Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by happiness » 10 Jun 2015, 00:50

smeshko golemka e za mesecite mashala toa e super (thumbsup)
zelencukovi kashicki se tie kompir obicen mozes i batat ama neka napolni barem i 6 meseci i nesto, tikvicka,morkovce ( ne davaj sekoj den i ne poveke od edno malo morkovce) blitvata cistija od zilite, spanak jas dadov pokasno sega ne znam ni dali ke najdesh svez i ubavv, mozes da i meshash ovooshje i zelencuk a mozesh nekogas da davash i mlecni kashicki so ad meleko
inaku i spored mene i e malku mlekce... na 5 meseci S imashe 7-8 shishinja mleko ad... malecka e cel den bez mleko plus taa e na majcino mleko a toa e polesno svarlivo i pomalku ja drzi od ad mleko... caj isto kako peperutka smetam deka e vo red ednash a posle obrok i dodeka jade cvrsta hrana da davash voda sokcinja S ne miluva pa ne mu davam... mleko na 5 meseci mozi da pie i nad 1 litar, S do 7 meseci polni pieshe nad litar ad :)
eve S e sega polni 9 meseci i seushte teram mleko preku skoro cel den pie pomalku ama takov mu e apetitot (ner)
davam mleko p;a kasha, pa mleko pa kasha... pred spienje i koga ke stani mleko :)
sega imame vkavo meni:
vo 7 sabajle 180 ml mleko
vo 11 ovoshna kashicka sega dodavam pocesto i zitarka poslednive nekolku dena , a nekogash davam mlecna kasha cereali hipp, humana... pie voda i toa mnogu po 60-70ml najcesto ovaj period se vrakame od setanje so kolickata i e zeden i od igranje , vikanje i sl
vo 13-14 ad mleko 150ml si zaspiva
vo 17 rucek zelencukova kasha ako e bez telesko si jade poveke , ako ima mevce se ligavi...
cesto posle rucek znae da bide kemkav i pak mu davam mleko oklolu120ml
vo 20-21 vecera ne e obemna nekolku lajcinja kasnuva dodeka e vo dubak ili se zanimava do pred mesec dena mu davav mlecna kasha cereali so ad sega pocnav da mu davam i palenta so sirence ili kiselo mleko, pire od kompir so ad mleko, tikvicka so abc sirence mu imam dadeno, lepce so kiselo mleko i slicno ama pak najmnogu davam mlecna kasha ,retko, nekolku pati sum dala 2 pati mlecna kasha vo denot pa da izostavam ovoshje...
vo 21:30 150-180 ml ad mleko zaspiva
okolu 3 nokta pie 150 ml ad mleko

e sega menito nas mnogu noi varira 3 dena isto tempo ne drzi :) nekogas pie i na polnok ad i vo 5 ad i koga ke stani pokazva vo kujna za mleko :)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by happiness » 10 Jun 2015, 00:58

i pokraj orizot mozes da i davash i proso bogato e so zelezo i so vitamini se kompinira isto kako orizor pr so tikvicka so jabolkko so krusha so morokvce i sl mene oriz ne mi proaga doma varen a prosoto go saka poveke :)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by SMESKO » 10 Jun 2015, 09:16

Хепинес (racinja) ти Благодарам на информациите.Оризот Д ама ич не го бендисува само што ќе го сети вкусот почнува да плачи (rolll) душа.Со просо ќе пробам да видам како ќе реагира.Инаку Д наве4ер не станува за млеко,заспива во 21 ч а станува сабајле во 5 часот и презаспива до кај 10ч.Ќе пробам кон 12 ч кога заспива да и давам млеко(ад зш јас 4 пати се молзам по 120 мл просек ќе земам,значи немам доволно)и кон 16 кога пак заспива ќе и вметнам млеко.Ми е страв да не се предебели (rolll) .
Значи 5 оброци млеко ќе и бидат и 2 пати каша(и да прашам по колку грама треба да бидат кашичките,јас и давам 150 гр некогаш и повеќе,зависи што јади,ако е овошна јади повеќе а зеленчуковата не ја лакоми многу).Така е во ред според вас?Ви Благодарам,сепак сум сеуште млада и немам искуство никакво.
Ве (big-hug)

hrizantema
Домашен член
Домашен член
Мислења: 516
Придружен: 01 Nov 2013, 11:44
Му се допанале: 150 пати
Им се допаднал: 252 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by hrizantema » 16 Jun 2015, 23:12

Мајки ми треба совет,посебно од тие што користите АД млеко.Почнав да и давам кашички на бебушка и сега сакам да и заменам веќе еден оброк,т.е доручек,знам дека треба едно млеко да го сменам со каша,е сега она пие АД на 3 саати,во 9,12,15,18,21 и ноќеска различно,3,4 или 5 зависно како ќе се разбуди.Е сега дилемата ми е околу тоа дали во 9 или 12 да дадам овошна кашичка,дали сабајле прво млеко да пие па после каша и колку време ги држи кашичката,дали би држела три саати или ќе огладне порано? Значи муабетот ми е баш како да ги распоредам млеката со оброците???
Радост ако видиш може совет од тебе,гледам ти убаво и ги имаш распоредено,еве нека кажат и другите Пеперутка,Хепинес.Филигран...

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by ivvi<3 » 16 Jun 2015, 23:31

Хризантема, сега брзо прочитав дека кога бебето пробува нови вкусови, тоа е најдобро да биде пред 12ч., затоа што е порасположено итн. Што значи било кое време пред 12ч. е добро. Ние сме на ад млеко, меѓутоа јас ѝ заменувам еден оброк на ручек, околу 15-16ч., така почнавме од почеток и така тераме сега-засега, а и педијатарот не специфицираше кое време да ѝ давам, па одлучив кога и ние јадеме, со нас да јаде и таа. Млеко пие околу 3 часа после кашичката, ама мислам дека тоа е индивидуално, кај секој различно се вари храната, а и зависи што јадело, така да, штом ти заплаче, давај млеко :) Инаку д-р Јулија од соба за доење, сега брзо советуваше една мајка, кашичките да ги дава во тој период во кој планира и понатаму да го храни бебето, на пр. ако е овошна за доручек, ако е зеленчукова за ручек. Јас и овошните и зеленчуковите во исто време ги давам. Бебе најубаво ќе ти каже како сака :)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by Радост » 17 Jun 2015, 14:26

Хрозантема по ист распоред тогаш бевме и ние. Јас овошје и давав во 12, во 9 пиеше млеко затоа што нов вкус, нова текстура на гладно немаше да ми ја прифати.

Скоро до една година така теравме, па после и ден денес прв оброк и е овошје.

Тогаш беа:
Млеко
Овошје
Млеко
Зеленчук
Житна
Млеко за заспивање и млеко околу 4

Сега е се исто освен првото млеко. :)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by Bube » 11 Oct 2015, 18:20

Ние вака тераме сега на уште малку 9 месеци

9 ч - млеко 150 мл
11-11:30 каша ( обично зеленчуковата)

Зависно колку ќе изеде од кашата е следното млеко 150 мл околу 13ч

15 30 каша овошна

Исто кога побара млеко и давам . По овошната ми бара побргу, еден саат максимум значи 16 30

И има уште два оброка млеко одпо 150 мл
Еден кон 19 -20 ч и следниот пред спиење

Што мислите ?

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by Tina9 » 11 Oct 2015, 18:43

Бубе на 9 месеци треба да има уште еден оброк. Според мене треба да и замнеш едно од последните млека со млечна кашичка или овошна со житарки. Треба да се намалува млекото, а да се зголемува цврстата храна. На таа возраст треба да пие од 500 до 750 мл млеко.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by Bube » 11 Oct 2015, 18:55

Па добро да , таа пие 750 мл млеко.
Ама да и јас сум во план да и воведам вечера па со нејзе ќе се намали количината на млекото. Чекам само да наполни 9 месеци. Тоа е за недела дена а дотогаш ќе видам како оди менито за вечер што да и спремам .
Поздрав Тина (big-hug)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by Lejla7 » 23 Oct 2015, 15:42

Јас сакам да прашам од каде ви е информацијата дека бебе на 9 месеци треба да пие 750 мл млеко? Затоа што во најновиот Прирачник за исхрана на бебиња издаден од Институт за јавно здравје пишува дека до 12 месеци бебињата треба да пијат 500-600 мл млеко. А моево има денови кога ни толкуне пие, морам во кашите да му ставам млеко инаку како што пиеше еден кус период по 150 сега ми нанали на 90 мл. Сета среќа што јаде кашички и напредува (поналку од порано но за оваа возраст ОК).

Јас се вклучив за друго на темава всушност. Можеби и не е за овде, ама не знам каде да пишам. Уште малку ќе тргнам на работа и не знам како да му подготвувам однапред овошни и зеленчукови кашички на малиот, не сакам постојано да е на готови. Во ред е едната да му биде готова во текот на денот, ама барем другата да не е. Па сакам да прашам што и како правевте кога се вративте на работа - вакумиравте или замрзнувавте кашички? Што може да се замрзнува? Може ли да се подготви каша прерходниот ден и да се чува во фрижидер до наредниот? Како ви беше попрактично?
И уште ова - до кога мора да одам со три дена проба за нова намирница, искрено уште толку многу работи сакам да проба, а немам време. Уште месец и тргнувам на работа и нема да сум дома од сабајле за да му давам. Вака ако продолжиме со трите дена проба, до годинката нема да има пробано од се.

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”