Житарки

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Житарки

Post by kit-kat » 15 Aug 2014, 07:16

И јас како Анабејби ги мелев суви и како брашно ги мешав во овошје. Или со млеко. Но синко мразеше блендирана храна (smile) па скоро ги јадеше само отстоени во млеко. Многу сакаше да ги грицка така суви, иако ми беше страв од засркнување. Но искрено не се сеќавам од која воздраст почна така да ги јаде. Од дамна беше (laugh1)

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Житарки

Post by Tina9 » 15 Aug 2014, 11:08

Одлично испадна и дури 120 г изеде (rad)

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Житарки

Post by Crnokosaa » 19 Aug 2014, 13:50

Немам дадено ни амарант ни просо ни хељда ни тоа киноа незнм ни што е а воопшто незнам ни како изгледаат :))
Кажете од која фирма да барам и каде ве молам ??? :)

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Житарки

Post by Crnokosaa » 19 Aug 2014, 13:53

Од млечните на хип и хумана одамна му немам дадено а ја фалат од нестле со 8 житарки ..
Еднаш му дадов од хумана со хељда ама толку беше . :) Заборавам да купам и да му правам така сто кутии имам фрлено од што стојат отворени .

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Житарки

Post by Радост » 19 Aug 2014, 14:14

Вие имате пробано глутен што значи немаш ограничување во нив. Се продаваат во сите продавници за здрава храна и ги има рефус, колку грама сакаш толку земаш. Кога ќе идеш во продавницата и вработената ќе ти објасни се што те интересира. Барем така треба да е. :)

Инаку јас и ставам по една лажица во зеленчуковите каши, и се припрема 1:3 житарки со вода ама јас не и мерам водата. Се варат одприлика по пола час.
За целосна кашичка од житарки ти требаат повеќе лажици ама можеш и во неа да додадеш овошје што највеќе го јаде.

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Житарки

Post by Crnokosaa » 19 Aug 2014, 14:24

Фала Радост :)

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Житарки

Post by Tina9 » 19 Aug 2014, 16:05

I jas pojma nemav za tie zitarki. Doznav od Anabejbi i radost. E sega ne mi e jasno kolku pati vo denot smee da im se davaat zitarki da ne se pretera? Na pr.ako za rucek jade proso dali vo vecernata kasa moze da se dodade ovesni snegulki?

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Житарки

Post by Miki » 19 Aug 2014, 17:06

Gi ima i vo Zegin, pakovani.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Житарки

Post by Радост » 30 Aug 2014, 01:14

Tina9 wrote:I jas pojma nemav za tie zitarki. Doznav od Anabejbi i radost. E sega ne mi e jasno kolku pati vo denot smee da im se davaat zitarki da ne se pretera? Na pr.ako za rucek jade proso dali vo vecernata kasa moze da se dodade ovesni snegulki?

Го немав видено постот, извини.

Јас докторките ги сменив од причина што за исхраната апсолутно никаква помош немав. Не сакам да одам во детали за да не се изнервирам пак зошто бев оставена сама да се снаоѓам. Со бебе со толку проблематично меше ниедна не се најде да ме посоветува било како, дури и на приватно што ја носев. Новата матична за исхраната не ја имам консултирано зошто буквално за се сама се едуцирав од читање по интернет.

За житарките ја прашав докторката на вакцинација ( имам доверба во нејзе штета што не можам кај нејзе на контроли да ја носам ). И кажав дека навечер јаде житна каша најчесто готовата на Хумана, хељда со јаболка или круша, а дека во зеленчуковата и ставам секој ден просо по една лажица. Во двата дена кога нема месо и ставам по една лажица киноа и амарант. Или дека некогаш не и ставам просо, но во овошната каша и додавам лажица овесни снегулки. Тие се комбинациите со вечерна житна секој ден. Ја прашав да не претерувам, она ми одговори: Не, одлично ја храниш.

Што значи - смееш. :)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Житарки

Post by Радост » 31 Aug 2014, 21:23

Како што јас знам да си правам монолози, ретко кој знае. (rolll) Ете да сублимирам од наученото и од искуството до сега со житарките. :)

Подготовката на оние што јас ги имам спремано досега не одговара по размерот житарки со вода дадени како треба да е правилно. Бараам повеќе вода, особено амарантот кој се вари 45 минути и таа вода испарува многу брзо, па јас додавам повеќе вода. Веројатно само првиот пат ќе ви биде потешко да погодите која житарка колку вода бара, потоа веќе од око ќе ви успева.

Kиноата, амарантот и просото се ставаат во врела вода да се варат, останатите житарки во ладна.

Хељда 2:1, 20 минути варење
Просо 3:1, 20 минути варење
Киноа 3:1, 30 минути варење
Амарант 3:1, 45 минути варење
Интегрален ориз 2:1, 50 минути варење
Овес 4:1, 60 минути варење
Овесни снегулки 5:1, 5-10 минути варење
Јачмен 2:1, 50 минути варење

Пченичен Гриз 10 минути варење
Пченично/пченкарно брашно 10 минути варење
( најчесто 200 мл. вода со две лажици од нив )

За чувањето, јас ги чувам во стаклени тегли,
http://s14.postimg.org/i0aqdeanl/106603 ... db39c0.jpg

а може и во бакални кеси но во што и да ги чувате треба цело време да се затворени и да не примаат влага.


Најдобро е житариците да се комбинираат самостојно или со зеленчук.

Засега толку од рапортот, нареден пат и со нешто ново. (laugh1)

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”