odam po visocinite moi!! (love5)
jas ke se veselam vo Gospoda,ke se raduvamvo Bog na moeto spasenie !!Amin (rad) (rad) (rad)

prvo pslanie do korintjanite 2-9stih:sto oko ne videlo,sto uvo ne culo,sto vo coveckotooko ne dojde ,toa Bog go prigotvi za onie koi go ljubat,,
i 12 stih,,anie ne go primivme duhot na svetot ,tuku Duhot koj doaga od Boga,za da znaeme sto Bog milostivo ni dava,,Amin (bu) (bu) (bu)

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Библиски стихови

Post by belomorka » 07 Jul 2013, 09:44

девојки, јас морам да ви признаам дека ниту имам дома библија, ниту некогаш сум ја читала. Верувам во бога и тоа вистински, верувам во некоја натприродна сила, одам во црква и секогаш кога ке влезам ја чуствувам истата смиреност и спокој, едноставно се чуствувам заштитено.
и морам да признаам дека некој од стиховите кој ги пишувате баш и не ги разбирам бидејки можеш за секоја прилик- проблем да ги приспособиш. некој мисли што се напишани се преубави.
и смтам дека тоа што не ја имам прочитано библијата не е никаков грев нели??
затоа што јас длабоко врувам во бога а уште подлабоко верувам во тоа што го сакам и знам дека еднаш ке ми се исполни тоа.

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Библиски стихови

Post by Happy^_^ » 07 Jul 2013, 09:53

Јас сметам деке не е грев :) и дека битно е човек да верува :) длабоко во себе и искрено :) и јас иста сум ко тебе беломорче :) а и има време да ја прочитаме библијата некој ден :) јас ја имам дома и најчесто си ја прелистувам кога барам имиња :)

NadicaG

Re: Библиски стихови

Post by NadicaG » 07 Jul 2013, 10:23

Belomorce mila,sigurno imas prilika da nabavis Biblija,se prodavai vo knizara,ako sakas jas nekako ke ti pratam,toane e obicna kniga,nituse citakako obicna kniga,ti mozis da ja citas kako obicna kniga,taa e ZIVIOT ZBOR,zatoa se cita preku Duhot,taa e slovo stonavleguva dlaboko vo srcevinata na tvojata dusa i ja razdeluva srcevinata od bubrezite,nieovdekoga citiramestihovi ne citirame zaradi nasata sostojba,jassum ubedena sekoj citira stihkako sto Duhot gi vodi.
Velis veruvas vo Bog ,no znaj i besovite veruvaat,gavolot najmnogu veruva zosto predhodno mu bil sluga,znae deka postoi i so seta sila saka stopoveke dusi da ukradi pred zavrsetokot na ovoj svet za vo ognenotoezero,ai toa znae deka e toa negova krajna destinacija (smile) ,ama saka st poveke da izlazi,ukradi i ubie,zosto samo toa go pravi od postoenjeto na svetot.Znaci ne edovolno samodaveruvas,Isus rekolnapravete od site narodi moj ucenici,ucenik e nesto mnogupovekeod samo veruvam,ucenik pred se e sledbenik na svojot ucitel,toj sekoj denigodina rasti vosvojotucitel,vistinshristvov ucenik ne mozi da kazi ist sum od predhodnata godina,ednostavno toa e postojano rastenje vo polnota,sekoj den,zosto Bog premnogu nesaka za da neostavi vo predhodnata sostojba,Toj sakase poveke da niotkriva od sebe si.Isus rekol-DOJDOV ZA DA IMATE ZIVOT VO POLNOTA.
Ovde znaci ne zboruvm zaispolnuvanje nanekoja zelba kako dete,ovdezboruvam kompletno spasenie na nasite dusi,obnova na nasitezivoti i SLOBODA,mislam toa e najgolemata pridobivka od deloto na krstot za nas.
slobodaod zavist,od gordost,od sueta,od materijalizam,sloboda od zavisnosti,slobodaod strav,sloboda od same sebe (smile)
da japoznavas Biblijata ne samo ke ti se sluci metanoja vo tvoeto sekojdnevo razmisluvanje,poinaku ke gi gledas rabotite,ke ti dade smisla na tvojotzivot,ke go napravivreden za ziveenje i stoe najbitno ke tibide oruzje vo zol den protiv satanata,samo vo imetona Isus mozis satanata da ja izbrkas od tebe,da te tormozi,da ti kazuva lagi i da ti ja krade srekata.
pr.koga doaga da mi kazuva deka gi nemam decata,koj mi se dar od Bog ,jas i velam napisano e nerotkata Bog ja naseluva vo dom ,kako radosna majka na mnogute deca,,
koga mi doaga i mi veli ne zasluzuvas da imas deca,jas i velam...nee tocno ,jas vo Isus sum poveke od pobednik,i sum Bozjakerka i nasledstvoto sto go ima Isus kako Bozji sin,go imam i jas preku Nego!!!
no zatoa trebase da pomini vreme ,da vistinata od Biblijata vlezi vo moeto srce preku vera (love5)
ne deka sega ne paga,ili deka ne sum izlazana i naseto minato ni e nekogas neprijatel,nopak znam kade da se vratam....kaj Ziviot Zbor,toj mi e reper sto e vistina ,a sto laga
molitvata na pravednikot ima ogromna sila,mozi da menuva ,da osloboduva,da krsi satanki jaremi i ropstva.
se nadevam Bog ke ti dade razbiranje na ova ,zosto ova sto go napisav ne se razbira preku intelektot,tuku preku Duhot (bu)
bidi blagoslovena mila belomorkai odgovori si dali sakas da bidis promeneta,zosto neminovno menuva Bozjot prisustvo i Negoviot Ziv Zbor (bu) .Zosto Isus veli,,e eve SE stana NOV,,

Одговори

Return to “Наши размислувања и ставови за разни теми”