Колку ml млеко треба да испијат бебињата во 24h?

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

marinna
Нов член
Нов член
Мислења: 8
Придружен: 05 Dec 2013, 16:41
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Re: Колку ml млеко треба да испијат бебињата во 24h?

Post by marinna » 06 Dec 2013, 11:45

koristam humana anti colic neznam dali da probam so dr ad mleko naprimer hip probiotik mozebi poveke ke i pomogne so grcevite aman veke neka i pominat zal mi e da gledam kako place se grci i odbiva da jade (sad1) a kolku meseci ima tvojata kerkicka?

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Колку ml млеко треба да испијат бебињата во 24h?

Post by Sashka » 06 Dec 2013, 12:10

Епа што е антиколик, тоа е исто како ова комфорт на Хип што е, значи зелената столица е од млекото. Јас не би и го менувала засега, барем додека не поминат грчевите. Ние бевме прво со Хип Комбиотик, ама заради грчевите педијатарот ни препорача да го смениме со Хип Комфорт. Ќерка ми уште некој ден ќе полни 3 месеци и последниве 2 недели мислам дека е подобра со грчевите. Значи јас би те советувала да не и даваш млеко на помало растојание од 3 часа, затоа што нема време да се свари адаптираното млеко. Друго е кога е на мајчино. Единствено да пробаш да и даваш чај да речеме 2-3 пати во денот, а не помеѓу секој оброк, па да може да си испива повеќе млекце. И давај и Еспумисан капки , 4-5 пати дневно.

marinna
Нов член
Нов член
Мислења: 8
Придружен: 05 Dec 2013, 16:41
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Re: Колку ml млеко треба да испијат бебињата во 24h?

Post by marinna » 06 Dec 2013, 12:15

fala na sovetot saska sepak ke te poslusam i ke pocekam da pomine uste 1 mesec pa posle ke vidime inaku za kapki i davam infa calm pred sekoe hranenje mi rekoa da pocnam da i gi izretcuvam ama otkako pocnav pak i se zgolemija grcevite demek ne bilo zdravo postojano da bide na kapki a sto da pravam koga ja boli

b bebe
Член
Член
Мислења: 179
Придружен: 11 Mar 2013, 18:45
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Колку ml млеко треба да испијат бебињата во 24h?

Post by b bebe » 11 Mar 2014, 12:38

mamicki, da ve prasam, dosega pievme NAN1 mleko i ne povrakase skoro voopsto do 1 mesec vozrsat na bebeto i stasavme 70 ml, a od 2 mesec pocnav po 80 ml no pocna da go povraka, dali treba povtorno da namalam ili sto da pravam.....

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Колку ml млеко треба да испијат бебињата во 24h?

Post by Радост » 11 Mar 2014, 14:40

Колку ти повраќа? Можно е да и е многу или можно е веќе да не го поднесува тоа млеко во најлош случај.
Докторот што ти кажа? И малку не ми е јасно како ги правиш дозите? 75мл. вода и две и пол дозерки се, како и правиш по 70 и 80? Прашувам зошто ако е неправилен сразмерот на млеко и вода може да и прави проблем.

b bebe
Член
Член
Мислења: 179
Придружен: 11 Mar 2013, 18:45
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Колку ml млеко треба да испијат бебињата во 24h?

Post by b bebe » 11 Mar 2014, 17:47

da radost tokmu taka i podgotvuvam, stavam 80 ml voda vo sisenceto i stavam 2 i pol lazice mleko i ja drzam ispravena moze edno 20 min i mi povraka, a se slucuva i posle 2 saati istoto vo spienje da mi povrati 10 ml mleko otprilika, a i bevme na pedijatar onaka na redoven pregled i spomnav deka pie 80 ml mleko i rece deka e vo red no i postepeno da i zgolemuvam, ja merea ima 4 kila tocno no ne mi spomna kolku treba da pie na ovaa kilaza

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Колку ml млеко треба да испијат бебињата во 24h?

Post by Радост » 11 Mar 2014, 18:33

600мл. дневно треба да пие. Ако станува збор за бљуцкање туку повраќање не и е многу туку млекото не и одговара.

Јас се намачив со млекото, дел за тоа имам пишувано и сега сме на Аптамил 1, без посебни формули и за прв пат можам да кажам дека сме по раат. Мене Сју од форумов ме советуваше дека е најквалитетно, јас само споделувам плус искуство.
Ако е загрижувачки повраќањето, менувај го млекото. Ако е сосема нормално бљуцкање не се грижи после 3-от месец се стабилизира желудникот.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Колку ml млеко треба да испијат бебињата во 24h?

Post by happiness » 17 Jan 2015, 12:58

maticnata mi rece vaka

na sekoe kilo sto go ima bebe mu trebaat idealno 150 ml meko
a normalno e da ima denovi koga bebe bi pielo i po 100 ml na kilogram tezina
znaci ako bebe ima 5 kg treba da pie 5X150=750 ml vo tekot na 24 casa

dokolku ne ja znaete tezinata na bebe porano barem taka velele
osnova e 100 ml i za sekoj mesec se dodava po +10 ml
znaci bebe so 5 meseci treba da pie obrok od 150 ml
ova vtoroto so tek na vreme se vospostavilo deka ne e najdobra merka no seuste mnogu pedijatri ja preporacuvale

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”