Наметнување бренд кај децата

Moderator: Модератори

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Наметнување бренд кај децата

Post by kit-kat » 12 May 2013, 23:03

Вчера читав на нет па ме натера да ја отворам темава.
Ќерката на Том Круз-Сури која сигурно нема ни 7 год,ќе лансирала нова линија облека и била многу надарена...Го гледам девојчето на слика.Дотерано-срце на рака,но нашминкано,да не личи на девојче туку на дама,а во рачињата се уште држеше плишана играчка (scared)
Ама ајде ќе голтнеме до некаде ипак е ќерка на мега популарни личности.
Јас се запрепастувам од деца врсници на син ми кои велат„Еј пази,ми ги прегази патиките,тие се најк или адидас и купени се 100евра. (ner)
Или маичкава ми е окаиди,а панталониве ми се манго пр.
Што разбира дете од бренд и цена доколку тоа не е наметнато од родителите.

Секој родител купува најдобро и колку што може за своето дете,но што потреба тоа да го знае и детето.

Еве ние сме во можност,плус едно дете имаме,па му купуваме поскапо ради квалитет.Но моето дете не знае за ниедна марка или цена.Од кога е роден носи обувки цицибан,планика чизми и најк патики,но тој знае само за белите патики,плавите чизми или кафените сандалки...
Како и облеката.МУ земам од Солун(по можност во попуст-зошто да не)па ги разликува само по боја и име,а никако по марка и цена.

Зошто луѓето ги замараат децата со вакви работи.Ќе му дојде време да се натпреваруваат и грижат за ова.
А најважно мислам дека е детето да се научи да вреднува по други работи,а не по цената на облеката или патиките.
Јас сум порасната со алишта од сестра ми па еве сум здрава жива и успешна.
Ме радува и синко што учи од она што му го трубам секој ден.Вреднува луѓе по душа а не по изглед.
Пред некој ден ми вели,оваа другарка е искрена,ме потсети дека имаме задача по запознавање,а за друга дека во неколку наврати го излажала за домашно,а таа имала точно домашно.
И почнува да селектира деца според однесувањето.

Па слободно тука пишете за ваше мислење.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Наметнување бренд кај децата

Post by Petra » 13 May 2013, 00:34

Кит-кат, прекрасна тема. (smile)
Значи, мојот коментар е дека вие ќе ја завршите одлично вашата родителска обврска, на светот ќе му подарите една прекрасна зрела личнот што ќе даде благ вкус. (love5)
Дете од бренд и цена не разбира, се наметнува од родителите, мислам заради комплекс на ниска вредност, па компензација.
Се поставува погрешна основа на вистински вредности. Резултатот себична, разгалена личност, материјалист. Децата се чисти, содржината ја исполнуваме ние родителите.
Постои опсаност да ги почитува своите родиетели ако се во можност да му обезбедат луксуз.
Некои родители можеби се во можност да им купуваат на своите деца брендирана гардероба, но некои што не е реткост во нашата земја, едвај сврзуваат крај со крај, а за жал има и многу полоши примери. Тоа што некои родители можат да овозможат скапа гардероба на своите деца, не ги прави подобри родители од оние што едвај можат да ги задоволат основните потреби на своите деца, да не ги пратат боси и гладни.
Мојата ќерка носи брендирана гаредроба. Искрено, јас не можам да и го овозможам тоа, но моите сестри и купуваат скапи работи. Исто и од кај татко и добива брендирана гардероба. Се трудам да и пренесам дека вистинските вредности немаат допирна точка со материјалните блага.
Скапите патики, фармерки, ранци, тренерки...еден ден ќе ги нема, но човечките квалитети што ќе ги посееме во нашите деца, да љуби, да биде чесна и достоинствена личност, сочувствителна... ќе ги пренесе и на своите деца.
Наметнувањето на бренд кај децата ќе доведе и до гупирања помеѓу нив, групирања на оние што носат бренд и на сиромашни. (sad1) Опасност да гледаат на надворешноста, а не на самата суштина, нема да ги ценат вистинските вредности.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Наметнување бренд кај децата

Post by kit-kat » 13 May 2013, 21:47

Петра тоа што други му купуваат скапи работи,не е опасно додека ти си со твојата ќерка да ја научиш на вредностите во животот.И свекор ми му купува скапи работи но има забрана од нас тоа да му го потенцира.
Фала за комплиментите за синко.До сега одлично реагира на она што го зборуваме.Не бара пари или луксуз,за него светост е фамилијата,празниците,и го радува секоја ситница.
На пр вчера ги вадев оние реси-муварници за на врата и ми вика-Ооо за Многу години мама ја отвори пролета,да сме здрави и живи.За него редењето елка,вадењето на кокошките за Велигден е светост.
Во црква се моли за здравје,среќа и братче или сестриче.Никогаш не ги споменува парите,бидејки ние никогаш не сме ги споменале пред него.
Да се има пари е важно во животот,но лутањето само по нив е мизерно.Тоа му го кажуваме во смисла-Ако сакаш да имаш убав живот,да шеташ да си овозможиш себе си и на твоите,мораш да работиш.А не мораш да имаш пари во животот.
И да видите колку е успешно,колку се труди да помогне околу работата. (love5)
Но стравот кај мене за синко е што во пубертетот.
Сега со едно стснување за рака или еден збор се разбираме.Но кога ќе наполни 14-17 години,како тогаш?
Се надевам дека ако сме успеале до тука и натака ќе биде така (bu)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Наметнување бренд кај децата

Post by Petra » 15 May 2013, 07:09

Кит-кат, исто и јас реагирам без разлика кој што и купил, ако гледам дека се става акцент на парите и брендот. Дури не ми пречи и ако некој се подналути, мене ми е должност да ја воспитувам, насочувам на правилниот начин. Нешто што многу ми чкрипи кога ќе го слушнам е вакви или вакво нема никој. Или пак ќе бидеш најубава со ова.. Укажувам на тоа дека сосема погрешно е да се изгради такво мислење. Прво и кажувам дека не е вистина, дека и она и сите дечиња се убави, посебни, единствени. Потоа дека надворешната убавина е сосема неважна работа. Разговараме дека убавината што доаѓа од срцето е вистинска убавина. Или пак дека такви нема никој, дека дури и да нема, што корист од тоа? Важно е дека има што да носи и дека не е е боса и не и студи, и да биде благодарна за тоа. Да не гледа разликите меѓу луѓето по тоа дали се убаво и скапо облечени. А и на возрасните им укажувам дека тој начин на размислување не сметам дека е правилен и ги замолувам да не ја поттинуваат да размислува на тој начин. (smile)
Мислам дека со синчето ќе немате проблем во тинејџерските години. Дете што е убаво подигано, воспитувано на правилен начин, мислам дека и во тие години кога настануваат многу промени, нема да стане проблематична личност. Речиси сум цврсто убедена дега го подигате во една прекрасна личнот. (rad) (bu)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Наметнување бренд кај децата

Post by Lejla7 » 15 May 2013, 08:30

Убаво што сте отвориле ваква тема. Потполно се слагам со вашите ставови и знам дека вашите деца кои ги воспитувате на овој начин ќе израснат во прекрасни личности. Браво. Секој треба вака да ги воспитува своите деца

Јас ќе ви кажам еден лош пример за деца опседнати со брендирана облека. Знаете дека работам во образование, и во државно и во приватно училиште. Е па во приватното училиште се среќавам со деца кои исклучиво носат брендови и се чувствувам непријатно кога ќе ми седнат на прва клупа и од глава до петици ме меркаат да видат што носам и како сум облечена. Не станува збор за дискретно погледнување, туку буквално за одмерување. Плус им ги слушам муабетите, де оваа марка, де онаа марка, и не можам да им се изначудам. Прво и прво, свесни ли се дека парите се минлива категорија и дека тоа што сега го имаат не значи дека ќе го имаат и во иднина, а плус тоа и ништо сами не заработиле, лесно е да бидеш важен со парите на родителите. Како ги омаловажуваат другите деца, не само заради облеката. Значи неверојатно е колку можат да бидат сурови децата. Ама според мене тоа е само резултат на домашното воспитување

NadicaG

Re: Наметнување бренд кај децата

Post by NadicaG » 15 May 2013, 12:16

Mene mi se sluci imav uplateno nekoj 24 tretmani vo my dream (mojot son)studio vo novo lisice i ne mozev zimoto da gi skoristam site i se javiv vo mart da gi iskoristam,mi velat mozi i super si gi terav,no eden den gazdaricata na dukanot,prvo me izmerka od glava do peti i bideki jas voopsto ne patam od marka nitu se sminkam,nitu nokti lakiram,mi veli ne sum mozela da gi iskoristam,pod pricina mnogu kasno bilo za koristenje,jas i velam mene nikoj ne mi kaza koga gi uplakav deka sum bila vrzana so r,mi propadnaa tretmanite,nesto mi vrati pari,no ubedena sum da nosev nekoj brend ili zlatnite lanci bez problem ke mi dozvolese da si gi iskoristam tretmanite do kraj....kolku niski i plitki im se dusite na lugeto,osobeno tie sto mislat deka imaat nesto ,a vo sustina nemaat nisto,e sega mozite da zamislite sto deca ke izniknaat od takva majka (ner)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Наметнување бренд кај децата

Post by Vesela » 11 Jun 2013, 15:28

Девојки ова мора да го напишам, а ме инспирираше статијата на почетната страна на овој сајт, која се однесува на наметнување на брендирана облека кај деца, а напишана од читателка. Можеби читателката/авторката на статијата е и член на овој форум.
Убаво што сакала авторката да каже како да се воспитуваат деца, ама не добив впечаток дека и навистина тоаа го мисли особено што неколку пати во тексто повтори дека купува квалитетна облека, наведувајќи еден куп брендови кои ги носи нејзиното дете. Демек јас знам кој е брендот, ама детево незнае. А кога ќе потпорасне????. Искрено, многу ми личеше дволичен текстот.
Извинете, ама морав да пишам, ме изнервира!!!! (comp) (tumbdown)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Наметнување бренд кај децата

Post by Debora » 11 Jun 2013, 15:47

Аааааа не си ја видела темата на читателката (tongue) Она сака да каже дека купува квалитетно, дека не е против квалитетот или брендот (барем јас така ја разбирам), ама да не се оптеретуваат децата и да не се учат да го гледаат светот низ призма на брендовите... или да се вреднуваат едно со друго на тој начин. Оди во воспитување, ќе видиш што кажува. (tongue)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Наметнување бренд кај децата

Post by kit-kat » 11 Jun 2013, 15:49

Весела текстот е мој на сајтот.Го пишав прво во темата воспитување на децата,па Дебора ме замоли да го префрли дел таму.
Не сваќам ништо навредливо.Тоа е твое мислење.
Кога реков дека купувам квалитетна облека мислев на добар памук кој не се поти,и е пријатен за носење.
Но никогаш не потенцирам дека е така.Не купувам скапо,бидејки расне,но и да му земам марка не му го кажувам, тоа на син ми.А има деца кои го потенцитаат тоа,а за тоа тие не се криви,тоа се зборови на родителите.
Како што кажам негде ти дека има мајки пред кои не смееш да кажеш дека твоето дете пие кока кола.
Во принцип сите се трудиме за нај за своето дете.И јас здраво го хранам и кажувам јасно дека дома воопшто не држам газирани сокови,но не можам да речам сека синко не се има напиено.Тоа редовно го прави на одмор или по родендени.
Поздрав

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Наметнување бренд кај децата

Post by Vesela » 11 Jun 2013, 16:11

Кит Кет, можеби и јас малку претерав извини, зошто сум многу изнервирана од родители за кои ти си пишувала, па текстот го читав "на нож".
Во суштина и двете на исто мислиме.
Поздрав (thumbsup) (thumbsup) (thumbsup) (thumbsup)

Одговори

Return to “Воспитување на децата”