Денешно бебешко мени

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

Одговори
Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Денешно бебешко мени

Post by Mamino_srce » 12 Feb 2012, 14:03

Тука може да споделуваме што јаделе нашите бебиња од ден на ден. (drool) (Има друга тема Кашичка на денот ама таа е само за рецепти колку што разбрав)

06:00 Ад млеко 120мл
09:30 Ад млеко 140 мл
12.30 Зеленчукова кашичка :Тиква и компир (125 гр) + 60 мл млеко
па планираме
16:00 Ад млеко 140 гр
19:00 Млечна каша ориз+пченка 120 гр со 1/3 банана
21: Ад млеко

Во меѓувреме чај од коморача (за подобро варење оти вода и сок не сака) и може околу 60 гр. јаболко да му дадам попладне како ужинка.

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Денешно бебешко мени

Post by Mamino_srce » 17 Feb 2012, 21:44

Денеска ручкавме:
05:30 Млеко 130 мл
8:00 Млеко 130 мл
11:30 Зеленчук (морков, грашок, брокула) со ориз и млеко (125 гр + млеко 60 мл
15:30 Млеко 130 мл
18:30 Ноќна каша житарки со јаболко (120 гр) + 1/3 банана
20:30 Млеко 130 мл

+ сокче јаболко +круша 80 мл и чај од камилица

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Денешно бебешко мени

Post by Happy_Mommy » 12 Apr 2012, 20:34

Нашето денешно мени:
05:30 - АД млеко 130мл
08:30 -АД млеко 100мл
10:00 - појадок од 1/2 кашичка од јаболко и 1/2 кашичка од круша ( со сириал и АД млеко 40мл )
13:00 - АД млеко 120мл
14:30 - за ручек кашичка од сладок компир и грашок ( со сириал и АД млеко 40мл)
Сега во 18ч следува вечерата (ноќна кашичка со кафеав ориз и чикен) , потоа во 21ч следува последното млекце и на спиење (smile)

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Денешно бебешко мени

Post by Happy_Mommy » 04 May 2012, 17:50

05:00 -АД млеко 170мл
09:00 - АД млеко 170мл
11:00 - 1/2 кашичка од грашок и 1 кашичка од моркови
За после планираме:
13:30 АД млеко
16:00 - овошна кашичка од круша и банана и сириал со 50мл АД млеко
19:00 - зеленчукова вечерна кашичка
21:30 - АД млеко , пред спиење

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Денешно бебешко мени

Post by Marina » 04 May 2012, 20:03

Еј каква тема (laugh1)
Денес кај Лукче:
мајчино млеко во 7:00 и 9:00
ручек во 11: кашичка мисирка со ориз и зеленчук 220 гр.
ужинка во 14:30 гриз со вода и пола кашичка јаболко&банана, околу 250 гр,ако не и повеќе
мајчино млеко во 17:00
вечера во 18:00: овесни снегулки со кравјо млеко и кашичка од јаболко&банана,и тоа околу 250 гр.
19:30 млекце пред спиење
Хепимам вчера мм го чуваше бебуш кога бев на фитнес и не знам како ја направил вечерната млечна каша ама не ја сакал,и му дал зеленчукова,уствари шпагети со зеленчук во кашичка (laugh1) не знаев дека и други така навечер даваат (thumbup)
распоредот на јадење му е секој ден ваков,може да се случи цицањето во 7 да го преспие,иначе секој ден исто (thumbup)

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Денешно бебешко мени

Post by happy cumulus » 04 May 2012, 20:33

180 мл формула сабајле.
1/2 банана со оатмиал.
Околу 70 грама кашичка домашна од : морков, сладок компир, лека, грашок, боранија и маслиново масло.
120 мл формула (требаше пак да испие 180, ама ништо, нешто ич не ми јаде последнава недела).
До вечер планираме:
Околу 4:30 да испие 200 мл. формула
Околу 6:30 да изеде кашичка некоја домашна пак ќе му правам
Околу 20:00 уште 180 мл. формула.
И тук-тамѕ јаде по некое мало парченце сиренце (се навикнуваме на млеко пополека).

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Денешно бебешко мени

Post by Happy_Mommy » 16 Aug 2012, 05:15

Под итно да се активира темава (smile)
Денес кај моево бебуле:
08:30 - Тетрапак млеко 180мл
10:30 - Сварен и испасиран мешан зеленчук (компир, боранија, морков,грашок, пченка)
12:30 - Бело мевце рендано и испасирана жолчка од јајце, путер.
14:00 -Тетрапак млеко 180мл пред спиење
17:00 - Мноогу малку од нашиот ручек (грашок)
19:00 - Тетрапак млеко 200мл
22:00 -Тетрапак млеко 100мл ( денес покасно со исусови маки се заспавме)
Следи: 04:00 Тетрапак млеко 150мл

Тоа е тоа (smile) Многу мајки во Мк ми викаа дека на децата избегнувале да им даваат млеко за да јаде други работи, а кај нас е обратно, ако С. пие млеко сите се среќни и задоволни, а и без разлика колку и кога јадела, таа пак си плаче за млеко.

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Денешно бебешко мени

Post by Happy_Mommy » 17 Aug 2012, 06:11

Денеска ептен бевме слаби со јадењето.
10:00 - Гриз со млеко (во вид на кашичка)
12:00 - Мноооооооооооогу малку телешко мевце (за првпат пробавме)
14:00 -Тетрапак млеко 200мл
17:00 -Мнооооооооооооооогу малку овошна купечка кашичка
18:00 - Две бисквитчиња, од обичните од Мк си го донесовме (smile)
20:00 - Тетрапак млеко 100м
22:30 - Тетрапак млеко 180мл

Денеска само плукавме и ја нервиравме мама (unsure)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Денешно бебешко мени

Post by Mamino_srce » 17 Aug 2012, 11:05

Ние вчера:
8:00 Палента со АБЦ намаз и кисело млеко
11:00 Праска и банана
14:00 Телешко месо со зеленчук (крумид, морков, пашканат, боранија, компир)
17:00 Овошен јогурт
20:00 8 житарки со какао направени со кравјо млеко

И само вода во текот на денот. И плус што поједе неколку залаци од на мама јадење или лебче кога потопиме во салата , ама тоа не се рачуна. (smile)
Млеко не пиеме, само кравјо во кашички. И воглавном ни е овако јадење , во исто време. Веќе имаме доручек, ручек, вечера и две ужинки, ни фали само млекце да пие малку ама ништо. Го надокнадуваме со внес на друг начин. (smile)

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Денешно бебешко мени

Post by Happy_Mommy » 18 Aug 2012, 06:09

Иста приказна сме и денес (unsure)
08:00 - Две бисквитчиња, во дубакот се мезевме (laugh1)
09:00 - Тетрапак млеко 150мл
Во период од 10ч до 13ч - пола овошен јогурт од малини и сварено оризче со морковче( само 1-3 лажички)
16:00 - 1/4 Банана
18:00 - Тетрапак млеко 130мл
21:00 - Зеленчукова вечерна кашичка

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”