Готови кашички или домашно подготвена храна?

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

Одговори
MAMA_M
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 14 Nov 2009, 20:32
Им се допаднал: 1 time

Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by MAMA_M » 14 Nov 2009, 21:03

Што практикувате? Кои се предности/недостатоци на двата типа?

taci83
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 14 Nov 2009, 00:57

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by taci83 » 14 Nov 2009, 22:56

jas praktikuvam poveke domasno napraveni kasicki a i koristam i gotovi,prednos e toa sto gotovata kasiska ne treba da ja sprema koga nemas vreme da i prigotvis i davas gotova ili koga ke odite na gosti i ja davas a nedostatok e toa sto e vestacko napravena i ne znaes sto ima vo nea a sigurno ima nesto staveno za da stojat poveke vreme a domasnata si znaes od sto ti e napravena jas imam edna kniga sto bese poklon vo bebe magazin si ima od 5 mes pa do godina kakvi kaziski mozes da davas i ima mn recepti i su zadovolna ako sakas nekoj recept slobodno pisi mi i pisi kolkave e bebusot pozzz

MAMA_M
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 14 Nov 2009, 20:32
Им се допаднал: 1 time

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by MAMA_M » 15 Nov 2009, 10:09

ах па за рецепти може да отвориме и цела тема, па кога ќе имаш време пишувај :))

7,5 месеци е моето....
и давам и готови и домашни кашички
од готовите, купувам од хипп. најмногу ги сака болоњезе шпагетите.
имам пробано и од нестле, ама тие имаат некој чуден вкус и мирис

dimitar
Нов член
Нов член
Мислења: 9
Придружен: 05 Aug 2010, 09:33

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by dimitar » 07 Oct 2010, 18:02

moite napravija sok domasen od morkovi,cveklno i limon.... e sega dali toa moze da mu go davame na maloto ... koe ima skoro 8 mes.. velat deka cinelo za krvta.. mu ima nekoj davano takov sok na decata? pozz do site

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by Petra » 08 Oct 2010, 15:20

Јас и нема давано таков сок на ќерка ми кога беше на таа возраст, а мислам и дека лимонот не треба да се дава до годината. А инаку добар е за крвта, ја подобрува крвната слика.

ilina_princes
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 04 Nov 2010, 11:06

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by ilina_princes » 04 Nov 2010, 11:10

a da mi kazes kako se vika taa kniga so recepti za bebe i nie da si ja kupime...ili kazi nekoj recept za bebe od 5 meseci

natepr
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 09 Jan 2010, 22:36
Location: Sekade
Contact:

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by natepr » 14 Nov 2010, 19:38

Дали е добро во текот на денот да се дава на 5 месечно бебе, бамби плазма како кашичка и кашички од моркови и јаболка. (unsure)

ElenaMartin
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 23 Jan 2011, 17:30

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by ElenaMartin » 23 Jan 2011, 17:34

Zdravo mamickii (joy) jas sum nova na forumov imam since 9 meseci i se vika Martin, sekoj den ni e zabava (joy) sakam da ve zaprasam kakvo iskustvo imate vo odnos na hranenjeto na vaseto bebe nie imame problemi ne saka da mi jade bilo sto od corbickite sto mu gi pravam (cry1) se obiduvam na sekakov nacin da mu gi doblizam no nikako ne uspevam kompir oriz boranija ne sakame nitu da vidime:((( baram pomos i soveti od vas poiskusnite

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by Petra » 23 Jan 2011, 22:37

Елена јас мојата ќеркичка почнав да ја хранам поголема на 1,5 год. Дотогаш си бевме речиси само на доење. Бди трпелива, за ова најмногу. (smile) Можеби му е период, а можеби и ќе биде пребирливо детето. И кај мене имаше период кога не сакаше да јаде одредена храна, а јас се трудев да и давам затоа што беше здрава, па се молевме.Но ќе помине и тоа и ќе почне да си јаде се.
Најважно е да бидеш трпелива, некои мајки им дозволуваат на децата да ја пипкаат храната, самиот ритуал да биде како игра.

dona
Нов член
Нов член
Мислења: 5
Придружен: 21 Dec 2010, 17:40

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by dona » 27 Jan 2011, 17:09

od 4 meseci pocnav da i davam sokcinja i kasicki gotovite kasicki so sila gi jade a domasnite pa ic ne gi saka a kompir i pravev doma i ne go jade dali stavate drugi dodatoci za da ne bide bljuntavo.......

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”