Воведување месо во исхраната?

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

MAMA_M
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 14 Nov 2009, 20:32
Им се допаднал: 1 time

Воведување месо во исхраната?

Post by MAMA_M » 14 Nov 2009, 21:01

На која возраст за првпат му дадовте месо на вашето бебе? какво? колку пати неделно? Колкава количина?

taci83
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 14 Nov 2009, 00:57

Re: Воведување месо во исхраната?

Post by taci83 » 14 Nov 2009, 22:49

as pocnav so meso posle 7 mes pocnav so pilesko i davav ednas nedelno koga napolni 1 god poznav da i davam i telesko

anjuska
Нов член
Нов член
Мислења: 35
Придружен: 11 Nov 2009, 15:30
Location: skopje
Им се допаднал: 1 time

Re: Воведување месо во исхраната?

Post by anjuska » 03 Dec 2009, 09:58

teleskoto meso mora da se vovede pred da napuni godinka, pred se poradi krvnata slika...
7mesec-pilesko belo meso; jagnesko;mozok
8mesec-telesko

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Воведување месо во исхраната?

Post by Annabel » 03 Dec 2009, 10:43

Да, и ние во тој период го воведувавме телешкото. Нас педијатарот ни препорача да правиме супа од телешка коска и многу беше вкусна.

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Воведување месо во исхраната?

Post by Happy_Mommy » 20 Apr 2012, 18:12

На оваа тема одамна никој се нема јавено. Ние денес полниме 6 месеци и за некоја недела планирам да и понудам месо, пилешко. Прво ќе пробам да и дадам од водата во која се вари месото. Сакав да прашам, ако некоја мајка досега давала, дали да го блендирам и измешам со зеленчукова кашичка или испасирано?

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Воведување месо во исхраната?

Post by Mamino_srce » 20 Apr 2012, 19:03

Хепи мам, јас немам давано вода во која се варело месо, мада ми имат кажано така да правам во советувалиште, ама ете јас тоа го прескокнав. Првин му имам давано од готовите кашички, а после кога му правев јас го варев пилешко (околу 30 гр) во две води, со зеленчук и го блендирав. Не знам како мислиш да го испасираш, јас и кога блендирам остануваат парченца, тие влакна од пилешкото не ми се блендираат потполно, ама тој јаде.
Домашно правено имам давано само пилешко, телешко само во готови кашички оти не знам ни да ли добро јас тоа ќе го сварам, и мисиркино исто во кашички готови.

zizel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 289
Придружен: 18 Apr 2010, 11:46
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Re: Воведување месо во исхраната?

Post by zizel » 21 Apr 2012, 11:18

Nas ni preporacaa prvo vodata vo koja se varelo mesoto i jas obicno go stavam celo parce meso zaedno so drugite zelencusi so koi go varam i za da go ispasiram zelencukot t.e izblindiram ke mi treba vodickata od kaj so se varelo i jas taa ja dodavam. A koga ke pocne da go jade mesoto go varam celoto meso isitneto na parcenca plus nekoj zelencuk i go blendiram. Aaa i so dvete deca vo zelencukovite kasi imam dodavano na kraj malku puterce. Uva majka mi mi go kaza deka taka pravela porano i kasite mi bea vkusni . Toa za pileskoto. Znaci se zaedno varam.

A za telesko koga varev posto potesko se vari teleskoto i juneskoto prvo ke kog iseckam na sitni parcenca, za pobrzo da se svari, pa go varam taka dodeka ne omekne i posle go dodavam zelencukot da receme kompir morkov tikvicka, i uste 15-20 min dodeka i zelencuceto se svari i posle blendiram i mnogu e vkusno. I normalno po potreba si dodavam od vodickata kaj so se varelo.

Toa od so se sekavam za golemite. Sega seuste sme na bujon t.e. vodata vo koja e vareno mevceto a dr nedela ke odam na kontrola pa ke prasam od koga i mevceto da i go davam.

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохран

Post by Tina9 » 04 Aug 2014, 16:10

Радост wrote:Се тешам што нон стоп си прашувам дека ќе се најде во иднина и за друга мамичка. (laugh1)

Почнавме со телешко и на огромна радост со мерак го јаде (rad) (rad) . Со тиквичка и брокула дури ни пауза не прави, а со компир и блитва знае да се смешка и да се загледува наоколу. (laugh1)
Е сега, педијатарот ми рече 2 дена само водичката, 2 дена по 20 грама месо ( се така и правев ) и после тоа да и давам по 40-50 грама по 6 пати во неделата.

Какви совети вие добивте? По колку количински и пати во неделата давате телешко?
Мене матичната ми рече кога ќе почнам со месо да ѝ давам 3-4 пати во неделата додека воведам жолчка. Жолчка се воведувала две недели по месото. И потоа еден ден месо, друг ден жолчка и седмиот ден посно (зеленчук). Е сега секој различно кажува. И не ми е јасно ако место месо дадам бујон со зеленчук дали тоа се смета безмесно јадење. Можда е глупаво прашањево ама не ми е јасно (confus)
Јас почнав со пилешко месо зашто тоа имам домашно. За телешко уште се распрашувам по пријатели, да најдам некаде саглам зашто по ова месариве дали ќе ми дадат саглам е прашање.
Дали кога го варите месото, нели најпрво се става малку да повари па потоа зелечукот, ја туривате првата, втората вода? Брачеда моја по четири пати ја турива водата и малку ми е безвезе. Што му дава на детето, конци од месо?

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Воведување месо во исхраната?

Post by Crnokosaa » 04 Aug 2014, 20:31

Јас го сечам месото на поголемо парче . Првата вода кога ке зоврие убаво ја фрлам, втората ја оставам повеќе време да врие и исто ја фрлам , па го вадам месото го сечм на поситни парчиња и го ставам уште еднаш убаво да зоврие и таа вода ја фрлам му го додавам зеленчукот поситно сецкан да се свари и толку . Значи три води менувам .

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Воведување месо во исхраната?

Post by anabejbi » 06 Aug 2014, 20:46

Месото кое го приготвувам е од домашно потекло и само првата вода ја фрлам во неа ставам и сол, убаво чекам да зоврие ја вадам пената, врие уште 15-20 минути, и потоа убаво го мијам месото во неколку води, топли, го ситнам за побрзо да се свари и на крај го додавам зеленчукот.
Кога би купувала месо од месарите и јас сигурно би му сменила уште 1-2 води (smile)
Tina9 wrote:И не ми е јасно ако место месо дадам бујон со зеленчук дали тоа се смета безмесно јадење. Можда е глупаво прашањево ама не ми е јасно (confus)
Да тоа ќе се смета за безмесно јадење (smile)

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”