Глутен

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1926 пати

Глутен

Post by Радост » 13 Jul 2014, 22:49

Ако и ова да стои како посебна тема за да не бараме во постовите кај генералната тема? Ако. :)

Од кога го воведовте и со што е најдобро да се почне? Ние немаме алергија на глутен и од двете страни, па се мислев околу 7.5 месеци да и дадам зошто ако се чекало предолго исто можело да се направи нетолеранција.

Кои се вашите искуства?

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Глутен

Post by Crnokosaa » 13 Jul 2014, 23:36

Jas mu dadov na 7 meseci I toa pocnav so griz, palenta. .... Nekade citav deka trebalo da se vovede posle 6tiot no ne pokasno od 7miot mesec zaradi sho kaza ti netolerancija.
Koga ke pocnes da davas daj prvo griz spored mene najdobro. Izmesaj so nekoe pvosje , banana, praska, kajsija, jabolko I ete vkusen pojadok :)

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Глутен

Post by anabejbi » 14 Jul 2014, 17:05

Јас сеуште немам дадено глутен, по препорака на докторот чекаме полни 8 месеци.
Утре полниме 8 и планирам да пробам со овесни снегулки во овошје за доручек (smile)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2600
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 617 пати

Re: Глутен

Post by Peperutka » 14 Jul 2014, 17:20

И јас почнав со наполнети 7 месеци,прво со палента па со лебче.
Не се појави никаква реакција ниту алергија.

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Глутен

Post by anabejbi » 14 Jul 2014, 17:30

Палентата е од пченкарно брашно и мислам дека е без глутен или грешам (confus)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1926 пати

Re: Глутен

Post by Радост » 14 Jul 2014, 19:59

Анабејби, без глутен е палентата.

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Глутен

Post by Crnokosaa » 14 Jul 2014, 22:32

Јас ја спомнав палентата, значи јас сум грешка :)
И јас му давав лебче после 7 и пол ..

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1926 пати

Re: Глутен

Post by Радост » 28 Aug 2014, 12:18

Денес прв пат и дадов глутен. (cold) И ставив мала лажичка мелена плазма во овошната кашичка, од причина што не ја изеде целата не ја ни рачунам цела лажичка.
Сега прашањето ми е, колку дена треба да чекам пак за да и дадам глутен? Внимававте на тоа?

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Глутен

Post by Tina9 » 28 Aug 2014, 12:47

Jas davav 3 dena nautro po 1 lazice zitarki vo ovosna kasa. Samo dodeka ti trae vakcinata ne bi ti preporacala da voveduvas nisto novo za ako ima reakcija da znaes dali e od vakcinata ili od jadenjeto. Jas takov sovet dobi v od svekrva mi koja e med sestra.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Глутен

Post by maried » 28 Aug 2014, 13:05

Тина е во право. Додека трае вакцината не воведувај ништо ново, посебно не глутен.
Инаку и јас почнав со мелена плазма, 3 дена по едно кафено лажиче.

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”