Готови кашички или домашно подготвена храна?

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by sunshine_2012 » 07 Oct 2013, 07:54

Big mama (dobr)
a i jas sum za domasno prigotvena hrana za bebe. I jas sum i gotvela posebno na moite dodeka da napolnat godina i posle od naseto im davav, ama i nie jademe pozdravo i bez potprski pa taka nesmetav deka ke mu steti. A toa sekogas e taka so prvoto epten do troska da se pazi na se. (smile)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by Радост » 24 Aug 2014, 00:13

Јас да напишам дека официјално ниедна готова кашичка не јаде веќе. Буквално од ниедна фирма, ни овошје ни зеленчук. Мама најубаво готви. :)

Јадеше по некоја како сливата на Хип, спанаќот со компир исто на Хип, за во одредени ситуации како кога сме на лекар или со вакцина да имав опција. Веќе немам опција, си сака само домашни. Па дека и да мрднеме за два саати мора да сме дома. (laugh1)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by Peperutka » 29 Aug 2014, 11:59

К. јаде и тоа и тоа (smile)
Од купечките,ги јаде само овошните и тоа со голема сласт,зеленчуковите не сака да ги смисли.
Му правам и од инстант кашите во кутии (Humana,Hipp)
Другото е се домашно и свежо (smile)
Радост големо БРАВО и една (big-hug) Ти си ми пример за мајка (a2)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by Радост » 29 Aug 2014, 13:05

:ymblushing: Фала ти.

Голема гушка и за К. и мешето од нас. (big-hug)

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by maried » 29 Aug 2014, 15:09

Готови јаде само слива, друго не и нудам, освен ако сме некаде каде што немам услови да и зготвам.
Млечните на Хип и Хумана и ги давам оти ги сака, ама сеуште јаде по 3 лаж од нив.
Другото е се готвено, свежо и никогаш до сега ако не ја изеде кашата не ја чувам, одма ја фрлам, ако треба пак нова правам.

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by ripcence » 07 Oct 2014, 13:39

Од овошните јаде и купечки и домашни, се разбира му правам дома од тоа овошје што има да го купам, зеленчуковите домашни несака никако да ги јаде (sad1) секако пробав, а зачудувачки купечките ги сака (sneeky)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by happiness » 10 Feb 2015, 15:40

minatiot mesec zedovme kashicki za S i otvoriv nekolku za da gi probam kolku se blagi na hipp od praska beshe odlicna (thumbup) , od vitameal mi dadoja gratis od prodavnicata kashata od kajsija beshe uzas blaga (ner) sokceto od vitameal gusto praska i jabolko beshe ubavo, a na bebevita od sliva ja probav denes i ne e blaga ima prijaten vkus...

gledam kashicki od poveke firmi , mi preporacaa od hipp kako najubavi, na bebevita pishuva deka izvoznik e hiip avstrija, a se proizveduvaat vo ungarija isto kako na hipp deklaracijata...
vitameal se somnevam deka bi gi davala na bebe potekloto me buni, zaboraviv ama mislam pisuvashe mongolija (unsure)
frutek nemam kupeno dosega, ama sum vo plan da rzgledam...

od koja firma najcesto praktekuvate da im kupuvate na bebushite...?

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by Sashka » 10 Feb 2015, 15:58

Јас само на Хип имам давано, а во аптека ми рекоа дека Бебевита се всушност на Хип само поефтини биле а демек исти, колку е точно не знам (scratch)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by ripcence » 10 Feb 2015, 19:53

И јас само на хип давам.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by happiness » 11 Feb 2015, 11:26

fala vi na odgovorite (grupna-gushka)
jas vcera mu dadov od slivata na bebevita i mu dodadov plus sveza svarena sliva si ruckashe dobro ja podnese ama ne mu e bas po merak kako jabolkoto (smile) jabolkoto go davam kako domashna kashicka,a se mislev ovaa poveke deka ke ja bendisa deka e po blaga (pipi)
sashka mozno e da se od ista firma , jas prvo pomisliv deka ne e orginalnata delkaracija ama sepak postoi "proizveduva bebevita "
od kaj sto pazaram vo prodavnicata ima samo na bebevita kashicki vcera ne mozev da izlegvam pa zedov od nea,sleden pat od hipp ke ja zemam (smile)
koga kupuvav kashi ic ne razmisliv da zemam samo od eden produkt od 10 kashicki samo edna e od praska drugite se kokteli (tongue)

inaku planiram da si jadi kombinirano i domashna hrana i kupecka
ke gledam da ima poveke domashno (thumbup) a kupeckite koga ke bidam vo moznost ke mu gi zbogatuvam so svezo ovoshje ili zelencuk (pipi)
ubava varijanta mi se gledaat i cerealite (thumbup) imaat ubav vkus,lesno se podgotvuvaat i ke odgovaraat i kako dodatok za zgusnuvanje na domashnite kashicki (laugh1)

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”