Плачење во продавница

Moderator: Модератори

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Плачење во продавница

Post by ripcence » 03 Dec 2013, 21:27

Јас мислам дека сите деца се раѓаат исто, како ќе се однесуваат понатаму зависи од пристапот и односот на родителот. Сите тие мали монстурмчиња (rolll) напипуваат до каде и со што можат да одат.
Со С имав повеќе време па зборував и зборував, со приказни и примери му докажував како треба а како не, се случи еднаш во продавница да побара лижавче, лижавче немаа навистински, ама тој мислеше дека го лажам-дека несакам да му купам, леле тоа беше трескање и врескање и плачење во продавница едвај го извадив надвор, надвор си продолжи уште посилно, ајде се вративме внатре и го пуштив да го најде лижавчето бидејќи мисли дека го лажам, и бараше едно 5мин.(маалска продавница нема многу за барање) а јас чурев од срам. Откако заврши свати дека е виновен, па пак си почна да плаче жално, и тука му е следниот момент-мама ме сакаш? НЕ, не сакам вакви неумни деца што ја срамат мама во продавница, и не му зборев цел ден и му кажав дека нема веќе да доаѓа со мене. Цел ден беше скиснат, ама му беше лекција никогаш веќе не ми плачел, ако сака нешто ќе ме праша тивко дали може.
М малку потешко се навикна на дисциплина во продавница, прв инцидент, се залепи за фрижидер и без најава почна да плаче "САКАМ СИРЕЊЕ, ЈАС НИКОГАШ НЕ СУМ ЈАДЕЛА СИРЕЊЕ, ЈАС НИКОГАШ НЕ СУМ ПРОБАЛА СИРЕЊЕ" е ми дојде да пропаднам во земја, (ner) луѓево ќе помислат стварно не му даваме на детево сирење, и купив од што незнаев што да направам од срам, како само гордо и победоносно го носеше сирењето накај дома, и со неа пробав исто да и зборам да и бидам скарана, ама не ми запали, второ-мече на бензинска (ner) леле бе па тие цени до плафон а оваа го држи мечето и никако не го пушта, се убедувавме и се убедувавме и не попушти и го купивме, ама дома кога дојдовме и ги собрав сите играчки и кажав дека ќе и ги продадам за да го платиме мечето, првин АКО, ама другиот ден С си игра со неговите а она нема си плачеше убаво ама не и попуштивме не и ги дадовме и и објаснивме дека ако плаче по продавници за нешто повеќе нема да добие ништо. Се опамети иако понекогаш знаеше гласно да рече имаш пари за ова, па после ќе и текне дека несмее.
Јас работев во гифт шоп и сум видела секакви плачки (ner) ги носел и мм моиве да ме земат од раб. сите се воодушевуваа како ништо несмеат да пипнат без прашање.
Децата се сунгери се впиваат, дури и кога мислиме дека си играат и не не забележуваат-тие снимаат и знаат и тоа како да изненадат со некој збор-постапка. Ако си се научат дека со плачење ќе добијат се што сакаат-што ги спречува да поплачат малку за победа.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Плачење во продавница

Post by Vesela » 05 Dec 2013, 13:12

ЈАс фала му на Бога досега не сум имала проблем со синко ( можеби еднаш или двапати било да побара нешто да му купиме,ама да се траска од земја и да плаче не). Ако побара нешто ќе му кажам немам пари или не ти треба тоа имаш такво или кога ќе си ја исчистиш собата ќе го добиеш тоа и така се завршува.
Но, еден пријател ми е многу чуден со неговите методи. Детето секој пат ( ама баш секој пат) му плаче и се треска од земја во продавница да му купат нешто ( не е битно што нека и е обилна мастика), мислам дека цела пордавница се собира како да го колат детево. Но, татково му вика не ти го купувам, па повтрно ќе отидат , пак дететво ќе рика ќе плаче. И така едно 10 пати и на крај ај ќе ти го купам. Му велам зошто му ја купуваш играчката по 10 пати плачење за неа, ако веќе си решил да ја купиш и си одвоил толку пари за неа, што го малтретираш детето и себе секој пат да плаче и вриши во продавница. И тој ми вели: нека се помачи малку, нека плаче нека рика, нека види дека со лесно не се добива ништо.
Мене ова ми е крајно садистичнки начин на воспитување. Подобро научи го детето дома/во училиште нешто да ти помогне, да сработи , да научи па како нагрда да добие играчка, а не со рикање и плачење.Така ќе научи дека не се добива се лесно, туку со труд, а не со рикање и плачење.
Не го разбирам ставот на татково , ама он си знае негово дете е.

melanija
Нов член
Нов член
Мислења: 77
Придружен: 16 Dec 2013, 20:33
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 30 пати

Re: Плачење во продавница

Post by melanija » 29 Dec 2013, 01:45

охооо јас со големиот (2 ипол год.) имам ваков проблем , умирам од срам кога ќе врисне, ама мора да сум јака спрема него, па не можи секогаш да добива што сака, ајде еднаш мастика па камионче ама ко ќе ми побара нешто од 3000 денари оффф се ежам ... кажете нешто ефективно за брзо смирување???

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Плачење во продавница

Post by sunshine_2012 » 02 Feb 2014, 00:09

Меланија еве што јас правам и добро функционира,
Јас кога ги носам децата во продавница па и било каде им го кажувам моето очекување од нив, на пр. дека несмеат да трчаат од рафт до рафт за да не бутнат нешто стаклено, па смеат да ме прашат ако нешто им се допадне дали може да го купиме ама очекувам да го прифатат одговорот без разлика дали ке е не или да, или пак кога ке ги однесам во оделот за играчки слободно ги пуштам да ги видат играчкити и да ги фатат ама мора и да ги вратат назад на истото место и јас сум со нив ги чекам и им давам дирекции. после им кажам за имаме уте две минути и си одиме привршувајте со разгледувањето, нормално ке ме прашат дали може да ја купиме играчката и ке им речам не ретко ретко кога им купувам така играчки. за мое изненадување, и малото кое ми е скоро 2 ипол години е послушен и не прави проблем. Јас лично само еден пат сум имала проблев во продавница со малиот, и тоа не да купиме нешто туку сакаше да се вози со полициската кола, а јас пак оти немав време а и не плоанирам да шетам низ продавница, туку влегов го зедов продуктот и одам на каса и тој ко почна да се дере оти сакал да оди во колата ау драње не видено беше, јас пак кажав не нема да можеме сега и му објаснив зошто, тој не попушташе, јас пак смирено ниту ме нервираше тоа што плачи, и му кажав дека кога плаче за нешто тоа не прави да јас го променам мислењето и му давам на знаење дека оваа не е дозволено и кога ке отидеме дома ке има дисциплина, и јас си стоев на мојот збор. Повеке не ми се десило такво нешто со него или пак со поголемите.
мислам дека не треба даму попуштиш ниту пак и мастика ако ти побара , треба да го тренираш дека во продавница одиме за работи кои се потребни за дома и тоа е тоа, ако тој ти побара дури и мастика и лижавче треба да кажеш не, нели не е за парите туку принципот и тренингот, знаеш, денеска мастика утре количка и другиот пат ке биде нешто од 3000ден како што кажа и ете голема работа е затоа што тоа дете не ги разбира цените, ама си знае дека мама му купува што и да посака, е сега ти му ги менуваш навиките , тој не го добива тоа што го сака и голема работа е тоа за нив, исто ко мој Калеб не го качив во колата а е навикнат така во тоа да се вози и мора да има сцена нели (smile).како и да е почни да не му купуваш ништо што ке потраже во продавница и ке видеш дека ке се смени, ама не попуштај, и да плаче не се предавај, знам дека луѓето можеби ке дофрлат, ама ич не ги регистрирај ти нив, или пак кога тка ти прави кажи и дек аследниот пат ке мора дома да ја оставиш ако пак плаце по нешто.
Голема обврска е многу работа има околу децава. (smile)

mama2
Член
Член
Мислења: 180
Придружен: 17 Dec 2013, 13:39
Location: Битола
Му се допанале: 163 пати
Им се допаднал: 92 пати

Re: Плачење во продавница

Post by mama2 » 02 Feb 2014, 09:32

Леле Рипченце ме изнасмеа со сирењето.Ама не е за чудење, сепак се деца и се нешто измислуваат.Моите двете ми плачеле за да им купам нешто во продавница, кога ќе им купев-кога не,ама знам дека устата ми фаќаше пена од зборување во стилот ако треба ќе го купиме и ако имаме пари.Мислам дека тоа зборувањето ми се исплати оти сега се големи и нема веќе плачки.Сега учат како да заштедат и да си купат нешто сами со свои пари.

melanija
Нов член
Нов член
Мислења: 77
Придружен: 16 Dec 2013, 20:33
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 30 пати

Re: Плачење во продавница

Post by melanija » 02 Feb 2014, 23:46

ти благодарам за советот sunshine_2012 не дека не сум пробала и на овој начин ама мора пак бидејки големиот изведува а малата учи од бато.. ако не си средам со време ке биди тешко мене .. поздрав

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Плачење во продавница

Post by sunshine_2012 » 06 Feb 2014, 21:41

повели и друг пат, А инаку познато ми е тоа голмемите прават а малото уче од нив се и тој сака исто како батковците, инаку малото ми е нај темпераментно и ако не го видеш за секунда тој направил пакос. Срциња се тиа/
Поздрав.

Moniche80
Нов член
Нов член
Мислења: 27
Придружен: 02 Nov 2013, 21:35
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 5 пати

Re: Плачење во продавница

Post by Moniche80 » 17 Oct 2014, 17:29

Радост wrote:
Moniche80 wrote:малото кога ќе почне да квичулка за некоја играчка по продавници многу стрес ми создава, а па за срам да не раскажувам.. сакам оваааа и вакво е (joy) а јас сум ваква (ner) хахаха
И како излегувате на крај? :)
му ги кажував истите прикаски што нас ни ги кажувале чичко полицаец ќе дојде и ќе те носи во еден лош затвор и се заќутуваше ама после пак иста приказна имаше
---- јас одреден период не бев во државава и не сум уклучувала страната затоа извини што дури сега ти врачам (dve)

Одговори

Return to “Воспитување на децата”