Воведување месо во исхраната?

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Воведување месо во исхраната?

Post by anabejbi » 05 Sep 2014, 14:19

Успејав да најдам и за твојата принцеза Радост, утре вечер ќе ми ги донесат, ќе ти пишам пп

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1926 пати

Re: Воведување месо во исхраната?

Post by Радост » 05 Sep 2014, 14:29

Од арно да не куртулите. (big-hug) (big-hug) (big-hug)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Воведување месо во исхраната?

Post by happiness » 04 Apr 2015, 23:06

ajde da ja aktiviram temava (smile)
bev denes kaj maticniot ama umot popara mi go napravi i zaboraviv t.e pomeshav so sovetite okolu zolcakat i mevceto :D
mi rece da davam prvo vodicka kaj sto se varelo mevceto i posle da davam i mevce..
ama jas zaboraviv so denovite.. 3 dena so red da mu davam od vodickata kaj sto se vareshe mevceto i 4 den da dadam mevce malo parcence...? ili pravam pauza (unsure)
i posle kako da davam 3 dena so red po malku mevce vo kashickite....? ili so pauzi od eden den...?
mene mi dade sovet da zapocnam vo 7 mesec i so mevce i so zolcka ( pred da napolni 8 meseci da davam po malku zolcka)

mu se mislam ponedelnik pak da odam (laugh1)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1926 пати

Re: Воведување месо во исхраната?

Post by Радост » 06 Apr 2015, 03:07

Три дена водата, нареден ден 20 гр месо. Пауза ден и пак 20 грама. После тоа ( не ви е слаб хњмоглобинот) преку еден ден по 50 грама.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Воведување месо во исхраната?

Post by happiness » 09 Apr 2015, 01:15

fala radost za reshavanjeto na dilemata (kup)
vcera probavme mevce teleshko denes pauza utre pak (rad)
a kolku vreme se pravi pauza od proba na novi namirnici posle mevceto...? maticniot pepdijatar mi veli se nemalo sluceno do sega da se javi alergija kaj bebe od meso... samo da se prati kolku e bebe spremno da go preraboti vo meshe...
nie pominavme super od ovaa strana , nemashe tegobi nitu poduenost ili indikacii deka mu e teshko... dali od mevceto ili taka mu dojde posle jadenje sekogas mu nudav vodicka cesto mi ja odbiva skoro sekogas, a posle kashickata so mevce si goltna 10tina ml :)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2252
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 933 пати
Им се допаднал: 1188 пати

Re: Воведување месо во исхраната?

Post by sweety » 15 Jun 2016, 11:27

со што прво да почнам пилешко или телешко, негде прочитав телешкото е после 8 месец, да почнам прво со пилешко и дали тоа значи дека за две недели треба да воведам и жолчка

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Воведување месо во исхраната?

Post by Lejla7 » 15 Jun 2016, 13:30

Пак јас. Јас почнав со телешко, затоа што имав убаво месо од сигурен извор, а пилешко не можам да најдам домашно и не давам се уште, освен во готови каши. Еднаш му давав пилешко ама беше домашно и толку. Се исто е мислам кое и да го одбереш. И така со многу малку ќе почнеш, не е страшно.

Жолчка колку што се сеќавам воведов пред месото, и тоа по многу малку, колку за проба, па постепено зголемував за да стигнеме до цела жолчка кога беше 12ти месец. И не се дава жолчка секој ден, тоа го знаеш.

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2252
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 933 пати
Им се допаднал: 1188 пати

Re: Воведување месо во исхраната?

Post by sweety » 15 Jun 2016, 14:20

да да знам моментало само тоа ми епреокупација, читам за воведување на жолчката и месото, е јас што неможам да најдам домашно (confus) од проверена продавница ќе земам

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Воведување месо во исхраната?

Post by ivvi<3 » 15 Jun 2016, 16:15

Исто како Лејла, прво телешко, јас го земам од Веро и им кажувам за бебе, секогаш се трудат најубавото парче да ми го дадат или ако нема, тогаш ми кажуваат кога да дојдам. Пилешко само во хипп кашичките и еднаш домашно дадов, ама има многу јак мирис и прилично е жилаво. Сега има веќе 1,5 година и понекогаш ѝ давам од нашето. А за жолчката, колку што се сеќавам се почнува со 1/4 секој втор ден, една недела, па 1/2 исто и на крај цела жолчка. Јас ѝ ставав во ручекот кога немаше месо. Сега ми текнува и јас колку се притресував за храната (shaking)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Воведување месо во исхраната?

Post by Lejla7 » 10 Jul 2017, 10:19

Мoетo девoјче веќе нaпoлни 6 месеци. Е сегa, немaм пристaп дo дoмaшнo пилешкo месo, пa се прaшувaм дaли мoже дa пoчнaм дa и дaвaм зеленчук (oд тoј штo и е прoбaн) сo вoдичкa вo кoјa се вaрелo телешкo мевце?

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”