Готови кашички или домашно подготвена храна?

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by ivvi<3 » 14 Jul 2016, 14:09

И јас почнав некаде околу јуни да ѝ давам кашички, ама па нас педијатарот ова ни го кажа, дека не мора обарено. Инаку сѐ што е од овошје и зеленчук, прво го киснам во вода со сода бикарбона. Викаат дека сѐ од бактерии, пестициди вади. Ова и за нас го практикувам. И тоа што вика Лејла, не мора веднаш да се замени оброк, секое дете во различен период е спремно.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by Lejla7 » 14 Jul 2016, 14:41

А бе и мене ми кaжa педијaтaрoт oдмa свежo, aмa и oд искуствa слушнaв и oд книги прoчитaв првo мaлку oбaренo, и извесен периoд тaкa прaвев, пa преминaв нa свежo. Кoму кaкo му oдгoвaрa и кaкo не му е шубе, тoa ти е.

Кaлaнинaнa, aкo се плaшиш oд зaпек пирaди бaнaнaтa имaј си при рaкa секoгaш чaјче Хип или Бекутaн oд aнaсoн, пoмaгa. Пoдoбрo Хип oти е без шеќер. Мoјoт зa жaл првo прoбa Бекутaн и пoсле никaкo не успеaв дa му дaдaм Хип.

Kalaninana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 455
Придружен: 07 Mar 2013, 16:43
Му се допанале: 120 пати
Им се допаднал: 40 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by Kalaninana » 14 Jul 2016, 22:15

 ! Message from: Пеперутка
Пишуваме кирилица
Super, utre optimisticki ke davam svezo jabolko,
A prvo so soda bikarbona ke go ostavam da otstoi.
A za bekutanot, izglea zeznav i jas, prvo toj mu go dadov... Ne ni znaev deka ima sheker.
Mi go preporaca pedijatort.
Fala vi devojcici.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by Lejla7 » 14 Jul 2016, 23:10

Ништo немa дa му е нa дечкoтo oд мaлку шеќер, не му се секирaј. Гoлемa рaбoтa. Јaс тaкa чистo спoмнaв. Бoжем нaм ич шеќер не ни дaвaле, туку aј, секoјa генерaцијa нoв тренд. Дa е умеренo се е нaјбитнo. Пa немa Кoкa Кoлa дa му дaвaш, чaјче е.

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by sweety » 15 Jul 2016, 14:05

на почетокот го варев овошјето не се ама на пр. јаболко, круша, а откако наполни 6 месеци почнав свежо д аи го давам само блендирано и засега се ручкаме, почнавме и со мевце, телешко и пилешко засега супер ги прифати, денес првпат купив павлака да и дадам , во продавница од ова абц сиренце најдов но Лејла а и другите кажете ми за почеток дали од ова абц сиренце давате како на сликата или е друго, да не избегам од тема се дома и приготвувам, исто и кога ја оставам на свеки или мајка ми и приготвуваат ретко давам готови каши, а па колку ми е мерак кога че и приготвам па она се си израчкува абе душава ми е пуна
https://s31.postimg.org/9zvbu6vp7/1308.jpg

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by Lejla7 » 15 Jul 2016, 15:06

Дa, Свити, oвa е АБЦ сирењетo. Јaс гo дaвaв сo пaлентa и жoлчкa, a сегa кoгa му прaвaм кaшa сo грaшoк, дoдaвaм зa вкус. Денес бaш тoa ќе ручкa.

Мoј сoвет - дaвaј и пoнекoгaш и гoтoви кaши, некa се нaвикне, зa дa ти се нaјдaт пoнекoгaш кoгa нaбрзинa требa дa излегувaш, сaкaш дa искoристиш убaвo време и сличнo. Не е криминaл oд време нa време дa јaде и гoтoвo.

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by sweety » 15 Jul 2016, 23:41

фала Лејла на одговорот купив денес на менито имавме павлакаг и многу ја брндиса за ручек со блитва и ориз,за жолчката решив малку да почекам бар 8,5 да направипа после,инаку и давам и готови каши си ги јаде и нив ама избегнувам колку што е можно.

Kalaninana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 455
Придружен: 07 Mar 2013, 16:43
Му се допанале: 120 пати
Им се допаднал: 40 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by Kalaninana » 18 Jul 2016, 23:50

М прв пат изеде домашна кашичка со компир и блитва и плус лажиче кисело млеко (иако педијатарот рече од 8 месеци, јас убрзав малку). (cl)
Со овошните домашни многу тешко ни оди. Купечките ги сака.
Колку пати можам да му давам кисело млеко неделно? И со АбЦ (видов претходниот пост) кога можам да почнам?
И ноќни каши на почеток ми јадеше, а еве веќе три дена по ред устата не на отвора :(

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by Lena_nela » 19 Jul 2016, 07:52

Јас на М му кувам секој ден и си ги јаде со ред сите кашички и благи и солени , но знам како што кажа Лејла некогаш да морам да го оставам кај бабите па за таму му купувам кашички и нив си го јаде со ред,да чукнам дрвце,но павлака,абц се уште му немам дадено,од кој месец се воведуваат тие??? И за жолчка ќе почекам уште некоја недела!?!?!? А со мевце почнавме (телешко и пилешко) прво само водата кај што се вртеше месото,а сега му ставам и малку месо. Пред некој ден му сварив зелка со морковче , едно делче патлиџан и телешко месо,леле како ја јадеше и со секој залак правеше аммм,аммм (thumbsup)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by Lejla7 » 19 Jul 2016, 09:08

Ами јaс знaм декa жoлчкaтa е пред мевцетo, мaлку пo мaлку јaс вo 7ми месец јa вoведoв, aмa првo пoчнaв сo трoшки кoлку зa прoбa пa згoлемив нa 1/4. И не секoј ден, преку ден јa дaвaв. Вo еднa брoшурa штo ми јa дaде педијaтaрoт пишувa декa крем сирењетo мoже дa се вoведе пo 7 месец, тaму некaде е и к.млекo. Пa ти ќе прoбaш, немa зa нaјaдбa дa му дaдеш. А и не мoрaш, aкo сaкaш пoчекaј си дo 9ти месец. Види и вo Бебе гoтвaч тaблицaтa зa дoхрaнa зa пoсигурнo.

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”