Воведување јајце во исхраната

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

t.nade
Нов член
Нов член
Мислења: 9
Придружен: 20 Dec 2010, 22:05

Воведување јајце во исхраната

Post by t.nade » 08 Mar 2012, 22:45

здраво мамички кога за прв пат воведовте јајце во исхраната на вашите најмили? на кој начин ги комбиниравте? јас жолчка и дадов на осум месеци 1/8 жолчка со палента, белка пробавме вчера исто во комбинација со палента... дајте нова идеја?

siberija
Нов член
Нов член
Мислења: 22
Придружен: 09 Jan 2012, 13:35

Re: воведување јајце во исхраната

Post by siberija » 09 Mar 2012, 11:59

Zdravo, i jas imav dilema koga i kako da pocneme da dodavame jajce. Sin mi ima uste malku 9m. Zolcka poncnav da dodavam so polni 8m, postepeno, prvo po 1/8, pa 1/4 i sega mu se faka edna zolcka cela nedelno. Najcesto ja kombiniram so spanak i oriz i malku k.mleko, ili blitva. Belka seuste nemame probano, se palsam od alergija, pa ke ostavam za nekoj mesec pokasno. Pozdraav

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: воведување јајце во исхраната

Post by Happy_Mommy » 16 Aug 2012, 05:39

Некаде околу 7,5 месеци почнав да и давам само да проба ептен по малку (од моето сварено јајце) па одма потоа пола жолчка, а сега веќе и цела (thumbsup) немаме никаков проблем, само што кога и дадам жолчка тој ден не ни очекувам да кака, а има редовна столица, не да има запек туку едноставно утредента си кака (laugh1) немам појма зошто е тоа така.

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: воведување јајце во исхраната

Post by happy cumulus » 16 Aug 2012, 16:39

Nie probavme zolcka da mu dademe na 10 i pol meseci, ama toj ne ja sakase. Pa posle na godinka probuvase po malku od nasite zbgotveni jajca. I gi bendisa. Mislam deka samo zolckata svarena mu bese nekako suva i zatoa ja nekese. Sega jajce jademe po edno dnevno obavezno. Si saka.

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: воведување јајце во исхраната

Post by Mamino_srce » 25 Aug 2012, 18:45

hepi kumulus, kako mu spremas jajce: przeno ili vareno? Kako omlet li? Nie tek voveduvame belka sega, mu dadov dva pati testenina so jajca, pa posle mozam makaroni zapeceni so jajce na primer , pa prasuvam koga ke dojdeme do celo jajce kako da mu pravam (smile)

andrejce
Нов член
Нов член
Мислења: 14
Придружен: 12 Sep 2012, 22:54
Му се допанале: 6 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: воведување јајце во исхраната

Post by andrejce » 14 Sep 2012, 13:38

nie vovedovme zolcka na 8 meseci po 1/4 a sega jademe i po pola .Ja mesame vo site kasicki i ovosni i zelencukovi ....i mn e vkusno (drool) (drool) (drool)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Воведување јајце во исхраната

Post by happiness » 04 Apr 2015, 23:33

pishuvano e mnogu za zolcka na forumov ama nema bash vo soodvetnava tema...
od pedijatar dobiv vakov sovet za zolcka... moze da se dava so polni 7 meseci i veke so 8 polni meseci treba da bide del od ishranata na bebe... mi dade vakva shema za voveduvanje
3 dena so red da davam po 1/4 pravam pauza do slednata nedela posle da davam 3 dena so red po 1/2 pak pravam pauza do sledna nedela i posle da dadam cela zolcka ( kako sto razbrav samo eden den)
i posle ne znam sto da pravam.... (unsure)
pak da napravam pauza od edna nedela...?
i sekoj vtor den da se dava po edna cela zolca??? ne e toa mnogu (unsure)
posle trebalo da mesham meso pa zolca i taka....

aj ako mozi nekoe mislenje po koj redosled odevte.....?

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Воведување јајце во исхраната

Post by Радост » 06 Apr 2015, 03:05

Така се воведува жолчка, како што ти кажал.
Не е многу ако се дава преку еден ден жолчка ако е над 10 месеци во моментот кога сте стигнале до цела
Жолчка. Пред тоа
Ќе отцениш од самото бебе, знае да направи запек, гасови, болки во мешето ... па затоа се внимава со нејзе, покрај алергиите.

alek1sandra
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 25 Nov 2015, 10:57

Re: Воведување јајце во исхраната

Post by alek1sandra » 25 Nov 2015, 11:03

Жолчка се давало најмногу 3 пати во неделата, а месо било убаво да се дава 4 пати...така да точно 7 дена се збираат и се распоредуваат преку еден ден... И ние наскоро треба да воведиме жолчка само не знам дали се воведува со полни 7 или полни 8 месеци...Како е подобро?

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Воведување јајце во исхраната

Post by Радост » 25 Nov 2015, 14:54

Полни осум. Ем помал ризик од алергии ем полесно мешето ќе ја преработи.

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”