Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1418
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1551 пати
Им се допаднал: 904 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by SMESKO » 21 Sep 2017, 11:29

@ivvi<3 на кутијата пишува 6 плус 5 оброци млечни а каши не,арно ама ние се раниме од 3 и пол месеци до пред пола месец имавме 1 оброк сега пола месец давам 2 каши.Не ми е ново тоа што пиое многу млеко иќерката пиеше исто толку и растеше како што сега расти Х.Станувањето наве4ер неможам да го разберам,зш нели јаден е па не би требало да стане 2 пати за млеко (confus) .На ад мелко сме 1 месец еве ќе направиме,ама редов неможам нкако да го фатам.Д заспиваше во 22 стануваше во 4 и повторно до 10 .Х легнува во 21 млекопие уште недоиспиено тој е заспан па постепено го пие па во 00 се случува да стане пак ако шишето му е измрдано да му го додавам да го дфоиспие ,па во 3 ете ти гоп пак за млеко,па во 5 ете пак и (confus) една ве4ер нема спиено како треба.Тешко ми е и тој не е напијан а ниту јас пак.

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by ivvi<3 » 21 Sep 2017, 11:47

Оф, јасно. Мислам дека се буди и пие млеко само за утеха, како доење му доаѓа. И ќерка ми исто така правеше, и ден-денес, иако не пие млеко, нема цврст сон и се буди. Совет- водата и млекото до тебе и одма растварај (racinja)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1418
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1551 пати
Им се допаднал: 904 пати

Re: Распоред и број на оброци на бебиња над 6 месеци

Post by SMESKO » 21 Sep 2017, 14:45

Иви тој не цицаше туку се измолзував и му го давав во шише млекцето,е на почетокот кога пробувавме да цица(пупки немам а млеко многу),беше нон стоп на града(мислев цица но на првата контрола се покажа дека во суштина е прегладнет и дека воопшто не цица па се молзев),ќе го заспиев во 21 ќе станеше во 5 сабајле па до 10 пак ќе презаспиеше,но нон стоп беше на града.

Ми рекоа да пробам наместо млеко да му дадат вода од шише,као демак ќе се залажи и ќе заспие незнам сега тоа колку би функционирало ама ај ќе пробам ќе видам како ќе биде.

Иви фала за помошта (bu)

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”