Сок

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Сок

Post by ELIANA » 13 Sep 2012, 14:13

Андрејче ич да не се секираш што не пие сокчиња, има време (smile) Ако си пие млекце, вода, си јаде овошје, зеленчук во кашички или рендано или сл. тогаш немај гајле. И мојата ќерка не сакаше сокови, а цуцла и шишиња никогаш немавме користено. Од кај година и пол мислам дека повеќе почна да сака да пие сокчиња, домашно исцедени. И сега може не зборува многу ама битно - Сакам сок, знае да каже (laugh1)

andrejce
Нов член
Нов член
Мислења: 14
Придружен: 12 Sep 2012, 22:54
Му се допанале: 6 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Сок

Post by andrejce » 14 Sep 2012, 17:28

eliana t i blagodaram.... (thumbup) (thumbup) (thumbup)

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Сок

Post by Happy_Mommy » 16 Sep 2012, 05:28

И мојата С. не сака сокчиња , земе залет помисли дека е вода, виде дека е сок и одма се врти (confus) првпат пробав во Мк значи во период од 7 до 9 месеци и не сакаше, а сакам онака да си пие сокче куповно или домашно цедено. Баш денес земав од оние за деца, утре ќе и понудам ама не верувам дека ќе сака.

Nikica
Нов член
Нов член
Мислења: 9
Придружен: 31 Jan 2013, 14:59
Му се допанале: 3 пати

Re: Сок

Post by Nikica » 26 Apr 2013, 13:44

Здраво мамички, ај ќе ве молам за HELP (sad1) ... Ние наполнивме 6 месеци и еве сега треба да почнам со воведување на сокче... Како го направивте вие тоа? За почеток колку треба да му дадам? Како се зголемува дозата? Кога да ја зголемам?...................
уф многу прашувам (laugh1)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Сок

Post by Vesela » 26 Apr 2013, 14:37

Здраво Никица.
јас почнав со сок од морков дома напрвен ( ако имаш соковник во него еден морков,а ако немаш тогаш рендаш еден морков му додаваш малку шеќер за да пушти сок и потоа го стисаш да излезе сокот. На почеток му давав 1:3, 1 лажица сок со 3 лажици вода. По неколку дена го немуваб соосдносот додека да дојде пола, пола, па потоа повеќе морков , а помалку вода, но не му давав чист сок, секогаш со малку вода и без шеќер. Потоа му давав сок од јаболки ( исто како морковот). Потоа комбинација на двете морков и јаболко. Потоа му воведов крушка, па комбинација од трите овошја. Потоа му воведов праска. И така секоја недела по едно ново овошје. На крај кобинација. Среќа беше лето , па имавме избор на свежи овошја (laugh1) . Порокал, лимон, грејпфрут ,киви, јагоди, малини, после навршени година и пол. И тоа во мали количини зошто може да направат алергија.
Инаку омилен сок на синко мој му беше од цедена лубеница.

Nikica
Нов член
Нов член
Мислења: 9
Придружен: 31 Jan 2013, 14:59
Му се допанале: 3 пати

Re: Сок

Post by Nikica » 27 Apr 2013, 11:04

Ti blagodaram Vesela :) NNie vcera pocnavme so 3 lazicki sok od jabolko od HIPP (taka ni preporaca pedijatarot) no samo ednas mu dadov... Nemavme reakcija (cel den go nabljuduvav), mnogu mu se bendisa :grin:
Imam juser da, no pedijatarot mi rece da pocneme so ovie sokcinja zatoa sto bile specijalno napraveni, ne mora da razreduvam i sl...
E sega mene poentata mi bese dali samo po 3 lazicki dnevno treba da mu davam za pocetok? Kako treba da se zgolemuva toa? Nema li nekoja sema na net kako odi seto toa i so sto se prodolzuva na kolku meseci se prodolzuva..... Izgleda premnogu se zamaram (laugh1)
Nezgodno mi e da i vrtam na doktorkata, da ja prasuvam, zatoa odluciv da se konsultiram so vas (confus)

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Сок

Post by Nadja » 27 Apr 2013, 13:32

Додека да наполни син ми 1 година, му давав сокчиња HIPP, Bebivita и Frutek. Сите вкусови на сокчиња ги пиеше.

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Сок

Post by Peperutka » 08 Oct 2013, 17:07

Ние вчера почнавме со сокче (rad) (rad) (rad)
Му дадов на Frutek со вкус на јаболко и морков,и супер го прифати (rad)
Му давав по малку,деновиве ќе почнеме со уште некоја врста сокче па и понекоја кашичка (love5)

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Сок

Post by mamigabi » 19 Jun 2014, 12:33

кога направи Е 4 месеци му давав по малку сокчиња од тие од Хипп разредени со превриена вода, од јаболко и круша, а кога направи 5 ипол месеци почнавме со Вива праска и многу го сака и исто така го прочистува и немаме проблеми со столицата, пие по две мали шишенца на ден то ест 200 мл, по малку секогаш помеѓу оброците

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Сок

Post by Радост » 21 Jun 2014, 21:15

Каков е тој на Вива во шишенца? За бебиња е? Зошто во обичниот сок на Вива има тон и пол шеќери кои се далеку од потребни на толку мало бебе.

Јас само еднаш и дадов сок од слива на Хип и тоа 30мл сок, а 90 вода и го испи. :)) Беше инцидентно зошто имаше запек, друг не и имам дадено, а и не сум во план. :)

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”