Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by Радост » 01 Sep 2014, 00:36

Знам и мене ми е јасно дека со таа килажа нејзина треба внимателно ама не и по цена да е гладна. Тоа е и проблемот што пример овошјето секако малку држи и ако изеде помалку од 160 грама она за максимум два саати плаче. Исто со зеленчукот ако нема месо помалку ја држи и за два саати нит се тера нит се води. :)
Не можам само по месеците да се водам зошто некој на 8 месеци можеби и 6 кила има ...не е иста потребата за храна. (unsure)

А за храната што поправа мислиш на житарките? Зошто освен нив што ги воведов по една лажица ( по 3-4 пати ) неделно, која е другата храна што поправа? Вечерниот млечен оброк не може да и е овошје зошто е 10,500 кила и зошто се имам обидено ама цел ноќ беше будна и ништо не направив зошто така пиеше и во ноќта АД.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by maried » 01 Sep 2014, 00:43

Мила јас те разбирам, ама рачунај до дека не е убаво од бебе да биде склона на поправање :-/
Житарките поправаат, млечната многу поправа.
Давај и ужинка свежо овошје, овошен јогурт (направен дома), кекси за бебе, нешто колку да не плаче.

Јас се молам мојата да побара да јаде, сум ја оставала и 4 саати да видам и мака нема, си игра си лази низ соба.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by Радост » 01 Sep 2014, 01:01

Те разбирам. :) Советот ти е на место само дека баш сме во обратни позиции потешко би ме сфатила како е да чуваш гладно бебе. Одкако е родена и кратам на млекото, сега треба и на храната.

Колку малку цицаше и колку малку пиеше млеко првите 5 недели да ти ги покажам листовите што и запишувам се ( не мие тешко да ги сликам) , а 1.300 крена првиот месец. По 1.200 наредните и по кило до пред еден месец. Не било до млечната каша. :) На подалечни пријатели ќеркичката сега наполни 6месеци, пие Комбиотик 6 пати по 210 ( баајги повеќе од мојата) родена е 3.200, а сега е 7 кила. Значи не е до многу пиење АД туку од многу други фактори.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by maried » 01 Sep 2014, 01:21

Затоа ти пишав дека ти најубаво си го знаеш детето. И верувај ми дека е подобро да сака да јаде, отколку да готвиш со саати и се да фрлиш :-(

angel4e2013
Нов член
Нов член
Мислења: 34
Придружен: 27 Aug 2014, 18:01
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by angel4e2013 » 01 Sep 2014, 12:14

i moeto bebe mnogu kacuvase kilaza od adaptiranoto mleko i plus go doev i nikogas ne znaev kolku cical kolku da mu dodadam ad site doktorki mi vikaa roden e 3.600 na sest meseci imase 9 kila ama jas mu davav kolku saka sega ima godina i tri meseci i otkako pocna se da jade znaci od godinka navaka se izvisi koga kako saka da jade i sega sme super visoki i slabicki. ne se zamaraj mnogu najvazno e d pie i tecnosti pokraj mleko znaci voda sokce razredeno i da ima redovna stolica drugoto ke se sredi zacuduvackic e kolju brzo se menuvaat bebinjata

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by anabejbi » 01 Sep 2014, 15:40

Радост wrote:Не сакав да отварам нова тема зошто би била слична со оваа. Ме интересира, колку е доволно?
Колку ручкаат вашите деца на 7,8,9 ... месеци?

Мојата знае колку и е доста зошто и да се трудам да и дадам лажичка плус нема шанси, ја стиска вилицата толку силно и пишти, затоа знам дека не се прејадува. Ама јас имам друг проблем ... некогаш можеби и не е најадена или и фалат уште неколку грама, а јас ако мислам дека и е доста прекинувам. Ете пример вчера, житарки со зеленчук јадеше и кога видов дека 200 грама изеде јас прекинав, зошто ми беше страв да не и е тешко или многу, а штом таа не прекинуваше значи не и било многу. За ќотек сум некогаш.

Значи колку е доволно за 8 месеци бебе да јаде кашички, со оглед на тоа дека и три пати по 180 мл. АД пие. И да, колку млеко ( АД ) на оваа возраст ви пијат?
Според една книга која ја имам за исхрана на бебиња пишува вака:
во текот на 8 и 9 месец
број на оброци - 5
-3 млечни оброци во количевство од 220-250г
-2 немлечни оброци во количество од 200г

Според педијатрите барем со оние што јас комуницирам, нивното мислење е дека ние одлучуваме што ќе му дадеме на детето да јаде а за количинато тоа самото одлучува. И досега се водам според таа логика има денови кога М. ми јаде по оброк и до 250г а има денови кога и едвај 50г каснува.
Така да Радост не се замарај со количината. Мој совет ти е АД млекото да го намалиш на 2 пати во денот, една овошна кашичка со житарки за доручек, месна со зеленчук или само зеленчук за ручек и за вечера како што даваш млечна кашичка на Хумана е сосема доволно. Во случај да приметиш дека е гладна, помегу оброците ќе и понудиш јогурт, бисквитче или некое овошје

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by Радост » 01 Sep 2014, 16:15

Фала ти. (grupna-gushka)

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by Crnokosaa » 01 Sep 2014, 20:20

Се сложувам со анабејби . И јас така правев.

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by Tina9 » 03 Sep 2014, 11:39

И јас се сложувам со Анабејби. Само ќе си одлучи колку му се јаде. Мојава по ново повеќе од 130 г не каснува ни лажиче. Пробав да ја измамам да касне малку повеќе, но веднаш доби нагон за повраќање и престанав да ја лажам. Колку ѝ се јаде, толку ѝ давам. Сега не знам дали таа грамажа е доволна за 7,5 месечно бебе, ама и да сакам повеќе да јаде, не јаде.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by Радост » 03 Sep 2014, 14:04

Мене докторката ми рече над 8 месеци кога веќе се три комплетни оброка, се над 150 грама е супер. Над тоа бебето си одлучува колку си сака. Така да според возраста и разновидноста на исхраната кај вас, супер сте. (joy)

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”