Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by Tina9 » 14 Nov 2014, 14:48

Мајки од кога се почнува со ужинки? И немам идеја што би и давала. Овошно јогуртче да, пудинзи, чоколади не планирам. Друго нешто?

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1926 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by Радост » 14 Nov 2014, 15:40

Ние веќе цела недела имаме по една некогаш и две ужинки. По 1/8 јаболче. (rad) (rad) И тоа јас да и чепкам од јаболката и да идавам парченца зошто многу е страшно ако она ја земе во рака. (ner) (rolll)

Тина јас се орентирам по нејзе иако викаат над 10 месеци по една ужина, над 11 по две ужини. Мојата нема потреба од ужини зошто количински и се доволни трите цврсти оброка и три пати адаптираното. Можеби ако намалам/намали на оброците ќе бара и ужина ама очигледно вака и одговара на нејзе.

Ако има потреба воведи и ужинка ама нека биде овошје или овошен јогурт.

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by Tina9 » 15 Nov 2014, 17:57

И јас се ориентирам спрема неа. Многу ми намали на јадење. Намалив со цицањето зашто нели треба сега повеќе да е на цврста храна, а таа цица повеќе од новороденче. Јас и намалив на млекото таа контра удар ми намали на храната. Јаде максимум до 60 г. (ner) Се надевам период е. Па мислев на ужина, да поткасне нешто плус, пробав ама јок. Ништо. Освен што грицка јаболко и круша, друго ништо. (sad1)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by happiness » 12 Mar 2015, 23:07

znaci sedam i se cudam samo zapishvam sto jadel koga jadel kolku jadel......
pocnavme so proba na vkusovi na polni 5 meseci
nekoku dena pred polni 6 pedijatar me sovetuvashe za da ima dva obroci od po 100 gr odprilika odnosno do 6 i pol da zaminime 2 obroci
veke edno mlekce za meniv so mlecna kasha, i seuste na utro ili okolu 13h davam zavisno ovoshje ili zelencuk seuste ovaj obrok go davam so pominati 2 saati od poslednoto mleko....

arno ama ziva se jadam so ova mlekceto kako malku mi se gleda eve go sega namalva pak (ner)

vaka terame:
6h nautro mleko Ad pieshe po 150ml sega 90ml (scared)
9h mleko Ad 150ml
1h1 (ako probvame ovoshje kako nov vkus ) 50gr ovoshna kashicka
12h mleko 90ml (sad1)
13h ( ako probvame zelencuk kako nov vkus) 20gr (ner) zelencukova kasha
15h mleko Ad 150 ml (poslednive denovi 120ml)
18 mlecna kasha 100 gr reeetko 120-130gr
*cereali najcesto oriz so vanila, so rogac, so jabolko... probavme pcenka so ovoshje od hipp ama 2 pati posledno koga mu davav placi koga ke go seti vkusot....
20-21 mleko Ad 150ml za spienje
00h 90-120ml Ad mleko

eve sme sega so okolu 700ml mleko na den i oriz! (scared)
znaci 100 pati si go procitav napishanovo i kosa ke mi pobeli od sklet.... slabo go hranam a sekoj den tuku mesham od toa sto imame probano.... zelencukov me jade! samo kompir i tikvica mi se osnova veke mesec i kusur , morkov zacin , batat ne znam kako se dava bar 2-3 dena pravam pauza a mu go mesham i so ovoshjeto (davam 2 krukcinja vo kombinacija)....
ovoshje mu davam i vo cerealite...
ako skratam uste edno mleko se cudam od sto ke rasti detevo....
za nekoj den treba krvna slika da proverime od sega se plasham.... (cold)

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by maried » 13 Mar 2015, 17:58

Хепинес, извини ама ме испровоцира со постот. Жено, имате 6 месеца, детето си пие млеко, се трудиш и со дохраната, ама не го форсирај. Си напредува нормално?? Кака?? Спие??
Ќерка ми на полни 6 почна да пробува цврста храна, а ти веќе 3 оброка му нудиш??
Не ме сваќај погрешно, гледам дека се трудиш, браво, ама си имаш здраво право бебуле и уживајте си!!
Бтв, ќерка ми е 18 месеца и јаде 3 пати по 100-150 грама, битно ми е да јаде здраво а не количински.
Гушни го сонцето од нас ;-)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by happiness » 14 Mar 2015, 09:27

maried me nasmea so postot (rolll)
eve edna (big-hug) za vas !!
znam deka napnuvam naokolu (pipi) abe 2 obroci terame ili vo 11 (ovoshje ) ili vo 13 h (zelencuk) zapravo ova i ne se bash obroci si probvame uste namirnici (smile) a edno shishe docnapopladne veke mu zamenav so mleko....
vcera nesto bev mnogu napnata okolu hranata ama od denes teram poinaku... 2 obrok (kompleten) ke imame izgleda posle glutenot ili posle mevceto pa eve olabavuvam malku (smile)

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by maried » 14 Mar 2015, 18:43

Хепинес мила, иста бев како тебе затоа и ти пишав.
Нека ручка и нека расне само :-D (big-hug) (big-hug)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1420
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by SMESKO » 09 Jun 2015, 12:43

Здраво мамички и во оваа тема.Мене порано ќе ме има тука затоа што и порано почнав со исхрана на бебе.
Вака тераме еден ден
06 ч млеко 210 мл(мое измолзено млеко)
10 ч овошна каша
12 ч заспива со чајче
14 ч јади зеленчукова кашичка
16 ч заспива со чајче
18 ч пие 210 мл млеко(исто мое измолзено млеко)
20:30 ч пие 250 мл млеко(ад) и заспива

Е сега баш ме интересира кој е вашиот предлог за зеленчукова каша(немам никаква врска што можам да и дадам,со овоштието ми е полесно и имам идеја каква каша да изблендирам ама кога се работи за зеленчук немам ама баш никаква идеја до сега има пробано компир,морков и ориз (confus) ).

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2600
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 617 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by Peperutka » 09 Jun 2015, 20:21

Можеш да почнеш и со блитва,спанаќ,тиквица,благ компир-батат,тоа сега ми текнува,ај другите мамички ќе предложат и друго (smile)
Смешко,треба и преку ден млеко да и даваш,зошто само насабајле и навечер?
Чај еднаш во денот,немора двапати а можеш да и понудиш и сок и вода.

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1420
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by SMESKO » 09 Jun 2015, 22:56

Pa mislam deka mnogu obroci se sobiraat(neli mlekoto se smeta za obrok (confus) ili gresam).I onaka bebe e super pred 1 ned imase 8 kg a 5 meseci i 1 nedela bese.Mnogu mleko pie spored mene (laugh1) neznam mozebi i gresam nemam iskustvo no toa e moe mislenje.210 ml fiksno 2 pati a navecer duri i 250 ml,NE SE MNOGU?
A koga sme kaj cajceto i davam 100 ml denot,voda pie ama ne ja lakomi a od sokce od jabolko mi dobi prolivce,so drugo sokce nemam probano.Predlog i za toa mozi.
Pozdravce (grupna-gushka)

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”