Готови кашички или домашно подготвена храна?

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by happiness » 21 Feb 2015, 12:23

od hipp krushata pred nekoj den mu ja ponudiv samo ja proba i nekeshe poke de otvori uste....
svariv jabolce i dodadov malku od kashata od krusha na hipp ama i taka ne jadeshe...
a domasna krusha obozava (w1) mu zemam od tie sto se skoro celi kafeavi so sitni pigmenti na zelenkasto i imaat golema blazina (thumbsup) bebe si saka po blagicko (laugh1)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by happiness » 20 Mar 2015, 21:16

Od ovoshni kashicki slivata na hipp ja obozava bajmnogu mi ja jadi mozi i celo tegle 125gr da go izedi na eden obrok (rad)
Mu davam praska i jabolko na hipp i nea ja saka ama ne kolku slivata (pipi)
Drugi ovoshni kupecki ne jadi za sega, domashnata krusha ushte ni e favorit (laugh1)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by happiness » 28 Mar 2015, 00:07

da si go prodolzam muabetot (rolll)
probvavme brokula i tretiot den aj rekov ke mu zemam na hipp brokula so oriz da proba , prv pat otvoriv zelencukova kashicka.. AMA tezok miris bljak bljak... (tumbdown) pa toa koga probav da ne se potsetuvam ne beshe rasipana ama grda Brrrr.... bebe koga ja proba se rasplaka kutroto... si zamina vo kanta kashickata...
imam uste edna zelencukova spanak so kompir na hipp.... ne ni znam koga ke ja otvoram.... nekako bojata me potsetuva na teshkiot miris a bogami i vkus (shaking)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by happiness » 10 Apr 2015, 22:44

eve me mene pak vo temava...
sama si pishuvam a ...? me cita nekoj...? (rolll) (rolll) (rolll)

gotovi kashicki zelencukovi neke ni da vide malovo (ner) probav so teleshko , morkov, i pcenka ubava beshe bash ja probvav imashe nekoj vkus sto me potsetuva na tikva portokolava a nea bash ja jademe doma svarena.. ama od ovaa se zgrozi do nagon za povrakanjne (scared)
celo vreme velam gotovo poveke ne kupvam i koga ke bideme izlezeni se cudam sto da mu dadam (sad1) i pak ke kupam i pak ke frlam i taka....
sledno ostanva da svaram doma da napravam i da ja spakovam vo tajnjirce so kapak...

jademe sliva na hipp samo ako e cista so dodatok na krusha ja neki (pipi)
i ja jademe praska i jabolko na hipp

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by Peperutka » 11 Apr 2015, 00:39

Hepiness jas te citam,ne se sekiraj (rolll)
K. I D. sega gotovite zelencukovi kasi ne saka da gi vidi.
Zelencukovi jas mu pravam ili kje mu trgnam od nasiot rucek bez zaprska(boranija,grasok,leka).
Vo sekoe vreme imam ovosje za D. gotovi ovosni kasicki i instant kasi vo kutija,a mu davam i popara so k.mleko.
Hepiness kolku gotovi kasicki ima sega na raspolaganje koj se naogjaat za izleguvanje,vo sekoe vreme da go naranis.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by happiness » 11 Apr 2015, 15:22

dobro e stom ne sum sama (rolll) (rolll) (rolll) (rolll)
(big-hug)

Kalaninana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 455
Придружен: 07 Mar 2013, 16:43
Му се допанале: 120 пати
Им се допаднал: 40 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by Kalaninana » 14 Jul 2016, 08:28

Здраво девојки. М не сака да ми јаде домашни кашички, ниту овошни, ниту зеленчукови. Додуша од зеленчуковите ни купечките не ми ги сака. Се мислам дали може да му дадам свежо блендирано овошје, бидејќи мислам дека не го јаде поради тоа што при обарување губи од благоста. Дали сте давале свежо ивошје? М има седум месеци. Ве молам и за совет како да почне да ги јаде домашните каши.

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by ivvi<3 » 14 Jul 2016, 12:36

Каланинана, а зошто обарено? Ова доктор ти го има кажано? Јас ниеднаш не сум дала обарено, само свежо. А во зеленчуковите можеш да додадеш маслиново масло за вкус, исто и кисело млеко, ако си почнала да даваш млечни производи. На седум месеци можеш да даваш и кашички од житарки на хипп и нестле, а внатре по вкус и малку блендирано овошје. Поздрав и со лесно (smile)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by Lejla7 » 14 Jul 2016, 13:27

Јaс знaм декa препoрaкa вo летниoт периoд е дa се пoчне сo дaвaње нa oбaренo oвoшје, зaрaди термичкa oбрaбoткa пoрaди мoжнoстa oд стoмaчни вируси, a и пoрaди пoтешкoтo вaрење нa свежoтo oвoшје oд бебешкoтo стoмaче, пa тaкa и јaс прaвев лaни. Нo мoјoт син беше 5 и пoл месеци кoгa пoчнaв сo кaшичките и ми беше стрaв искренo дa не се зaрaзи oд нештo пa дa зaвршиме вo бoлницa. Штoм е твoјoт веќе 7 месеци, немaш гaјле сo свежo oвoшје, сaмo дa е убaвo измиенo и излупенo. Акo не сaкa, мешaј му сo бaнaнa. Сигурнo сaкa бaнaнa, блaгa е.

Плус нa пoчетoк нoрмaлнo е дa не му се дoпaѓaaт некoи вкусoви. Акo денес не сaкaл, прoбaј пaк пo некoлку денa. И не oчекувaј aкo тек пoчнувaш дa дaвaш oвoшје и зеленчук, веднaш дa зaмениш oбрoк. Тoa oди пoстепенo и дететo сaмo ќе си пoкaже. Секaкo декa нa пoчетoкoт ќе јaде пo некoлку лaжички сaмo oд нoвoтo.

Пoздрaв и oд мене. Еј, дoчекaвме дa се сoветувaме и нa oвaa темa (thumbsup) Кaкo Гoспoд никoј не е (bu)

Kalaninana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 455
Придружен: 07 Mar 2013, 16:43
Му се допанале: 120 пати
Им се допаднал: 40 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by Kalaninana » 14 Jul 2016, 13:57

Фала девојки. Инаку обарено поради причините кои што ги кажа Лејла. Но еве денес и свежа слива не сакаше.
Ах Лејла колку е убаво што си пишуваме за овие теми. Господ е навистина голем. (racinja)
За бананата се мислев да не му направи запек, оти навечер јаде млечна каша ама без глутен, а освен ориз со банана и ориз со јаболка нема многу избор.
Мислам да почнам сега со глутен. Млечни производи педијатарот ми кажа од 8 месеци натака.
Ама ова утешно ми е дека не мора од одма се да јаде :)
Фала и на двете (big-hug)

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”