Адаптирано млеко

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by ivvi<3 » 21 Jun 2015, 11:50

Лејла, ти пишав претходно, ете и Бубе ти кажа, ако напредува, нема место за грижа. Пробај да му даваш млеко на собна температура, јас кога почнав така, повеќе пие.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by Bube » 21 Jun 2015, 13:19

Da da I jas ne go toplam mlekoto vekje nekoe vreme

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by Lejla7 » 21 Jun 2015, 13:31

Sum probala, isto e. Duri i vodata ja saka potopla. A momentalno glaven obrok mu se racete (smile) Aj ke probam da ne se zamaram i sekiram, ne znam kolku ke mi trae.

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1420
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by SMESKO » 21 Jun 2015, 19:04

Lejla7 wrote:Jas pak tuka da se pozalam. Koga citam po kolku mleko pijat vasite bebenca, me faka strav i se razocaruvam. Malata na Smesko nekade procitav deka na obrok pie 210 ml. Ova moevo nikako da mrdne od 90ml na obrok, od pred edna nedela pocna vo nekolku navrati da pie po 120 ml eden-dva obroka i poslednive denovi pak namali so jadenjeto, duri nekogas i 90 ne ispiva dokraj. Se na se, mu se sobiraat po 620-650 ml na denonokie, imajki vo predvid deka ima 7 obroci.

Koga bevme na kontrola pred edna nedela, ja prasuvav i doktorkata i rece deka si napreduva normalno i e vo red. Ama koga citam na kutijata po kolku treba na ovaa vozrast (tri meseci) da pie, iskreno me faka strav.
Секое малечко е различно,зошто сите не се слаби има и дебели луѓе,тоа ич да не те замара се додека малиот си расти како што треба нема потреба да се грижиш.Поздрав до вас двајцата (racinja)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by Lejla7 » 22 Jun 2015, 14:14

Фала Смешко, поздрав и до вас (big-hug)

Пробав денес со нови цуцли, до сега ги користевме се уште тие 0+ за новороденче, сега се префрливме на 1+ со две дупчиња, чинам јадеше повеќе денес, ќе видиме како ќе е. Многу бљуцка некои денови, не знам што да кажам. Туку, добро велиш, не се сите луѓе исти, па така и бебињата.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by Bube » 30 Jun 2015, 12:57

Mamicki kolku e aptamil 2?

Namerno ili nenamerno se zaboravam da prasam vo apteka hahaha da ne e yste poskapo ?

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by Bube » 30 Jun 2015, 21:21

Mislam na cenata, nejasno sum prasala.
Kolku cini aptamil 2 dali znae nekoj? Falaa

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by ivvi<3 » 30 Jun 2015, 21:50

Бубе, цената е иста.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1926 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by Радост » 22 Sep 2015, 00:22

Да не не мислите, уште е лудо вљубена во Аптамилот. Само на него и на мене толку се радува. (rolll)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2600
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 617 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by Peperutka » 22 Sep 2015, 12:59

К. не пие АД од година и 6-7 мес. и тоа јас му го укинав,дека добро јаде па сметам дека нема потреба.
Кравјо го консумира само во кашички (Со чоколино,бисквити ) а од шише не пие па и подобро што не пие.Периодов слушав многу неубави работи за кравјото па подобо што не го пие (smile)
Д. е на Hipp Kombiotik 3 (тоа е од 10 месеци) и супер му е,го обожува. (smile)

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”