Природна нега на лице

Moderator: Модератори

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Природна козметика

Post by Debora » 08 Aug 2013, 11:11

Против акни, http://tvoebebe.com/UBAVINA/sredstva-protiv-akni
Јас ја пробав маската од сода бикарбона, малку ме штипеше (имам претерано осетлива кожа (sneeky) ) и си реков кога ќе ја симнам има да бидам црвена како патлиџан (јас крема за лице наоѓав ептен тешко, ретко која ќе ми се погодеше со моите алергии и чувствителност)... ама не (w1) , супер е, подобар пилинг во животот не сум ставила. (smile)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Нега на лице

Post by Bobe » 11 Sep 2013, 08:26

Deborce denes mavam edna maska od navedenive fala ti mnoguuuuuu (smile) (lovet)
Mokno dejstvo na magdonosot,uste koga bev mala baba mi(Bog da ja prosti,mnogu umna zena)mi velese:Babe jadi madonos,za kozata da ti bide zdrava,jas dete: aj vazi!i na nejzini 80 god kozata I svetese,cista precista,bela kako sneg(jas sum so potemen ten).....dojde red koga napuniv 32 god,se primetiv deka na liceto imav pigmentacii na kozata,dali od sonceto(crni fleki),dali vozrast,igra uloga,ishrana...
procitav na eden sajt losion za lice:izvadok: Една од најлесните и ефективни процедури за подмладување е со магданос. Потребни ви се три лажици ситно исецкан магданоз и 200 грама вода. Варете го магданосот во водата околу 15 минути. Откако смесата ќе се олади, прецедете ја и со помош на тоалетно памукче масирајте го вашето лице со течноста наутро и навечер. Оставете така неколку минути и потоа исплакнете со млака вода. Магданосот идеално ја освежува кожата и ги отстранува различните пигментации по кожата со што се добива порцелански и изедначен тен........wowwwwwww koj efekt,barem kaj mene (w1)
isto taka I ova go najdov,za zal ne najdov na makedonski
persun-magdonos
Maska od peršuna. Naročito je pogodna za žene posle 40 godina koje pored pojave pigmentnih mrlja gube i elastičnost kože. U proleće i rano leto maska se pravi od svežih listova i stabala peršuna, a u jesen od korena. Peršun samleti (oko 2 kašike) staviti na prethodno očišćenu kožu lica (ne na donje kapke) i držati 20-30 minuta. Sprati hladnom vodom i naneti na vlažnu kožu hranljivu kremu.

Jak čaj od korena peršuna, pomešan sa sokom od limuna, koristi se za uklanjanje pega i pigmentnih mrlja; njime se trlja koža ujutru i uveče.

Za izbeljivanje kože svakodnevno mazati lice sokom od peršuna.

Izbeljuje i osvežava kožu trljanje lica smrznutim sokom od peršuna. Posle protrljavanja sok treba ostaviti na licu 15-20 minuta, a zatim sprati vodom i namazati hranljivom kremom.

Kod pega i pigmentnih mrlja preporučuje se trljanje lica sledećim losionom: 50 grama lista peršuna preliti sa pola litre 50% alkohola ili vodke, ostaviti da stoji 2 nedelje na tamnom mestu i procediti. Čuvati u hladnjaku.

Kod pega i pigmentnih mrlja pomaže maska napravljena od smese 1 kašike samlevenog lista peršuna i 1 kašike meda. Spira se nakon 45 minuta. Toj smesi se može dodati limunov sok. U tom slučaju se uzima po 2 kašike samlevenog lista peršuna, meda i soka od limuna, sve se dobro izmeša i nanosi na lice u trajanju od 15 minuta.

Sok peršuna pomešati sa jednakom količinom mleka, jogurta (masna koža) ili kisele pavlake (suva koža). Namazati lice i nakon 15 minuta sprati sa vodom koja ima sobnu temperaturu. Maska je naročito korisna ako je koža naborana, mlitava, sa pojavom pigmentacije
sovet,za bilo sto da se odlucite stavite poveke magdonos....jas sibam dupla doza (laugh1)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Нега на лице

Post by Bobe » 11 Sep 2013, 14:14

Navistina Deborce (a2) podobar piling zdravje (thumbsup) ,I jas denes ja probav maskata od soda,ama da si priznaam ne mozev poveke od 5 min da izdrzam,stipkase dobro....I posle toa da definitivno ima razlika...... (thumbsup)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Нега на лице

Post by Debora » 11 Sep 2013, 15:53

Бобе мило ми е што ти се бендиса маската (a2) , едноставно, ефикасно и нетоксично. (w1)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Нега на лице

Post by kit-kat » 11 Sep 2013, 16:02

Блазе лицето мое со мене.Освен вода и обичен крем нивеа ништо не гледа.
Малку шминка кога е неопходно,но сепак ме служи добро,затегнато е сеуште и немам акни (rad)
Но морам да пробам некоја маска.Можеби онаа со сода бикарбона,бидејк на треви и цветови сум алергична.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Нега на лице

Post by Vesela » 11 Sep 2013, 16:31

До пред некое време користев нивеа софт или некоја крема од бебешка за лице. Велам ај време е да купам некоја за 40+, и купив една од АВОН, лелеееееее девојки лицево ми е како да имама 14 години, целотоми се нафрла со некои подкожни бубулици (sad1) (sad1) (sad1) (sad1) . Денес ќе ставам маска (од АВОН исто, ама таа ми е проверена ќе си продоолжам со нивеата или со Невен крем од зегин

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Природна нега на лице

Post by Bobe » 22 Nov 2013, 14:37

Go spomnavme,medot (drool)
pa da spodelam,deluva I kako maska I piling (brows)
med,i kafen seker da receme okolu po dve lazici od dvete,nanesuvame na liceto,so kruzni potezi masirame edno 5 min,i plakneme so mlaka voda,e bolje od ova nema (w1)
nekoi dodavaat I nekolku kapki limonce,mene ne mi odgovara bidejki imam suva koza (smile)
istoto moze da go napravime I za usnite,se nanesuva,malku trienje,i plaknenje,vednas rezultat,pomeki se I si dobivaat prirodna ubava crvenja boja (smile)
veruvajte sto ne sum probala,ama ova definitivno ima efekt,barem kaj mene (smile)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Природна нега на лице

Post by Vesela » 22 Nov 2013, 16:15

Бобое, ова мора да се проба под итно (thumbsup), само да не почнам да го лижам (rolll) (rolll) (rolll) (rolll)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Природна нега на лице

Post by Debora » 22 Nov 2013, 16:49

Бидејки хемикалиите се апсорбираат и преку кожата, некои викаат да не го намачкаш на себе тоа што не би го изела. Со маскава на Бобе нема проблем и да ја излижеш, дупла корист. (rolll) (rolll) (rolll)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Природна нега на лице

Post by Bobe » 23 Nov 2013, 00:03

Probajte nema da zazalite,kaj mene e garantiran uspehot,i ako ostane malku ne ste go upotrebile cello,vo fildzance ili plasticna casa,vo frizider za drug pat (brows) dovolno e ednas nedelno (brows) (smile) ....I posle sme bile slatki (laugh1) (rolll)

Одговори

Return to “Природна нега”