Ubuntu

Moderator: Модератори

Одговори
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Ubuntu

Post by Debora » 27 Jul 2013, 13:05

Има ли некој што користи Убунту? (smile) Моево е 10,04 и му дојде време да го сменам. Да не има некоја препорака за верзијата? 13.04? (smile)
ПС
Ми фали подфорум за ова

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Ubuntu

Post by Lejla7 » 27 Jul 2013, 13:20

Имам Убунту на школскиот лап-топ, ама врска немам која верзија е. Знам дека е некоја понова, треба да проверам. На почеток имав проблем да се снајдам, оти е поинаков од Windows ама пак има и многу слични работи.

А што конкретно те интересира за таа верзија?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Ubuntu

Post by Debora » 27 Jul 2013, 13:22

Јас со години сум на Убунту, не користам Windows. Не знам која верзија да ја инсталирам сега, 13,04 е најновата. Веројатно таа ќе ја пробам.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Ubuntu

Post by Lejla7 » 27 Jul 2013, 13:28

Па пробај ја. Со понова верзија добиваш можност за симнување на повеќе апликации кои со старата верзија не ти биле достапни. Знам оти кога ја сменив јас почна да ми чита и филмови и музика, а претходно таа што ни беше инсталирана не даваше ни Фејсбук да отворам

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Ubuntu

Post by Debora » 27 Jul 2013, 14:55

Еве ме на 13.04. (smile) Редно беше да направам апгрејд. (thumbup)
Сега да си инсталирам тоа што ми треба... ама мерак ми е. (rolll)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Ubuntu

Post by kit-kat » 27 Jul 2013, 15:29

Мераци Дебора (thumbsup) Со здравје да се коландисува (thumbup)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Ubuntu

Post by Debora » 27 Jul 2013, 23:03

Кит кет фала, многу убав збор коландисува. (lovet) Ама кратко ми траеше љубовта со Убунту 13.04... му се порадував, мислев дека ми изгледа нефункционално од што ми е ново, ама испадна дека не е така, за мој вкус стварно е нефункционален новиот концепт.
Сега сум на Минт цинамон. Воодушевена сум. (rad) (rad) (rad)

Одговори

Return to “Наши размислувања и ставови за разни теми”