Адаптирано млеко

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by ivvi<3 » 16 Apr 2015, 21:31

Инаку јас ѝ давам и по неколку лажички превриена вода, и заприметив дека тоа повеќе помогна на мешето, отколку чајчето.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by Bube » 16 Apr 2015, 22:43

I jas I davam bekutan cajce. Toj mi go kazaa togas toj go davam. E sega togas neznaevv deka bebinjata sto ke pocnat so bekutan posle tesko prifakaat drugo cajce zatoa sto ovoj e ppreeeemnogu blag. Ama ete bidna. Lejla ako ne ti e vekje naviknato sinko probaj smeni mu go so nekoj so pomalku seker. Mojata nesaka voda nikako ne ja golta ama cajcevo go pie bez problem po 100 ml dnevno.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by Debora » 16 Apr 2015, 22:54

Тема за чаеви topic1679.html

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by Lejla7 » 17 Apr 2015, 09:06

Debora wrote:Тема за чаеви topic1679.html
Ne znaev deka ima takva tema, se izvinuvam. Fala Debora (thumbsup)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by Bube » 21 Apr 2015, 19:23

Neznam dali e prasanjevo za tuka ako ne e prefrlete go ve molam vo soodvetna tema.

Kako se spravuvate emocionalno so toa sto bebinjata ni se na Ad mleko? So prasanjata sekogas ZOSTO NE CICA? jas taman ke se pomiram I slucajno na net ke naletam na nekoja statija kako bebinjata na ad mleko se vakvi takvi imaat sansi da zabolat od ovo ono (scared) I pak se razocaruvam .
Posebno mi e tesko koga go prigotvuvam. Koga ke go vidam toj prasokot (sad1)
Ajde da se utesime zaedno. Da mi olesni malku deka ne sum samo jas I ne e samo moeto dete.

Kapak bese I koga eden pedijatar nekni mi rece aj tvoeto sto nema imunitet nema tuku gledaj da ne prima antibiotici koa kese razboli (ner) a kerka fala bogu zdrava prava kakvi antibiotici kakvi cuda

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by Lejla7 » 21 Apr 2015, 19:37

I jas bev emotivna na ova prasanje, ama sega ic ne se zamaram. Nitu sum prva nitu posledna cie dete ne cica. I koga sme bile nie mali ne dohranuvale, pa sto ni fali? Podobro li e deteto da e gladno i nesrekno otkolku da e na AD?

Razgovarav so mnogu prijatelki cii deca cicaat i nitu edna ne bese nastroena kao - zosto tvoeto ne cica tuku naprotiv site me tesea deka toa e najnormalna rabota i deka koga nema mleko, nema i toa e toa. Deteto ne smee da e gladno. A takvi statii Bube ic da ne citas. Sekoja cest na majkite sto dojat, i jas bi sakala da sum edna od niv, no sto mozam da storam? Tie statii se za pottiknuvanje na doenjeto za koe sum i jas ZA, no Bog mi e svedok deka se obidov na site nacini i ne bide. A za antibioticite, mojot stav i za niv e deka koga ima potreba mora da se primaat. Sto e ova globalna paranoja? Pa dojdovme do sostojba i koga treba da pieme antibiotik da se klukame so "prirodni" sredstva (a nedovolno ispitani) i uste poveke da si ja vlosime sostojbata.
Glavata gore i ne se sekiraj. Ke porasnat i nasite deca. A kolku ke se zdravi ili bolni toa Gospod znae, i ne e do mlekoto. Uzivaj so malata, a na prasanjata ssmo smeskaj se. Pozdrav

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by ivvi<3 » 21 Apr 2015, 19:45

Бубе, мене сѐ уште ми е многу тешко. Особено што моето бебе цицаше, ама јас немав млеко. Ја ставав на секој саат, значи зачестени подои, одмолзување после подој, де со пумпа, де рачно, пиење на чаеви, пивски квасец, луцерка, соино млеко и што ли уште не, сѐ што ќе чуев и прочитав, и на крај пак без млеко. Ама барем знам дека дадов сѐ од себе. Се тешам со тоа што знам многу здрави-прави деца на ад млеко. Башка во денешно време можеш да бираш, а порано им давале кравјо од почеток. Ова е мојата утеха :)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by Peperutka » 23 Apr 2015, 00:59

Majkicki,bezpotrebno se optovaruvate i obvinuvate za nesto za koe ne e vinata vo vas,t.e. ne e vinata vo nikoj. (bu)
Dobrata majka ne se gleda spored toa dali go doela bebeto ili ne,tuku kako go vospituva i na kakov pat go izvela. (grupna-gushka)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by Lejla7 » 23 Apr 2015, 12:28

Eee Peperutce, kazi i go toa na svekrva mi...
A makata za da go rodam ova bebe ne ja smeta...

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by happiness » 23 Apr 2015, 12:57

Bube wrote:Neznam dali e prasanjevo za tuka ako ne e prefrlete go ve molam vo soodvetna tema.

Kako se spravuvate emocionalno so toa sto bebinjata ni se na Ad mleko? So prasanjata sekogas ZOSTO NE CICA? jas taman ke se pomiram I slucajno na net ke naletam na nekoja statija kako bebinjata na ad mleko se vakvi takvi imaat sansi da zabolat od ovo ono (scared) I pak se razocaruvam .
Posebno mi e tesko koga go prigotvuvam. Koga ke go vidam toj prasokot (sad1)
Ajde da se utesime zaedno. Da mi olesni malku deka ne sum samo jas I ne e samo moeto dete.

Kapak bese I koga eden pedijatar nekni mi rece aj tvoeto sto nema imunitet nema tuku gledaj da ne prima antibiotici koa kese razboli (ner) a kerka fala bogu zdrava prava kakvi antibiotici kakvi cuda

od kaj znaj toj deka nema imunitet...? mlekoto e toa ad mozi ne koj znae shto, ne e prirodno ,ama i prirodata dava rasipani jabolka pa nikoj ne gi jadi i 100 pati da se prirodni :)
ne mu ja sekiraj neka rasti bebe i uzivajte

ovie medicinarive ne se site ko sto treba.....
mene na gosti kaj bracedami me zapukaa stari babi za cicanje za dohrana za za..... se (ner) i bracedami e srtednoshkolka jas koga ostanav bez zoroj ne znaev da se doopravdam na nekojsi babi sto voopshto ne se zamarale koi minerali gi ima vo hranata za svoite bebushki a ne znaat ni minerali sto se ... bracedami gi zakuti najednostavno
"majkata najubavo znae sto mu e potrebno na bebeto "
i taka e gledash deka nem as dovolno mleko i namesto da mu makash leb vo mandzata za da ne e gladno i da go doish kolku da reci ti mu kupivas ad i mu davas moznost da se razviva mnogu poubavo i pozdravo otkolku sto pravele tie

e tolku bube sea se iznervirav samo sto mi tekna na sarite babi-zabi (rolll)

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”