Пари на деца ДА ИЛИ НЕ

Moderator: Модератори

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Deca i pari

Post by Neda_Jovan » 14 May 2015, 15:12

Vesela apsolutno mislam deka e dovolno golem da se "spravuva" so nekoja simbolicna suma na pari koja ke ja dobiva za tocno odredena cel t.e uzinka vo slucajov. Doagja kako nekoj vid odgovornost. E sega se slucuva da im treba pari za dr raboti ( igrici i sl..) pa ne jadat i gi cuvaat parite...taka da ke treba da mu gi objasnite i oddelite dvete raboti.
Apsolutno sum protiv toa deteto da svati deka pari moze da dobiva kolku saka i koga saka. Ako mu trebaat nesto extra treba da kaze zosto i da gi "zaraboti" na pr so cistenje na sobata i sl...
pozdravce

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Deca i pari

Post by Радост » 14 May 2015, 15:40

Весела внук ми во август полни 9 години, а веќе 2 ра година му даваат пари за појадок. Скоро секогаш само по 30 денари колку што му требаат, но му даваат и по 50 и по 100 денари намерно за да видат што ќе направи и секогаш го враќа кусурот. :) Доволно се големи да пичнат да се учат на такви поситни одговорности спрема парите ама мислам дека се мали да им се дава месечен буџет и да си планираат. Тоа ( мое мислење ) би ми било притисок и терет да рачунаат и планираат. Можеби за година или две кога веќе ќе се посвесни и поодговорни да се примени и таа стратегија.
Јас месечен буџет за оброк добивав дури во средна, дотогаш на дневна база ми даваа. :/

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Deca i pari

Post by ripcence » 16 May 2015, 03:26

Се си мислам имавме ваква тема, ама неможам да ја најдам (scratch)

Весела таман си е дечкото да биде одговорен со својот џепарлак, и моиве добиваат, сеуште не месечно ама добиваат неделно, до лани им дававме по 150ден за цела недела, од оваа година даваме 200ден (заради Мила, редовно снемува за Петок) забележувам дека С ги чува и јаде нешто ситно во школо, гледам дека за викенд има и или си купува нешто блашко или шеткаат со другарите до Сити или Џамбо, а М таа слабо располага со парите (женско (rolll) , дај и 200 ќе потроши 300 (tongue) ) шала на страна, не ми се допаѓа што некогаш и во Среда е без пари. (tap)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Пари на деца ДА ИЛИ НЕ

Post by Debora » 16 May 2015, 15:47

Ја најдов и ја споив, во Воспитување била. (smile)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Пари на деца ДА ИЛИ НЕ

Post by Vesela » 16 May 2015, 16:53

Fala devojki na vasite mislenja. I jas smetam deka e dovolno golem za da se grizi za pari, vo pravo ste mal e za mesecen dzeparlak.
I izvinete sto otvoriv nova tema, barav po forumov ama nemozev da najdam. Fala I izvini Debora (grupna-gushka)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Пари на деца ДА ИЛИ НЕ

Post by kit-kat » 17 May 2015, 08:27

И јас сум за мала сума пари.
Ние сеуште му даваме јадење од дома( не ги сака адитивите во пецивата)
За пари добива 100 ден. неделно и нема повеќе до крајот на неделата. (smile)
Ако сака нека ги троши уште во понеделник, до петок нема да има. Ако сака секој ден по малку.
На почетокот ги трошеше сите до кај среда. Имаше моменти ќе му се јавеше на татко му да му однесе на школо( кај мене нема смелост да се јави),но не му попуштавме не му носеше па се среди. Сега како што поминува времето му остануваат по 20-40 ден. Обично си ги чува за в сабота или за после тренинг од ракомет.
Важно знае дека тој е џепарлакот. Сега за сега добро функционираме. Не е зависен од пари во него.
Често оди и без пари и не прави проблеми.

Одговори

Return to “Воспитување на децата”