Денешно бебешко мени

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Денешно бебешко мени

Post by happiness » 16 Apr 2015, 23:21

praska i jabolko hipp
tikvicka, 1/2 avokado, maslinovo maslo i 1 lazicka domashno kiselo mleko ( 1 den probuvame k. mleko)
pcenka so ovoshje hipp

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Денешно бебешко мени

Post by Peperutka » 16 Apr 2015, 23:25

Hipp Nokjna kasa od oves I jabolko
Spanakj,oriz I malku lebce
Ad mleko so Plazma
I vodicka po obrocite.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Денешно бебешко мени

Post by happiness » 17 Apr 2015, 22:42

denes cel den frlam kashicki :(
krusha , banana, kokosovo maslo - se zgrozi pojma nemam zosto (scared)
odma mu otvoriv kashicka na hipp praska i jabolko, usticeto nekeshe da go otvori (ner)
teleshko , batat, tikvicka, maslinovo maslo - go pomesti mm dubakot i na 3to lajce se uplashi pa si poplaka (pak ne kasna nishto )
hipp tegle za dobra nok banana i oriz pak nishto ni edno lajce celo ne go kasna (sad1)
ete taka si pomina denot...
utre pouavo ke gotvam (tongue)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Денешно бебешко мени

Post by Peperutka » 18 Apr 2015, 00:13

Hepiness,Hipp kasickite otvoreni stojat vo frizider mislam 24 casa,ponudi mu gi sledniot den,zosto da gi frlas?
Ne mu bil denot,moze vadi drugi zabcinja pa ne mu e do jadenje,nemoj da ne nerviras. (big-hug)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Денешно бебешко мени

Post by happiness » 19 Apr 2015, 14:12

peperutka ovoshnite kashicki mi imaat stoeno do sleden den i povtorno se ubavi sliva imam cuvano , a nekni ovaa od praska zaboraviv i so istoto lajce koe si go podizligavi ja izmeshav kashata vo teglata ne ja oddeliv a cesto odeluvam vo drugo tegle mala kolkicina...
ovaa za doba nok ja imam probano samo banana i oriz se pravi kako voda po nekolku saati pa ja frlam mozi deka ima mleko vo sostavot (confus)


deneshno meni :
3-4 suvi slivi kisneti vo sokce na hipp od jabolko preku nok , sabajle dodadeno 1 krishka krusha , kokosovo maslo i malku domashno kiselo mleko (potfateno so pavlaka pa ima bljantav vkus ama bebe takvo mi go saka, neki kiseli zicki )

-telesko se vari so pola morkov , 3 trkalca pashkanat, i okolu 5 cm mlado lukce ( lukceto ne go blendiram ke go izvadam samo kako zacin go staviv za mevceto da ima poubav vkus) pri karaj ke dodadm kompir i na kraj maslinovo maslo

cereali -oriz banana i praska

za vecera nikako da smenam... nemam izbor a mi se smacija kutiive (ner)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Денешно бебешко мени

Post by happiness » 20 Apr 2015, 23:19

deneshno meni:
ekspandiran oriz potopen so 1 lajce k.mleko, jabolko od kompot, kokosovo maslo
palenta so malku puterce ,1 ljace k. mleko i malku avokado
cereali oriz so ovoshje

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Денешно бебешко мени

Post by happiness » 25 Apr 2015, 15:13

Puter davav 3 dena( a spored napishanato vo temava mi idat 2 dena ) i sledniot dadov grashok za prv pat nemav domashen i dadov na pekabesko zamrznat pred da go varam zrno po zrno go lupev od taa obvivkata oti bila teshka za varenje a i citav ne se blendirala ubavo, do vecerta dobi osip bebe (cry1) bashka nikoj od doktorite ne bea sigurni dali e od hrana (confus) oti dajagnozata dadena ne beshe tocna osipot ni iscezna preku nok za 5-6 saati fala mu na Boga sega sme super (thumbsup)
Pa dva dena bevme na mleko i mu varev ovoshni kompoti namesto goren sheker i voda ne znam oti taka mi rekoja (unsure) da recea glikoza mozi ke mu davav :grin:
Denes startuvav so gotvenje i ko za cudo potkasna nekoe lajce plus ne kako prethodno (rad)

Pola jabolko i 1 krishka krusha ostavi mnogu malku od kashata okolu 3-4 lajcinja ,a prethodmo samo po tolku jadeshe (pipi)

Teleshko 50gr, pola morkov ,edno krukce pashkanat ,vo varenjeto na mesoto malku mlado kromitce i pogolemo parce tikvica okolu 2/3 -pola izrucka (rad) (rad)

Vecera ke odam da mu kupam oriz so vanila na hipp first pap mnogu ja saka a jas sum mnogu radosna denes dance

Plus napraviv kompot od slivi svezi i vo okolu 150 ml tecnost kaj sto se varea 6 slivi edna sliva mu izblendirav da si pie vo tekot na denot
A vcera kompotot od 4 slivi pola krusha i edno jabolko voda okolu edna sholja,mnogu mi go bendisa (joy) od site ovoshki po malku vo tecnosta staviv si go ispi (brows)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Денешно бебешко мени

Post by Peperutka » 26 Apr 2015, 19:10

Hipp овес и јаболко-инстант каша
Палента со кисело млеко-ја обожува.
Вечера,планирам банана со Плазма

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Денешно бебешко мени

Post by happiness » 26 Apr 2015, 21:08

sliva od hipp
kompir, morkov i ad mleko
oriz i jabolko -hipp cereali za dobra nok

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Денешно бебешко мени

Post by happiness » 28 Apr 2015, 15:21

vcera menito:
jabolko od kompot so cereali nestle sinalc oriz bez mleko
brokula nekolku cvetovi , eden morkov mlad malecko beshe i kiselo mleko maslinovo maslo (ubavo izruckano (rad) )
mlecna kasha za dobra nok hipp

deneshno meni
1/3 krusha i avokado 1/3 ni stana omileno izruckano celo (joy)
tikvicka i kiselo mleko
mlecna kasha pcenka

pocnavme da krevame na gramaza (rad) se slucuva samo od eden obrok da proba malku a od drugite dva da si jadi zavisi nekogas saka ovoshje nekogas zelencuk :) eve trgna jadenjeto mashala da ne si se urocam (laugh1)

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”