Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

Одговори
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by Peperutka » 13 Mar 2014, 15:49

А оваа за бебушите над 6 месеци,продолжете ги дискусиите (smile)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by Vesela » 13 Mar 2014, 16:34

Ќе напишам од она што се сеќавам за синко.
наутро пиеше млеко ( адаптирано ) кога ќе станеше
Околу 9 и 30 јадеше биквити мелени со млеко, или сутлијаш, гриз
11часот овошна каша или сок
13 часот ручек варено месо со компир, морков.......ориз, брокула.....
15часот млеко (адаптирано)
17ч сок или овошје или бисквита
20ч вечера чоколино или компир варен со кисело млеко, двопек рендан со јогурт,
пред спиење адаптирано млеко.
За мајките кои дојат , наместо адаптирано млако, подој.
Вода му давав секогаш кога ќе посакаше.

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by ani4ka » 08 Apr 2014, 09:26

ajde da ja razdvizime temava
znaci sinko ima 8ipol meseci i negovoto meni e sedno
nautro budenje vo 7, kaj 8ipol 9 cicanje za zaspivanje
koga ke stane imame kasicka ovosna ili nekoja zitarica a moze i kombinacija
nakaj 13 povtorno cicanje za zaspivanje
koga ke stane go ceka rucece zelencuk so-2xnedelno meso (stekce sega za sega), 2xnedelno zolcka, obavezno gledam da jade eden den spanak eden den blitva
podocna pak sledi cicanje
i za uzinka sledi dali ovosje dali zitarici. (znaci zitarici samo ednas vo denot davam i nekogas e nautro nekogas za rucek nekogas za uzina)
i do vecer i cela vecer cicanje.
E sega bidejki ke trgnuvam na rabota ke ni se smeni planot pa pak ke pisam.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by maried » 08 Apr 2014, 14:03

Ajde mamicki,slabo ste aktivni na temava:-/ Nie sme 6 ipol meseca nemame uste red za jadenje,ama otprilika e vaka: Budenje vo 10, cicanje,pa pak kaj 12 cicanje za spienje,posle budenje sleduva kasicka bez razlika dali ovosna ili zelencuk(uste probuvame novi vkusovi),i do vecer samo cicanje,sok nemam dadeno I nedavam,a voda I nudam 5-6 pati vo denot. Zaspiva vo 00 30 I se budi na sekoj saat da cica :| :| (confus)

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by Crnokosaa » 24 Apr 2014, 14:10

Mamicki dajte sovet. Imame skoro 7 i pol meseci a idea za jadenje nikakva :))
Znaci jadime ovosni zelencukovi kasi, oriz , griz, palenta, zitni na hipp humana nestle, o zdosadeno mi e samo toa pa toa mu davam.
Neznam dali mozam da pocnam da mu pravam malku dvopek popara so jogurtce, nemam idea, ni sho da mu spremam veke ...
Ajde Hellppp :)

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by maried » 24 Apr 2014, 14:18

Crnokosa vie ste dobri,nie aber nemame ni od palenta,griz I slicni kasi,a so vozrasta se tuka nekade,ne forsiraj neka cica cel zivot ke jade :-D :-D

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by Crnokosaa » 24 Apr 2014, 14:47

Maried ne go fosiram tuku gledam kako napreduva i sfakam deka veke e golem , jas znam deka ima vreme za se no ne go drzi samo cicanjeto , znaci ne odam po knigi, nitu doktori, ni pa stari babi, tuku sama si go sledam deteto kolku e vozrasno i sposobno da jade . :) Znaci pocnav od 6 mes, so kasicki i nikako nemozam da sfatam kako ne sovetuvaat da mu dadam po dve tri lazicki i da zgolemuvam sekoj den. Da si e takvo deteto da ne e strvno ili kolicinski da ne jadi razbiram, ama koga ke procitam nekade deka samo po 50gr obrok mu davaat e toa mi e nesfatlivo.. Znaci G jadi domasna zelencukova kasa 300 gr , si bara sam , nemozam jas da mu dadam i da go prekinam deteto na sred jadenje nema sansi.Mu davam ednas do dva pati na den, znaci posebno ako sum izlezena ovosna obavezno i mozno e odrucek zelencuva ili mlecna. Eden obrok dnevno mu davam redovno, znaci nekoggas i dva i ne mislam deka e mnogu za vozrasta, E sea toj si jadi toa sho mu davam, no mene mi e zdosadeno toa pa toa .. A za cicanje cica, posebno maka macam navecer na sekoj saat e stanat i tesko prezaspiva, jas neznam kako ke go odbivam nekogas .....

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by maried » 24 Apr 2014, 16:14

Isti sme I nie so cicanjeto navecer,kaj tebe barem kasa jade kaj mene nesaka ni toa,edvaj nekolku lazicinja :| Jas davam po dva pati,ednas kaj 12 I vtoriot pat kaj 17,ama po malku oti ne saka,ke ti pisam vo predlog kasi nekoi ednostavni recepti pa pwprobajte gi, backi za Gabriel :-*

Vaska
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 25 Apr 2014, 16:22

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by Vaska » 25 Apr 2014, 23:35

Ова е темата која многу ме мачи (confus)

Бебуле има скоро 6 месеци. Веќе еден месец е на 180 - 200 мл АД Хуман 1 на секои 4 саата. Во изминатиов месец почнав да и давам овошни и зеленчукови кашички но сеуште некако не можеме да го фатиме редот. Во последниве денови чувствувам дека можеби треба да и воведам нов режим на внесување оброци, но не знам кој крај да и го фатам а да не прејадена или пак гладна (ner). Од прилика редот ни е ваков:
180 - 200 мл АД - 5 часот наутро,
180 - 200 мл АД - 9 часот предпладне,
125 мл овошна или зеленчукова кашичка -12:00 на пладне
180 - 200 мл АД - 15:00 попладне
180 - 200 мл АД - 19:00 навечер
Спиење од 20:00 до 5:00 сабајле.
Вода сум пробала да и дадам неколку пати но не сака.
Сокчиња и давам по потреба да исплакне грло и доколку проценам дека столицата и е тврда.
Се' на се' и се фаќа најмногу 800 мл млеко во тек на 24 часа и плус кашичката. Инаку млекото го подготвувам со превриена вода и оризова вода во размер 1:1што го прави млекото погусто и повкусно. Од пред неколку дена почна да станува кенкава пола саат пред јадење со знаци дека е гладна а можеби заби и растат (unsure) . Не знам дали е ова доволно, премногу или е малку...ве молам какви се вашите искуства со бебулињата на оваа возраст...

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by Sashka » 26 Apr 2014, 14:53

Кај мене е 7,5 месеци па речиси никогаш не испива повеќе од 850 мл. И со кашите ни оди многу тешко. Кога почнав да и давам, 2-3 дена беше супер, па почнаа забчиња да растат и катастрофа... Додека пораснаа 2, почна по малку да јаде и пак нови почнаа да растат и пак со мрсулаво носе и почна да ми се задавува од јадење, страв да му е на човек да ја рани... (sad1) Алал да ви е на тие што ви јадат бебушите...кај мене јаде 2-3 лажички и толку. Овошните ич не ги сака, поготово купечките на Хип, а од зеленчук само тиквички ми јаде убаво (sad1) Си викам фаза е, ама ваква станувам веќе (ner)

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”