Адаптирано млеко како дохрана со доење

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Адаптирано млеко како дохрана со доење

Post by Peperutka » 02 Oct 2014, 10:26

И ние сме во оваа тема. Исто како со К. немам доволно млеко(имам,ама не му стига,колку и да цица од мене,плаче после,па му давам дохрана и си се смирува,ќе си заспие,значи најаден е и угодено му е).
Испивме една кутија Hipp Organic PRE па се префрлуваме на Combiotik 1.
Но не се откажувам од доењето,уживам кога си го дојам Д. (smile)

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Адаптирано млеко како дохрана со доење

Post by saska075 » 14 Oct 2014, 19:35

Јас одлучив уште 2 недели и нема веќе доење ( 5 месеци-цело време со рачна пумпа се молзев). на ден имав околу 500-700 мл зависи кога-како. Веќе цела половина ме боли. Ќе продолжам со Хипп органик и воведување на цврста храна.

sju
Член
Член
Мислења: 155
Придружен: 19 Apr 2012, 14:26
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Адаптирано млеко како дохрана со доење

Post by sju » 14 Oct 2014, 22:56

Nemam vreme da citam saska prethodno sto si pisala zatoa ke te prasam. Zosto se odmolzuvas? Pak i so racna. Toa e ubistveno. Sekoja cest. Nemoj da prekines so majcino mleko, greota e. Koga ke slusnav vakvo nesto mi se place. Jas prvata cura ne ja doev ni dva meseci i mozebi imam cuvstvo na vina. Sega uzivam so vtoroto posle teski krizi( uste imame grcevi 3 meseci e) . Ama za nisto na svetot ne bi go prekinala pa ako treba i dve kapki da tecat pak ke gi dadam. Zivotot mi se zgrozi od prasoci godina ipol. Ako imas mleko te prokolnuvam izdrzi barem do godinka. A jas sega ke dojam se dur ima mleko pa i do 3 godini ako treba!!!

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Адаптирано млеко како дохрана со доење

Post by saska075 » 15 Oct 2014, 12:39

Сју се одмолзувам дека скоро и да немам брадавици, а млеко фул имам. На почетокот купив рачна обична пумпа од Бејби Нова и после немав баш многу финансии да купам електрична и со неа продолжив.
Неможам веќе по цели денови се тегнам на секои 2-3 часа. Веднаш штом заспие малата јас одма пумпата и молзи, немам време за ништо друго. Знам дека е греота и покрај што имам млеко, но на едно молзење излегува околу 50-70 мл и понекогаш и е малку тоа, па одма и давам АД околу 30 мл, и и се мешаат две млека во исто време. И така досега бевме скоро на 80% мајчино млеко.
Супер што сега се доите со второто бебче, само така продолжите и уживајте

sju
Член
Член
Мислења: 155
Придружен: 19 Apr 2012, 14:26
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Адаптирано млеко како дохрана со доење

Post by sju » 15 Oct 2014, 18:06

Uf mila, bash mi e zal. A da imvestirash vo elektricna namesto da davash pari za Ad? Na avent ima predobra okolu 180 evra e i izmolzuva za dve miniti. Jas imam na medela ama ic ne sum zadovolna. Mislev rasipana e i na servir ja nosev i pak ne mozam da se izmolzam. Mi uspealo samo dva pati. Razmisli na taa varijanta. Pozdravce

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Адаптирано млеко како дохрана со доење

Post by maried » 15 Oct 2014, 21:32

Sashka, а зошто не купиш силиконски?? Другарка ми има 15 месечна ќерка, нема брадавици па со силиконски успешно се дојат. Греота е при млеко да ја одбиеш. Тек кога ќе почнете со вадење заби ќе видиш колку потешко ќе му биде на бебето ако не цица.
Пробај се, греота е да и го скратиш она што е најздраво за неа. Ве гушкам и двете :-)

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”