Адаптирано млеко

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by Bube » 13 Apr 2015, 00:26

A da I fala I za shemata. Pa kako sto racinam taa si pie taman mlekce za nejzinata tezina pie okolu 840 do 960 ml. Taa vekje ima 6 kg (rad)
Eh da bea na cicanje nemase da mu ja mislam . Ama tamu pa drugo se misli I na kraj majka si e majka I vaka I taka ke se grizi (lovet)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2600
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 617 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by Peperutka » 13 Apr 2015, 00:55

Mnogu se slozuvam so Hepiness.
Bube nemas nikakva pricina za zagrizenost,tu si imas zdravo j napredno bebe.
Neka si pie mleko koga saka i kolku saka,i jas kako Hepiness ne se vodam spored nekoi pravila,treba da se zeme vo predvid i potrebata na deteto.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by Lejla7 » 13 Apr 2015, 08:47

Koga ve citam, se tesam i jas, vi blagodaram za se sto ste napisale.

I mene mi e sube sto na maliot na baranje mu davam AD. I da sakam da pazam da bide na tri saati, ne biduva, oti on si bara i place. Koga pocnavme edvaj piese po 10, 20 ml, 30 ni bese dostignuvanje na denot. Sega znae i da ispie po 90 iako normalen obrok mu e 60 ml, koga pie poveke - bljucka. Denje pie na intervali od po 2 do 2 i pol saati, a noke moze i 3 da mu se fatat. Kolicinski vo edno denonokie ni se sobira po 550 - 600 ml sto sprema negovata kilaza (posledno merenje pred nedela dena 3160) mislam e i poveke - neli treba 150 ml na kilogram tezina, znaci 450 ml otprilika za nego. Ama sega poslednava nedela se nadevam kacil uste nekoe gramce. Ke vidime na kontrolata.

Pedijatarot ni bese kazal duri da go povratime na tezina da mu davame koga ke pobara i na pokratki intervali kolku moze da ispie. A koga citam na kutijata AD, se mi se cini deka malku jade. Nikako da gi pogodime merkite dadeni tamu.

Kazete mi kako da mu pomognam - mnogu se maci so kakanjeto denovive. Do pred nekoj den normalno si kakase, a sega duri da se iskaka se grci i maci dosta vreme. Nekoj sovet?

Ps Happiness, i jas kako tebe pisuvam vo kolku casot kolku mleko ispil. Setam od soba vo soba so tefter v race (smile) sto da pravam.

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by Neda_Jovan » 13 Apr 2015, 09:30

Lejla najverojatno teskoto kakanje mu e sega od ad mlekoto koe malku potesko se vari od majcinoto. No nisto strasno. Moze da pomognat masazi na stomace, koga dava napon da kaka da mu gi pritisnes malku nozinjata kon stomaceto da napne poveke. Nekoi stavaat i vrv na toplomer vo cmarceto da vleze vozduh...no mene ne mi uspealo :) . ke mu se navikne organizmot za kratko vreme. A pa posle zdravje koga ke pocnete so sokovi i kasicki ke bide polesno. Pozdrav

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by ivvi<3 » 13 Apr 2015, 12:48

Кога се работи за адаптирано млеко, јас секогаш сум за консултација со педијатар, во смисол промена на млеко, па и количина. Нормално, нема секогаш време да одам на доктор прво да се консултирам пред да зголемам на количина, ама гледам најбрзо што можам да го средам тоа. И секако, мое лично мислење, е дека ад млеко се дава на одреден временски интервал, само поради проблеми со мешето. Да е на доење на 10мин. ќе давав ако треба, пошто никогаш не се знае колку исцицало и побрзо се вари мајчиното млеко, ама вака кога ја знам количината, тоа е друго. Точно е дека никогаш не може до минута точно да се даде, ама гледам отприлика да бидат 4саати. Некогаш ако се успие подолго, пр. 5саати, нареден оброк ќе ѝ дадам порано. Башка сега воведов и сокчиња и е многу полесно. Исто и јас имав проблеми на почеток со ад млекото, немаше ред, па плачки, па не знаеш дали е гладна, дали е мешето и постепено почнав да ѝ го зголемувам периодот до нареден оброк за 10мин. и така стигнавме до 4саати. А ова за колку се дава според тежина, не знаев, а и педијатарот никогаш не ми спомнала, башка на кутијата пишува според месеци. Хепинес, може да ми кажеш од каде ти е таа информација? Баш ме интересира, ако е така, дали ќе треба и јас да менувам нешто. Поздрав до сите :)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1926 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by Радост » 13 Apr 2015, 12:56

Лејла ете јас со друг практичен совет околу тефтерот. :))

Јас од првиот ден, па се до денес секој ден и запишувам кога пиела млеко и колку, па кога и колку спиела, па памперси кога мочкала/какала, па со храната колку кога и што изела. Се тоа ми е во табели и испечатени листови. Можеш и дома поедноставна верзија, на обичен лист запишувај и закачи го на фрижидер, за да не одиш со тефтерот. Така и маж ти ќе знае ако некогаш заспиеш. :)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by happiness » 14 Apr 2015, 22:54

Ivvi od pedijatar mi e shemata da, samo nemaat obicaj da ja kazuvaat jas guglav i na hrvatski sajt najdov pedijatar koj ja imashe objaveno... Okolu 4 meseci koga beshe S pishav deka namali na mleko i maticniot pedijatar mi rece da kreni obavezno na 100 ml na kilogram telesna tezina a deka e idealo 150 ml na kg. Se dodeka ne zapocne so kashicki t.e so dohrana a togash se namaluva kolicinata na mleko postepeno...
Za sokcinjata mene forumkite majki me iskaraa imame i takva tema :)
Blizite okolu 5 meseci, so dohrana koga planirash da zapocnesh?

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by ivvi<3 » 14 Apr 2015, 23:36

И јас читав дека сокчиња не се препорачуваат, ама бидејќи е воглавно на ад млеко, дадов сокче. Секако со препорака на педијатар. Да бевме на екслузивно доење, е тоа е веќе друго, немаше ништо да давам 6 месеци, ама ова е друга ситуација. Сега си ги пие од хипп сокчињата од јаболко, круша и слива. Јаболко гледам да ѝ давам домашен цеден, си го пие и тој. А инаку со кашички докторката ни рече од 6-ти месец, така да уште малце остана и едвај чекам :) Ја гледам цело време си мљацка ние кога јадеме, кога ѝ давам водичка го фаќа лажичето и го лиже, мислам дека покажува некои знаци на спремност, па ќе видиме како ќе биде :)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by Lejla7 » 16 Apr 2015, 21:12

Mamicki, kakvo cajce im davate na bebinjata sto se na AD?

Neli dobro e ako se hrani bebeto so AD da se dava cajce i voda. Jas pocnav da mu go davam Becutan cajceto od sladok anason i ubavo go prifati, mislam ako ne e toj caj epten problem ke ima so stolicata (a i vaka mu e tesko (sad1), ama sepak ednas vo denot ima).

Ima li i drugi nekoi cajcinja sto moze da se davaat da ne e vaka ednolicno samo so Becutanot?

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by ivvi<3 » 16 Apr 2015, 21:28

Лејла, јас ѝ давав од хумана, ама после докторката ми рече да не ја навикнувам на шеќер, и ѝ купив од хипп без шеќер, во ќесички е. И пошто некогаш си пијам и јас од нејзините чајчиња :) навистина има разлика, хумaната е доста блага. И бекутан имав прилика да го вкусам, е тој ми дојде шербет :)

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”