Идеи за двор

Moderator: Модератори

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Идеи за двор

Post by Bobe » 11 Jun 2014, 15:37

Еве го Базенчето за водените ни миленичиња,налик е четвртасто ама не е, има многу заоблувања на него се уште не е довршено ама ми беше мерак да споделам со вас сака убаво израмнување(тоа утре да биде мазно),фарбанње со боја....е сега нередот бидна додека се правеше.... наоколу ке се подсобере ке се посадииии многууу трева бидејки ке газат по некоја какушка ке падне (laugh1) ке се мокри....ама ок имаме и камења ке треба да се стават, зеленило разни цвекенца,ламбички за навечер.....+пајките како се банјкаат(инаку чекаме и принова малечки во инкубатор се (love5) ) и го замислувам топ (love5)

http://s8.postimg.org/e6clf5zed/S1810001.jpg

http://s30.postimg.org/agelns07l/S1810002.jpg
пс.кофата во средина е намерно ставена да се направи подлабока дупка за да моќе филтерот убаво да чисти кога ке се менува водата....е овие денови трпение малку, мора да прскаме со вода за да стегне добро цементот (thumbsup)
инаку не знаев каде да споделам ако е за во Направи сам -миленици преместете,ама ми дојде и во идеа за двор не знам (scratch)
нема везе јас сум многу (rad) радосна ве гушкаам ситеееееее (part) (part) (part) (kup)

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Идеи за двор

Post by Filigran » 11 Jun 2014, 15:46

Супер е Бобе. А уште поубаво ќе биде кога ќе го довршите онака како имаш замислено. Екстра, таман за уживање летово а и за пајките (thumbsup) (con) (con) (con)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Идеи за двор

Post by Bobe » 11 Jun 2014, 16:05

Фала Филигран (big-hug) ,баш ми е мерак што ти се допадна (love5)
е сега бидејки остана цемент еве уште една идејичка за дворче....никако не можам да ја најдам оригиналната слика се работи за патека на оваа слика е со цвекиња а онаа мене што ми се допадна е со листови во разни бои....планирам да им направам таква патека за до базенчето се што треба е цемент, лист и боја,да се исушат подобро па да бојам (thumbsup)
http://s27.postimg.org/61yv155wz/cveke.jpg


http://s9.postimg.org/lap9adc9b/S1810006.jpg

http://s27.postimg.org/7znlzjltf/S1810005.jpg
п.с листовите ги ги земав од комшиката кога виде што правам се шекна (laugh1) она навистина има преубав двор,со закачени гуми украсни со цвекиња,предмети со животинчиња лепота и е..... ама како не и текнало (laugh1) ми беше смешна =))

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Идеи за двор

Post by Filigran » 11 Jun 2014, 16:15

Браво Бобе, идејава ја гледав често, кога ја видов првата слика си реков чекај да ти ја пратам оваа идеа со лисјата ама ти итрицееее......
Овие сликиве последни се твое дело??? Ако се, одлично излегле. (thumbsup) (thumbsup) (thumbsup)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Идеи за двор

Post by Bobe » 11 Jun 2014, 22:29

Da da Filigrance moi se napraviv edno 8 komada za tolku ostana ciment....ama potenki ne taa debelina pa nie nema da gazime na niv ,pajcinjata taka za ukras....... (love5)
e stom ja imas slikata pusti ja da vidam ako moze, mislam deka bela boja bea....ili nesto nakaj zoltko neli??? (big-hug)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Идеи за двор

Post by ripcence » 11 Jun 2014, 22:49

Бобе убавини (lovet) (lovet) (lovet) браво за тебе и тм супер уредување на дворчето. Едвај чекам да ја видам комплетната слика, листовите се (w1)
п.с. кај буквите на базенчето, што е тоа SB треба BS (rolll) (big-hug)

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Идеи за двор

Post by Filigran » 11 Jun 2014, 23:51

Bobe, супер се а ти секако ќе ги ноиш после. Еве ти уште неколку идеи за во дворот со слики:
http://s10.postimg.org/bl0odtc7d/how_to ... stones.jpg

Мене и овие ми се допаѓаат
http://s3.postimg.org/heg8pqc43/da06f2a ... 93bd12.jpg

http://www.theshabbycreekcottage.com/20 ... birds-bath

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Идеи за двор

Post by Bobe » 12 Jun 2014, 00:30

Filigranceeeee fala mnoguuuu (rad)
ja barav nasekade ....site memoriski kartici gi prelistav....ama mojava u glava me posluzi po nea se vodev (w1) (rolll) znaci uste raboti nesto hahahahaha fala mnoguuu taa e slikata,a I za drugite idei.....ako imas uste vo rakav dzitkaj mene site mi se dobredojdeni (laugh1) (big-hug)
Ripce samo neka bide eden mal vremenski period okolu eden mesec I pustam slika,da mozam da dekoriram,lesnoto pomina doaga poteskiot del za mene....ako ke imam sto da si razmisluvam (osven smetki,zolva,odmor.....) =)) (piggy)
p.s a toa SB na makedosnki znaci Samo za Bobe (brows) sreka sto ne razbira mm oslicno makedonski (laugh1) .....e taka jas mackam ocinja na mm,da se znae Koj e gazda u kujca :)) =))

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Идеи за двор

Post by Filigran » 12 Jun 2014, 15:44

Бобе, за идеи идеален е PINTEREST. http://www.pinterest.com/
Во левиот агол имаш начин на пребарување, пиши garden или што сакаш и ќе најдеш милион идеи. Јас често го користам. Топ е (thumbup)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Идеи за двор

Post by Bobe » 05 Jul 2014, 23:25

Ова доста симпатично ми се виде за дворчето т.с за зидот кон дворчето (laugh1) па денес утепав едно два саата на изработка,буквално ископирав што не е мој стил ама ако, задоволна сум и онака боите при крај ми беа,немав доволно во палета,за да ви доловам и подобро ке пуштам фотка утре да видиме како изгледа закачено,ако не ми презакаже термин мм за друг ден да закачува.....исто така и дрвото т.с. 3 дела не ми испаднаа симетрични,во сечењето беше гршката,ама тоа фалеше да коментирам па да ме брка низ двор,као што беше уморен,па и јас на глава му висев ми тера кејфој (fr) (laugh1) (brows) (rolll)
верувам дека со поставувањето ке искорегирам ЈАС (thumbsup) (piggy)

http://s12.postimg.org/iph7bfj99/Pallet ... _Group.jpg

http://s7.postimg.org/9xv479i3v/Fence_B ... et_Art.jpg
ова се оригиналите,а моите......


http://s13.postimg.org/464twvhxj/S1890001.jpg

http://s27.postimg.org/lrwpchbw3/S1890002.jpg

http://s29.postimg.org/is7serdpz/S1890006.jpg

http://s27.postimg.org/40yv390mr/S1890007.jpg

http://s4.postimg.org/t715f48jh/S1890008.jpg

Одговори

Return to “Направи сам”