Проблеми со хранењето на бебе

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

Bile-1887
Нов член
Нов член
Мислења: 27
Придружен: 14 Mar 2012, 19:10
Му се допанале: 5 пати

Проблеми со хранењето на бебе

Post by Bile-1887 » 01 May 2014, 18:44

Mamicki mojot bebus ima 3 meseci i 10 dena. Jade po 120-130 ml na sekoi 3.5 casa a jas smetam deka toa e malku. Problem e i sto 70-80 ml ke gi ispie vo red a posle toa place, se trga ne saka poveke i se ostanato e pod prisila. Dali ste imale vakov problem? Sega pocnaa da ni izleguvaat i zapcina

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Problemi so hranenjeto

Post by Радост » 01 May 2014, 18:59

Јас имам спротивен проблем. Мојата сака повеќе и плаче кога ќе и тргнам шишето, а го испила млекото. Од причина што многу лесно се поправа, внимавам да не и давам повеќе. Инаку на таа возраст е доволно од 120 до 150 ама зависи од бебето.

Може проблем да се запчињата, може скок во развој, а може и не и се допаѓа адаптираното на кое што сте сега ... Ако напредува добро не се грижи.

Bile-1887
Нов член
Нов член
Мислења: 27
Придружен: 14 Mar 2012, 19:10
Му се допанале: 5 пати

Re: Problemi so hranenjeto

Post by Bile-1887 » 01 May 2014, 20:31

Pa koga go ostaviv so tolku kolku sto saka napreduvase slabo-150gr za 12 dena, pelenite bea suvi a otkako i so "karanje" pie po 120ml si napreduvase ubavo 250gr za 1 nedela. koga place gi sobira i nozete kon stomakot i se prasuvam dali seuste se vo prasanje grcevi ama bidejki samo e taka pri hranenje neznam (confus)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Проблеми со хранењето на бебе

Post by Радост » 01 May 2014, 23:40

И мојата се уште се витка од мешето ама не е само при јадење. Така ми прави кога не сака чај и често на сила го пие, па се витка целата за полесно да избегне :) и ја турка цуцлата со јазикот.
Пак би те прашала дали откако го пиете ова адаптирано така прави? Бебињата се специјални (love5) со вкусовите, па немој до тоа да е. Верувам дека е многу мака на сила секое хранење да ви е, па јас би одела на таа варијанта.
Ние имавме многу проблеми со адаптираното ама не и со јадењето. Но, сепак има разлика. Сите ги пиеше од што беше гладна ама во Аптамилот ( обичната формула ) е заљубена и со сласт го пие.
Не алудирам на него туку не знам друг совет што би ти помогнал.

Даваш уште нешто за грчеви? Си кака редовно? Мешето нормално меко му е?

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Проблеми со хранењето на бебе

Post by mamigabi » 02 May 2014, 10:20

Ние до пред еден месец немавме никаков проблем со хранењто. Од старт го пие Хипп Комбиотик и си пиеше супер точно на два саати е сега за една недела ќе прави 5 месеци и млекото едвај го пие, едвај 120 мл, плаче, а му се јаде, , во понеделник ќе го носам на контрола.Почнав за доручек да му дава овошна кашичка, но прво кога ќе се разбуди да пие млеко па да речеме после два ипол саати да јаде, но млекото едвај го пие, и кога ќе треба да го испие тогаш му се спие и не сака ништо, треба да му пуштам на мобилниот некои интерсени видеа па да пие и да јаде, ете така мака си мачам

Bile-1887
Нов член
Нов член
Мислења: 27
Придружен: 14 Mar 2012, 19:10
Му се допанале: 5 пати

Re: Проблеми со хранењето на бебе

Post by Bile-1887 » 02 May 2014, 17:00

Radost sega veke podolgo vreme mu davav Humana anticolic ama pocna i toa da ne go saka. Smenav obicna humana i od nea vristi. Vo prvite 2 meseci piese aptamil 1 i sakase da go pie ama imase premnogu grcevi od nego i ne kakase osven so glicerinski cepcina i so nego vaka pocna da pravi i zatoa mu go smenav. eve sega i so humanata obicna i so anticolikot e isto se ranime na sila (sad1) ke go ispie celo ako zaspie samo inace nema sansi. go niskam peam dodeka jadi ama toa smiruva na nekoja minuta. ne davam sega nisto za grcevi a so humanava antikolkik kaka redovno.So humanata obicna kaka tvrdo a so aptamilot ne kakase togas voopsto sam. Zabelezuvam deka placi mnogu poveke koga ke mu se vrati mlekce pri zdrignuvanje pa se prasuvam da ne e nekoj problem so refluks. znae da blucne po malce ama sega stvarno neznam sto da pravam?????

Bile-1887
Нов член
Нов член
Мислења: 27
Придружен: 14 Mar 2012, 19:10
Му се допанале: 5 пати

Re: Проблеми со хранењето на бебе

Post by Bile-1887 » 02 May 2014, 17:05

mamigabi wrote:Ние до пред еден месец немавме никаков проблем со хранењто. Од старт го пие Хипп Комбиотик и си пиеше супер точно на два саати е сега за една недела ќе прави 5 месеци и млекото едвај го пие, едвај 120 мл, плаче, а му се јаде, , во понеделник ќе го носам на контрола.Почнав за доручек да му дава овошна кашичка, но прво кога ќе се разбуди да пие млеко па да речеме после два ипол саати да јаде, но млекото едвај го пие, и кога ќе треба да го испие тогаш му се спие и не сака ништо, треба да му пуштам на мобилниот некои интерсени видеа па да пие и да јаде, ете така мака си мачам
mamagabi mene mi rekoa adaptirano mleko da davam na 3 saati ne na pokratko da ne mu go rasipam meseto a i nie go imame istiot problem moeto bebe e 3 i pol meseci i pie po 120 ml na 3-3.5saati na sila, place vristi od ko ke ispie 70-80ml i se drugo e na sila.kazi sto ke ti recat pon. na lekar

Bile-1887
Нов член
Нов член
Мислења: 27
Придружен: 14 Mar 2012, 19:10
Му се допанале: 5 пати

Re: Проблеми со хранењето на бебе

Post by Bile-1887 » 05 May 2014, 17:55

Sto napravi mamagabi, bese li na lekar? Sto mislenje dobi za odbivanjeto na mlekceto?

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: Проблеми со хранењето на бебе

Post by teona » 10 Jun 2014, 13:16

Majki jas imam problem so kasickite znaci zelencuk nejke ic da jade se sto e blago i e ubavo kako da pravam i zelencukov da go zasaka sega imame 7 meseci pocnav da i davam od 5 ama od koga pocnav zelencukot ne go saka ama bas nisto od zelencuk vcera probav meso da i dadam i toa ne go saka

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Проблеми со хранењето на бебе

Post by maried » 12 Jul 2014, 01:21

Теона, ако имаш дадено кисело млеко, ставај во зеленчуковите каши по една лажица, мене тоа ми помогна :-)
Немој да даваш топла каша, така уште повеќе ќе ти се буни :-/

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”