Житарки

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

unknown
Нов член
Нов член
Мислења: 10
Придружен: 24 Jun 2014, 06:09
Им се допаднал: 3 пати

Re: Житарки

Post by unknown » 10 Jun 2015, 14:07

А некој дава обичен ориз варен и пасиран? (dve)

unknown
Нов член
Нов член
Мислења: 10
Придружен: 24 Jun 2014, 06:09
Им се допаднал: 3 пати

Re: Житарки

Post by unknown » 10 Jun 2015, 14:08

А некој дава обичен ориз варен и пасиран? (dve)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1420
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Житарки

Post by SMESKO » 10 Jun 2015, 14:25

Јас на Д и давам обичен ориз и изблендиран но ич не го сака (laugh1) има 5 месеци и 20 дена.

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Житарки

Post by ivvi<3 » 10 Jun 2015, 15:58

Јас од вчера почнав да ѝ давам на ќерка ми, варен ориз со неколку цветови брокула и ад млеко, сето тоа испасирано. Првиот залак се зачуди малку, ама после се навикна и си ја изручка кашичката :)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Житарки

Post by sweety » 15 Jun 2016, 11:27

купив просо и киноа ај кажете ми како ги приготвувате, само во овошни каши или може и во зеленчукови

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Житарки

Post by Lejla7 » 15 Jun 2016, 13:25

Свити, зошто не ја симнеш апликацијата Бебе Готвач на мобилниот? Има многу интересни рецепти и подредени се според возраста на бебето.
Јас колку што знам и просото и киноата се комбинираат со зеленчук, а се варат од 20-30 минути претходно добро измиени.
И не се замарај толку, па можеш и компирче и оривче да вметнуваш како основа, ние не пораснавме со просо и киноа. Секоја нација го јаде тоа што расте на нејзиното поднебје.

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Житарки

Post by sweety » 15 Jun 2016, 14:18

лејла го имам симнато бебе готвач, ама па се не доаѓа ред за ориз еве денес се мислев даи дадам оривче, ама и ставив пиперка како за прв пат , каснам малку со некој јнамирници, ама ќе надокнадиме

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Житарки

Post by Lejla7 » 15 Jun 2016, 14:28

Mила, не касниш воопшто, а те разбирам сосема во врска со јадењето-иста бев и јас. Сакав да кажам дека можеш да даваш и пообични намирници, не мора се да бидат некои кои се моментално фаворизирани. И добро правиш, не се секирај.

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Житарки

Post by Lena_nela » 16 Jun 2016, 23:01

Слатка јас оривче му ставам со блитва или спанаќ,морковче,компирче или си комбинирам со рецептите од бебе готвач па си додадам плус некој зеленчук (thumbsup) Само гледам да биде еден ден овошна каша еден ден зеленчук а на сабајле млечна каша .

Kalaninana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 455
Придружен: 07 Mar 2013, 16:43
Му се допанале: 120 пати
Им се допаднал: 40 пати

Re: Житарки

Post by Kalaninana » 26 Jul 2016, 00:03

Јас немам андроид, а на iphone не може да се преземе бебе готвач :(
На 7,5 месеци М има пробано: компир, морков, блитва, спанаќ, тиквица, ориз (од обичниот па блендиран), кромид, еднаш јадеше киноа - да се врстам на житарките, ама ме ја бендиса многу. Денес јадеше од пченката во прав на Хип камуфлирана со круша и се изнајаде.
Палента не обожава многу или не сум му ка погодила комбинацијата.
Од кога да воведам житарки со глутен?
Јас сум нетолерантна на глутен, па педијатаров ме предупреди да сум претпазлива...

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”