Готови кашички или домашно подготвена храна?

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by sweety » 19 Jul 2016, 13:48

Не сум знаела дека жолчка прво па мевце, мојата матична ја сретнав пред некој ден ми рече од полни 9 со жолчка а ајс планирам од 8,5 месеци да почнам ептен по малку, Каланина јас почнав со павлака со полни осум а исто и сиренце овие денови планирам да и дадам, воведов исто и боранија, а може и грашок од полни осум и пиперка, денес на менито ќе има цвекло за прв пат со палента и јаболка на бебе готвач ја најдов оваа рецепта.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by Lejla7 » 19 Jul 2016, 13:52

Ти слушaј си гo педијaтaрoт, oстaви ме мене. Изгледa сите рaзличнo кaжувaaт и зa дa не ни е шубе, пoaрнo дa си прaвиме кaкo штo ни oдгoвaрa или кaкo штo ни кaжaле. Супер јaдење имaте денес, некa ви е нa здрaвје (drool)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by SMESKO » 19 Jul 2016, 17:38

Јас на Д и дадов жолчка од полни 6 месеци,па еве ја здрава и жива,јагода јадеше од 6 месеци исто,имам едно клипче ако го најдам ќе ви го споделам,и вистина е она што го вели Лејла во врска да не ти е шубе,ама мислам дека нема потреба од толку претпазливост.Сега е вистина модерно време и има секакви информации што кога да се дава ама мислам дека треба повеќе слобода кога станува збор за храна(секој си има право да си го храни детето како мисли,но еден пример една комшивка на дете од скоро една година не му дава сол,шеќер не,епа како ќе го спречиш детето во иднина да јаде она што неговите врсници го јадат,и тогаш како ќе забраниш (confus) и како тоа дете ќе распознае кисело,благо,солено (scratch) ).Тоа е мое мислење се разбира дека можеби и не е правилно но мислам дека слободата му дава право на избор на детето што преферира да јаде.Ете пишав во соодветна тема дека јас лично и понудив салама на Д таа одби и сеуште одбива,значи самата знае што сака да јаде а што не.

Готови кашички Д никогаш не сакаше освен онаа од слива,јас давам домашно приготвени каши нормално со купечки производи и супер си ги прифате.

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by ivvi<3 » 19 Jul 2016, 19:19

Сѐ во свое време. Нема да забранам да јаде понатаму, ама зошто мора сега на година, година и пол да јаде салами, смоки, чоколади??? На крајот на краиштата, родителите се тие кои го градат вкусот за храна. Да, има некои здрави јадења ги одбива, ама наоѓам начин да ги засака, со повеќе зачин, помалку, со други вкусови мешам. Башка не е иста количината ако јаде пр. смоки дома и на роденден, и само на роденден, нели? Децата секогаш знаат што сакаат, ама тоа не секогаш е во нивна корист. А за распознавање на вкусови, тоа може да го научи и на здрав начин. Во овошјето и зеленчукот има слатко, кисело, луто. Сол се додава во храна, се разбира, разумна количина. Башка, кој немал мака со алергии од јагоди, кикирики, или мед поради ботулизмот, не знае колку тоа е всушност опасно и нема така лесно да дава. Сѐ во свое време (smile)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by Bube » 19 Jul 2016, 22:27

Слатка и јас ја воведов жолчката тоа време кога имаше 8,5 9 месеци . Ќе почнеш со скрос малку и ќе ја зголемуваш количината на два три ден дури не стасате до цела жолчка. Мојот педијатар ме советуваше дека дури воведувам жолчка да не воведувам ништо друго тој период . Ама јас по грешка дадов цвекло знам тој период .
Каланина сите млечни произцоди павлака јогурт бесолено сирење урда почнав од 8+.

И да , вистина е модерно време ама овие правила се баш поради тоа. Има високо алергени намирници кој со причина се даваат после годинка , некои и после две . Смешко убаво што вие сте немале реакција ама незначи дека друго бебе ќе помине така лесно . Алергија од храна за мали бебиња е опасна работа . Убаво вика иви . Се во свое време . Полека полека ќе дојде време ќе јаде дете се, цееел живот .
Јас се трудам да готвам за ќеркичка ама знам да дадам и готова каша. Ги сака и тие и тие .
Секако како расте почнува да одбива некои работи што порано ги јадела ама тоа е тоа е. Сега откако почнавме со неблендирана храна малку е потешко да подметнеш нешто што не сака (sneeky)

Само нека растат живи и здрави и нека јадат (grupna-gushka)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by SMESKO » 20 Jul 2016, 09:30

Значи Иви и Бубе правиме муабет за здраво дете(здраво во смила без алергии или слични работи),не гледам пре4ка зш да не и дадам,башка кога јас и давам смоки да јаде,сама си седнува на тросед и си гледа цртани јас дури завршам други работи(со тоа гледам една навика да гледа цртани и не само по мене да иди).Точно е дека родителот го гради вкусот на детето,но јас(тоа си е лично мое мислење),не сакам да ја давам уште сега со демек здрава храна(купена од на пазар со 300 пестициди),и да ре4ам моето дете само здраво се храни (unsure) .

Значи давањето храна од моја страна е мое искуство со мое дете што не значи дека треба некој да го следи мојот пример,ако вие сметате дека не треба да давате нешто не морате,сепак секое дете си е приказна само за себе.Поздрав4е (grupna-gushka)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by Lejla7 » 20 Jul 2016, 09:31

Гледaм вo Бебе гoтвaчoт-жoлчкaтa е 9+, a млечните прoизвoди се 8+. Млечните и јaс тoгaш пoчнaв дa ги дaвaм. Ствaрнo не знaм зoштo мене ми кaжaa зa жoлчкaтa 6+. Фaлa Бoгу штo немaвме прoблем.

Смешкo милa, не се нервирaј. Прaви си кaкo штo ти oдгoвaрa. Јaс не дaвaм смoки ниту чoкoлaдo меѓутoa свеснa сум декa еден ден ќе ги јaде сaм, и немa дa мoжaм дa му ги зaбрaнaм. Плус тoa, и ние вoзрaсните се пoчaстувaме пoнекoгaш и сo слaдoлед, смoки, чoкoлaдo и други штетни нaмирници (бaрем јaс сум тaкoв случaј, се хрaнaм здрaвo кoлку штo мoжaм, нo и си дoзвoлувaм грешење). Дoкoлку не е претерaнo и вo oгрoмни кoличини, ништo не е дo тaa мерa штетнo, спoред мене.
Last edited by Lejla7 on 20 Jul 2016, 09:38, edited 1 time in total.

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by SMESKO » 20 Jul 2016, 09:36

Лејла и на нас педијатарот ни ре4е 6 полни месеци (smile)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by sweety » 20 Jul 2016, 11:41

Секор родиетел го прави најдоброто за своето дете, една работа милион различни начини,но сепак на крај е одлуката на родителот, едни велат едно други друго, еве пред некој ден дознав дека на 2 месечно бебе оти било анмично во млекот му ставале мед (confus) колку и да звучи чудно но не можеш никого да разубедиш дека не треба, може и некој се чудат за мене што пазам многу за исхрана и се налутив што со сила во устата и ставија сирење солено и чоколода и изреагив луто и сега и те како се почитува што јас ќе кажам што треба да јади. Приметив дека кога јаде палента кога и го давам сленото млеко ми повраќа последните два пати ми се случи тоа сте се соочиле ли со нешто слично, вчера прва пат и цвекло ама ич не јадеше само неколку лажички изеде и после два и пол саати и дадов млекце и додека го пиеше веднаш го поврати.

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by ivvi<3 » 20 Jul 2016, 11:49

Смешко, само дебатираме (smile) За мене, децата со алергии се здрави деца, ете, не знам, тоа не го сфаќам како болест, само организмот одбива некоја храна што не му одговара. А за алергија никогаш не знаеш кога ќе букне. А во врска со здрава/нездрава храна, јас на овие години кога јадам чипс, смоки (за мене таа е најмногу нездрава храна), тоа го правам свесно, значи знам дека не е здрава, ама одбирам да "ризикувам". Додека кај децата не е така. Не те осудувам ни најмалку, само мојот став е дека ќе проба, кога ќе сметам дека е доволно голема да сфати дека тоа е дозволено повремено затоа што не е добро.

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”