Глутен

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1926 пати

Re: Глутен

Post by Радост » 28 Aug 2014, 13:05

Тина 4-ти ден ни е од вакцината затоа се охрабрив. Освен што јаде помалку немавме друга реакција.

Бидна веќе. (unsure)

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Глутен

Post by Tina9 » 28 Aug 2014, 16:12

Давај ѝ така, 3,4 дена па после напрај пауза малку. Ако нема реакции во следните 48 часа значи е во ред. После можиш да си продолжиш нормално.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1926 пати

Re: Глутен

Post by Радост » 29 Aug 2014, 01:27

После може пример еднаш неделно или два пати т.е после тие 3-4 дена не би требало да се оптоварувам и да одам по некоја шема?

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Глутен

Post by Tina9 » 29 Aug 2014, 11:23

Откако направив пауза од 3 дена после дадов плазма, пак 3 дена и видов дека нема никаква реакција, односно дека добро реагира. После тоа следните две недели давав 1 ден мешани житарки, 1 ден плазма, 1 ден пауза. И ги додавав во утринската каша додека ѝ се навикна организмот. Вторите две недели почнав да додавам и во вечерната каша. Сето тоа само по едно лажиче во денот , или за доручек или за вечера. Сега веќе не пазам на тоа, зашто одлично го прифаќа.
Ова е моето искуство.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1926 пати

Re: Глутен

Post by Радост » 31 Aug 2014, 21:31

Три дена давав плазма по мала лажичка. Сега три дена ќе правам пауза. Немаше никаква реакција, фала му на Бога. (rad)

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Глутен

Post by maried » 01 Sep 2014, 00:32

На братучедка ми и рекол педијатар дека глутенот дава реакција и по два месеца. Не ми е логично, ама самата ми рече дека два пати го препрашала.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1926 пати

Re: Глутен

Post by Радост » 01 Sep 2014, 00:41

Абе и по 6 . (rolll) Глутенот знае да даде реакција и после 20 години ... за жал. Не верувам во оваа изјава ама баш ќе побарам дали некаде постои таков податок.


Јас секако нема да ја форсирам, не ни фали воопшто во исхраната, но секаде низ светот педијатрите викаат дека преголемото избегнување на глутенот кај бебињата создавал нетолеранција. (unsure)

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Глутен

Post by anabejbi » 01 Sep 2014, 15:51

Ние од вчера пак почнавме со глутен, морав претходно да го прекинам по совет на лекар поради стомачниот вирус што го закачи М. на одмор. Малку ме фаќа паника поради одењето во градинка и тамошната исхрана (ner)

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”