Пари на деца ДА ИЛИ НЕ

Moderator: Модератори

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Пари на деца ДА ИЛИ НЕ

Post by Petra » 21 Jul 2013, 22:44

Hahahaha Lejla, se iznasmeav. Mene ne mi teknalo za ova. A Ima ima egejska zicka i od mene i od tatko i. :)
Kit-kat, i vie dar po egejska zicka. Kaj mene nsto ne raboti, Ama ete kaj kerka mi tolku e izrazen, duri im vikala na decata ucete od mene. :)

ladybeetle
Нов член
Нов член
Мислења: 17
Придружен: 04 Aug 2013, 01:17
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 18 пати

Re: Пари на деца ДА ИЛИ НЕ

Post by ladybeetle » 06 Aug 2013, 01:43

Kerka mi ima 10 god. i i davame po 100 den nedelno i gi davame parite od ednas za da nauci da raspolaga so niv (smile)

Winit
Член
Член
Мислења: 154
Придружен: 01 Feb 2012, 14:19
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 74 пати

Re: Пари на деца ДА ИЛИ НЕ

Post by Winit » 06 Aug 2013, 09:30

Ja citav temava od pocetok sega. Sin mi sega ovaa godina ke pocne vo uciliste. Ne znam kolku pari bi mu davala, se zavisi neli sto bi imale tamu i sto bi trebalo toj sam da nabavuva (ako treba). Mislam deka sekako bi vnimavala kolku pari ima vo sebe i kolku navistina mu se potrebni.
No nemam pravo, nikakvo, na drugite roditeli da im nalagam kolku pari da im davaat na svoite deca. Znaci jas licno ne bi sakala nikoj da mi se mesa kolku pari mu davam na svoeto dete (pod pretpostavka deka da receme jas mu davam poveke vo odnos na drugite deca). Nikoj nemoze da si zeme za pravo da go postavi toa prasanje na drug roditel. Sekoj si go vospituva deteto kako znae, i smeta deka treba da bide vospitano.
Mislam deka ne e vo red na nekoj roditel da mu kazes deka toa sto mu dava 100/200 den e mnogu. Toa e veke mesanje vo licnite semejni raboti.
Znaci sekoj si pravi za sebe, ne me interesira kolku pari nosat drugite. A ne veruvam deka toa ke ima golemo vlijanie vrz moeto dete bidejki sigurno tie roditeli sto davaat golemi sumi se malku. A i da se mnogu, pak ke si teram jas kako sto mislam i ke se obidam istoto da mu go objasnam na deteto.

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Пари на деца ДА ИЛИ НЕ

Post by ripcence » 06 Aug 2013, 10:10

Моиве дечиња додека беа во целодневна не им дававме пари воопшто за во училиште бидејки се имаат таму и појадок и ручек и ужинка. Сега кога одат во класична настава им даваме во Понеделник 150ден. за цела недела, поентата е да знаат како со парите цела недела. Забележувам дека ќерка ми сака да си дегустира а никогаш гладни не одат на училиште па знае да потроши малку повеќе од 30ден. на ден, па во Петок нема пари, и додадовме еднаш-двапати па и снемуваше уште во Четврток. Е тогаш не и дадовме за да научи дека неможе стално така да прави.
Има дечиња кои добиваат и по 500ден. на ден, ми кажува син ми си купуваат сендвичи по два пати играчки, се враќаат со такси дома-ги мрзело да одат...па дури и прашуваат дали некој сака да го частат (ner) е тоа ме изнервира, дали децава си го купуваат другарството??? Дали родителите не се свесни дека тоа воопшто не е добро воспитување???
На родителска не дискутираме на таа тема-секој си знае како со своето дете, и како ќе се носи понатаму со тоа, но често доаѓаме во судир за екскурзии, кога екскурзијата е еднодневна нема потреба од 1000ден. во нив. Дел од нив кажуваат дека треба децата да си имаат пари, ама зошто им се?! И секогаш на крајот нема договор сите исто пари да носат туку кој колку сака да му даде.
Дека постојат аздисани родители-постојат, јас ќе се трудам да ги научам децата на скромност и да трошат толку колку што им треба, никогаш не сум дозволила дете да ми вриска по продавници за нешто.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Пари на деца ДА ИЛИ НЕ

Post by kit-kat » 06 Aug 2013, 10:18

Нормално Винит на никој не може да им се каже на другитешто да прават со своите деца, но чудно е што сите знаеме дека парите ги расипуваат децата.
Кога класот на синко оди на екскурзија ние се договараме по колку пари ќе им дадеме.
Имаше ситуација лани кога деца буквално се што видоа пробаа и купија, а и деца кои немаа за ручек да си платат( бидејки ги потрошиле малкуте пари за играчки) и од нас родителите кои бевме( одиме по неколку родители кога сами организираме екскурзии) му плативме ручек.
Треба дете да знае дека нема вредност ако во џеп има 500 ден. А во последно време жалосно е тоа што и децата се ценат по тоа што го имаат- пари коли облека (ner)
Но има и случаи кога дете мора да носи повеќе пари бидејки патува од село или до вечерта е само но верувај таквите деца се поскромни и никогаш не се фалат нити можеш да ги сетиш дека имаат повеќе пари.
Но секој родител си има свои ставови. Има такви кои имаат можност и сакаат да им даваат се на децата, има и други кои имаат но ги учат на скромност.
Секој како што си одлучил така нека прави (smile)
Само нека бидат здрави и живи (smile)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Пари на деца ДА ИЛИ НЕ

Post by Petra » 07 Aug 2013, 09:17

Секако дека секој си го воспитува детето како што сака. Никој не наметнува. Но сметам дека е пожелно меѓусебе да размениме мислења. Како родители секогаш сакаме и гледаме да го правиме најдоброто за нашите деца, но понекогаш и грешиме, ненамерно. (smile)
Лично јас имам полза постовите, таму каде што гледам дека нешто не е баш исправно, има некоја подобра варијанта се трудам да се променам. (smile)
Голем процент ниту од возрасните не се имуни да не бидат инфецирани од нивната заводливост.
Децата од мали треба да се учат да знаат да управуваат со нив и да ги ценат вистинските вредности во животот. (bu)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Пари на деца ДА ИЛИ НЕ

Post by Vesela » 13 Sep 2013, 15:45

Кит кет потполно се сложувам со тебе. Синко има 7 години и е второ одделение, и досега никогаш не сум му дала пари. Оди во целодневна и таму имаат досручек, ручек и ужина. Вчера ми се пожали дека тоа јадење му е малку, но ми побара да му давам нешто како банана или крекери , кроасан, но не и пари. Сметам дека е мал. Инаку во однос на тоа дека нешто му снемало дали блок, или тетратка.... имаме фонд на училиште во кој сите родители донираме и кога треба нешто итно да се докупи учителката купува.
Туку синко ме загрижи што ми се пожажи дека 3 деца од негово одделение имале ајфони (ner) (ner) (ner) и дека сакал и тој да има. НИКАКО!!! Што е по право синко е разбрано дете, ама ајфони во второ одделение (scared) (scared) (scared) . И нормално овие што имаат ајфони по цел ден на часови само си играат на нив и им сметаат на другите во учењето.А учителката е немоќна не смее да им го земе (ner) (ner)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Пари на деца ДА ИЛИ НЕ

Post by kit-kat » 13 Sep 2013, 17:22

(ner) (ner) (ner) Како не смее да им ги зема ајфоните учителката?
Па имаат ли директор во школото?И кај синко носат телефони и тој бара полуксузен,но јас изричито му кажувам дека не може и дека не ме интересира за другите.
А за пари сеуште не добива пари за на школо.Затоа сум нон стоп над него му ги знам потребите и добива се што му треба.
Кај нас на мета за дрога и цигари се деца кои имаат пари во себе. (scared)
Некогаш синко ми вели мама овој другар носи 500 ден а јас (sad1) .Но и тој е разбран.Ќе му објаснам дека не е големината во парите.Му велам многу родители пушат цигари јас и татко ти не.
Сега е поголем и повеќе сфаќа и разбира.
Ланската година имавме проблем поголем.
(fr) Еве за родителите кои ги расипуваат децата со пари.Изгубеното време им го надохнадуваат со кеш (ner)
И јас сакам секој ден да одам на кафе во кафуле како многу родители,но кога синко ќе си дојде дома нема да ме најде нити мене,нити ручек и загреан дом во зима.Па затоа излегуваме кога можеме,на прво место ми е тој и неговото правилно издигнување,бидејки детето се учи од мало.
А ако ме нема мене дома и тој ќе си го фати патот па нема да знам каде е.Затоа синко од школо е право дома,а потоа ако треба или сака да оди некаде со моја дозвола може.
И според мене најголем неуспех на еден родител е да не знае каде му е детето.

NadicaG

Re: Пари на деца ДА ИЛИ НЕ

Post by NadicaG » 13 Sep 2013, 18:27

eve da vi kazam primer za sebe.Jas ziveev vo Veles i isto mene doma ne mi davaa pari,iako bev kerka na direktor na najpoznatata fabrika i najuspesnata vo toa vreme.No jas bev mnogu kreativna kako dete i vidov deka mozi ako gi sobiram kartonskite kutii od prodavnici i da gi prodavam vo otpad ke mozam da zarabotam za geparac.gi organizirav decata od malo i taka se pustivme vo akcija,so soberenite pari odevme vo slatkara se castevme i taka toa traese ,no sepak veles malo mesto,ja poznavaat kerkata na direktorot i odma go nasle tatkomi da mu kazat kako kerkamu sobira kartonski kutii od prodavnici i gi prodava vo otpad,ocekuvajki da se razluti,da kazi kako go stramam,no za negovo vidno iznenaduvanje toj se izraduval pozitivno i rekol,stvarno toa go pravi,ke odam da i cestitam i stvarno nikogas nema da zaboravam,bev dete,10-godini) me vikna ,obicno taka me vikase koga nesto sum zgresila,mi podade raka i mi rece cestito za toa sto sobiras kartonski kutii i gi prodavas.E toa bese tatkomi ,mu blagodaram sto me nauci na skromnost i vistinski vrednosti vo zivotot.Se zaposliv na 18god iako mozev da biram ubav zivot da si isteram studenski,no znaev deka ovaa sansa za rabota nema povtorno da ja dobijam,i sama se skoluvav,samo se izdrzavam od mojata 18god,mozebi emocionalno nastradav zosto uste od mala se soociv so surovosta na ovoj svet,bez zastita,moebi i se izmaciv vo zivotot,studirajki,rabotejki,razni privatni problemi,no sepak izdrzav,pobediv ,se izgradiv kako covek,i do mojata 41god imam tolku mnogu iskustvo,sto nekoj luge cel zivot ne mozat da go steknat.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Деца и пари

Post by Vesela » 14 May 2015, 10:40

Prijatelki sakam da spodelite vasi mislenja I iskustva vo vrska so ovaa tema. Imeno dosega sinko nikogas ne mi pobaral pari. Pojadok nautro za uciliste mu kupuvav jas, no ovie dva dena bara da mu dadam 30 denari sam za vreme n'a golem odmor da si kupel kifla. Gledam drugi roditeli im davaat n'a decava. E sega mm nesto mi se protivi deka e mal sinko, deka neznae uste za pari. Jas ne se soglasuvam so mm, smetam deka sinko e dovolno golem i e dovolno odgovoren da se grizi za parité.
I uste edna rabota, dali smetate deka e podobro na dete da mu se dava mesecno odredena suma pari kako dzeparlak, ili pak da mu se dava po potreba?
Inaku sinko e 9 godini

Одговори

Return to “Воспитување на децата”