Библиски стихови

Moderator: Модератори

NadicaG

Re: Библиски стихови

Post by NadicaG » 04 Sep 2013, 11:32

Римјаните 11/32-36
Зошто Бог ги затвори сите со непослушност,па кон сите да покажи милост.
О длабочино на богаство,на мудрост и знаење Божјо.Колку се несфатливи Неговите судовуи неистражливи Неговите патишта!
Зошто кој ја познал мислатана Господа или кој му бил советник?
или кој однапред му дал нешто за да му биде отплатено.
Зошто се е од Него ,според Него, за Него...Нему слава во вечни векови АМИН!

Сите бевме или сме непослушни кон Него,но Тој не затвори непослушност.....зошто?За да можи да ја покаже својата милост врз врз сите нас.....о колку е тоа несфатливо,но кој можи да го советува Него или му дал нешто однапред да му биди отплатено.

Само и јас ќе каѓам како апостол Павлео длабочино на мудрост,знаење и богаство,колку ми е тешко да ги сфатам Твојте судови и колку се неистражливи твојте патишта (love5) (bu)

NadicaG

Re: Библиски стихови

Post by NadicaG » 10 Sep 2013, 15:00

Единствено во Господ се победата и силата.кон Него ќе дојдат засрамени сите кој беснееја против Него.Преку Господ ќе победи и ќе се прослави Израеловото потомство,,Исаја 45-24стих

Дали сме свесни сите кој го примили Исус восвоеѕо срце како спасител станале дел од Израел....без разлика дали сме македонци,турци,срби,бугари,албанци,хрвати,словенци,грци.....сите што го имаат примено Синот стануваат ДЕЛ од Израел и ветувањата за потомството на Израел,дел од Јаковото наследство (rad)
каде е нашата победа и сила...ЕДИНСТВЕНО во Господа,ниту природните средства за забременување,ниту во медицината,ниту во исхраната,ниту во има или нема овулација,не случајно Словото ни пишува,ЕДИНСТВЕНО во Господа (smile)

NadicaG

Re: Библиски стихови

Post by NadicaG » 05 Oct 2013, 17:00

,,Hristos ne oslobodi za slobodata.Spored toa stojte cvrsto i ne potcinuvajte mu se povtorno na ropskiot jarem,,Galatjanite 5/1stih

Hristos ne oslobodi za slobodata.......kolku prekrasen zbor sloboda,no dali go razbirame negovoto znacenie pravilno.Sto znaci da si navistina sloboden?
-sloboda od grizi.....veke ne se grizis za nisto,nema poveke prasanja,sto?kako?zosto,koga?
-sloboda od minatoto....nema poveke ako?...ako ova ne se slucese ,ako ova go napraviv,ako ova ne go napraviv......
-sloboda od strav od idninata....nema veke sto ako ne se sluci?sto ako se sluci?
-sloboda od sopstvenata gordost....nema veke jas ok drugite ne ok
-sloboda od sueta...nema veke poln so sam sebe,nema veke jas,pa jas,pa jas.....
-sloboda od materijalizam........nema veke da zaviduvas na nekoj sto ima poveke pari,nema da gi vrednuvas lugeto spored parite i nema da bides srebroljubiv
-sloboda od lazni bogovi...veke nema pa site patista vodat do Bog,veke nema pa Bog e samo ljubov,veke nema bilo kakvo obozavanje na nesto sto ne e samiot Bog(muzika,kariera,deca,zena,umetnost,sam sebe...)
-sloboda od razni promeni na raspolozeni,ke bides stabilen vo svojte emocii,iako okolnostite ne se stabilni
-sloboda da razmisluvas so zdrav um,a ne so razni raboti vnatre vo nas ili nadvor od nas koj vlijaat na naseto razmisluvanje i ne vrzuvaat.
-sloboda da bides TI TI i da se custvuvas bezbedno so toa

bilo sto mozete da dodadite sto e sloboda za vas,i da razberete deka Hristos umre za da ne oslobodi za SLOBODATA,za da povtorno ne se potcinite na stariot dobro poznat ropski jarem

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Библиски стихови

Post by Dorotea111 » 12 Oct 2013, 13:18

2-3 недели како немам ништо прочитано од Библијата, заради обврски со работа, викенди по гости, и ми недостастува (sad1) . Денес планирам да ја отворам, да ја разлистам. Чудно што ми недостасува, нели (smile) Како да сум испуштила нешто, се чувствувам. (smile)

NadicaG

Re: Библиски стихови

Post by NadicaG » 15 Oct 2013, 15:31

i da znaes deka si ispustila.sekoj den koga me se hranime so vistinata mnogu prpoustame,no ne se grizi,jas propustiv 28godini od mojot zivot,vo ne znaenje za vistinata,na 28 god bese mojata prva sredba so Vistinata (smile)

NadicaG

Re: Библиски стихови

Post by NadicaG » 15 Oct 2013, 15:57

,,odlozenata nadez go iznemostuva srceto,a ispolnetata zelba e drvo na zivotot,,
poslovici 13-12stihsakam da zboruvam kako mozime da go ubieme srceto,vo kogo e zivotot.Znaci ne zboruvam za da ja izgubime zelbata,zelbata mnogu lesno se obnovuva,zboruvam da go izgubime srceto,koga srceto ke ni srusi nikakvi utehi ni pomagaat,nikakvi zborovi,samo Gospod mozi da go voskresne pak.Lugeto vo Biblijata cekale i po 30godini za odredeno vetuvanje od Bog,no duhot ne go izgubile(srceto)
koga go gubime srceto?
koga cekame so naseto ego,nasiot najgolem neprtijatel e naseto ego,koga cekame so naseto ego,togas predolgo cekame,a predolgoto cekanje go ubiva srceto.Sto e predolgo cekanje,toa e cekanje so naseto ego i se sto podrazbira toa:koga mislis nepravedno cekas,koga mislis predolgo cekas,koga mislis deka zasluzuvas odredeno nesto,koga cekas za da zadovolis svoj egoisticni zelbi,koga cekas zaradi svoeto ego , togas se zamoruvas i go ubivas srceto.Nie vo zivotot sme prinudeni da cekame,cekame vo red,cekame na semafor,se cekame eden so drug,cekame,i treba da se ceka,nisto vo zivotot ne e brcni pracka,nalej vino,tuku e proces,nekade pokratok proces ,nekade podolg ,no se e proces,no koga cekame so naseto ego,brzo se izmoruvame i brzo ni paga duhot,a so toa i nasiot zivot.Nie site zelbi od Bog gi imame vo Isus ispolneti,dodeka cekame nie vo sustina cekame toa sto veke ni e ostvareno vo Bog da pocni da prebiva vo vidlivoto,toes nevidlivoto da stani vidlivo,zatoa koga cekame vo Duh,ponizno.......doaga i Negovata volja za nas,a toa e zivot vo polnota,nisto da ne ni nedostasuva (smile)

NadicaG

Re: Библиски стихови

Post by NadicaG » 19 Oct 2013, 14:26

денес само сакам овавидео да го постирам,зошто низ се што поминуваме во животот,тоа што дозволуваме да дојди во умот најмногу значи дали ќе бидеме победници или губитници (smile)

www.youtube.com/watch?v=TqW1tEE98jw

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11040
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5833 пати
Им се допаднал: 3569 пати

Re: Библиски стихови

Post by Debora » 27 Nov 2013, 12:25

Да ја пробам новата функција. (smile)
Еве на македонски:
1 Песна на воздигање. Кога Господ ги враќаше сионските заробеници, ни беше како да сонуваме.

2 Устата ни беше полна со смеење, а јазикот со пеење. Тогаш меѓу народите се зборуваше: „Господ направи големи дела за нив!”

3 Господ ни направи големи дела: пак сме радосни!

4 Врати ги, о Господи, нашите заробеници, како негевските потоци!

5 Оние што сејат со солзи, жнијат со песни.

6 Одеа со плачење, носејќи го семето за сеење: навистина ќе се враќаат со песна, носејќи ги своите снопови.
Една пријателка пред 3 дена ми кажа дека и се случува ова, некои работи за кои неуспешно се бореше со години сега паднаа сами, наредени, од Небо и баш рече дека се и се чини како во сон, (love5) Слава на Бог за милоста и верноста Негова. (bu)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11040
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5833 пати
Им се допаднал: 3569 пати

Re: Библиски стихови

Post by Debora » 28 Nov 2013, 17:13

1 „Послушајте ме, вие кои се стремите кон правдата, кои Го барате Господа; погледајте ја стената од која сте отсечени, и длабоката јама од која сте извадени.

2 Погледајте го својот татко Авраам и Сара, која ве роди! Да, сам беше кога го повикав, но го благословив и го размножив.”

3 Да, Господ се сожали за Сион, се сожали за неговите урнатини. Неговата пустота ќе ја направи како Едем, а степата како Господовата Градина. Воскликнувања и радост ќе одекнуваат низ неа и благодарници и глас на пофална песна.

Бог ќе ги претвори пустите места во оаза, воскилици и радост ќе ги заменат офкањата. Нека е прославено Името Господово. (bu)

NadicaG

Re: Библиски стихови

Post by NadicaG » 28 Nov 2013, 19:03

Библиски стих за Бобе,зошто има благодaрано срце, псалм 106/2 стих:

,,Кој ќе ја искажи силата на Господа,кој ќе ја разгласи сета похвала Негова,,
Бог љуби благодарно срце (love5)

Одговори

Return to “Наши размислувања и ставови за разни теми”