Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохрана

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

Одговори
ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохрана

Post by ELIANA » 22 Feb 2011, 16:15

Кога започнавте со воведување на дохрана за бебето и со што почнавте?

milapetar
Нов член
Нов член
Мислења: 8
Придружен: 21 Feb 2011, 14:32

Re: Првата нова храна за бебето

Post by milapetar » 28 Feb 2011, 15:19

Jas pocnav moeto bebe da go dohranuvam posle petiot mesec,najprvo so ovosni sokcinja razredeni so voda,se razbira doma prigotveni,potoa postepeno ovosni kasi,pa zelencukovi i od sedmi mesec i meso.

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Првата нова храна за бебето

Post by ELIANA » 03 Mar 2011, 15:28

До 5ти месец бевме ексклузивно на мајчино млеко. Од тогаш сметав дека има потреба од дополнителни калории и прво воведов ориз (без глутен, од Нестле). Првата недела по еден оброк, по една лажица, со мое млеко. Втората недела по три оброци, сеуште една лажица, но почнав да мешам вода со мое млеко. Третата недела го зголемував оброкот до 3, 4 лажици. Сега ќе почнам со зеленчук, прво морков, тиквица, па после со зелен. По две недели со овошје. И ќе видиме за понатаму.

Carolina02
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 13 Mar 2011, 02:18
Им се допаднал: 1 time

Re: Првата нова храна за бебето

Post by Carolina02 » 13 Mar 2011, 02:28

Zdravo, jas sum nova na forumot ... bi sakala da spodelam nesto ... imam since skoro 5 meseci . dodega e samo na moeto mleko, cice :) dosega mu nemam davano ni voda , bidejki pedijatrot me sovetuvase deka vo majcinoto mleko ima dovolno voda ... dali e vreme moeto dete da smeni nesto vo ishranata , od moeto mleko naprednuva super za 5 meseci ima 8 kg . bi sakala nekoj da mi spodeli nekoe iskustvo so taa vozrast . Pozdrav (confus)

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Првата нова храна за бебето

Post by ELIANA » 14 Mar 2011, 16:18

Воведувањето на нова храна зависи од возраста, тежината и спиењето на бебето. Carolina02 ако бебето добро ти напредува, 8кг мислам дека е солидно, ама не знам колку се родило, ако спие добро, мое мислење е дека можеш да почекаш и до 6 месеци. Така било подобро и против алергии. За моето бебе напишав погоре дека почнав да воведувам храна од 5 месеци, затоа што имаше помала тежина, макар што за неа мислам дека е нормална помала тежина (помеѓу долна граница и просек). Ако тоа рамномерно си расте тогаш е добро. Но ако растежот нагло падне тогаш се обрнува повеќе внимание. Исто забележав дека порано се буди од вообичено што исто така ми беше знак дека има потреба од повеќе калории. Јас мислам дека имам доволно млеко, но сепак се потребни повеќе калории. Откако почнав да и воведувам храна гледам дека се подобри спиењето преку ден (таа спие по цела ноќ од 10 недели). Така што види со педирајатарот што ќе те советува и одлучи си. Макар што ако напредува добро, не мора да се брзаш и од практични причини, затоа што после ќе треба да спремаш храна, па да го храниш итн..повеќе обврски, па ако нема потреба мое мислење е дека можеш да почекаш до 6 месеци, па ти одлучи (thumbup)

Carolina02
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 13 Mar 2011, 02:18
Им се допаднал: 1 time

Re: Првата нова храна за бебето

Post by Carolina02 » 16 Mar 2011, 16:23

Fala mnogu . Sin mi se rodi 3410 . Sega ovaa nedela imame zakazeno na pedijatar pa ke vidam sto ke me sovetuva i toj :) inaku vo tekot na nokta mi se budi na sekoi 4-5 h za cicanje sto smetam deka e sosem normalno :) (smile) Pozdrav (bu)

neki
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 08 Dec 2010, 11:07

Re: Првата нова храна за бебето

Post by neki » 03 May 2011, 23:14

Jas zapocnav so voveduvanje nova hrana so napolneti 5 meseci. Najprvo po 3-4 lazicki i sega na 7 meseci mojot bebus jade 100gr ovosna i 100 gr zelencukova kasa dnevno. Jade i kasicki so telesko, pilesko, jagnesko i misirkino meso. Koristam gotovi kasicki, poprakticni se a hranata e od organsko poteklo. Na sekoja pisuva od koga moze da se koristi. Koga sam kupuvas i podgotvuvas ne znaes sto moze da ti prodadat. Sokcinja samo ne saka da pie, a i voda ne saka, pa ne insistiram.

Carolina02
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 13 Mar 2011, 02:18
Им се допаднал: 1 time

Re: Првата нова храна за бебето

Post by Carolina02 » 18 Jul 2011, 23:53

Имам синче скоро 9 месеци . Цице уште но осеќам како веќе на моето млекце му доаѓа крајот ... Го подранувам малце со природни кашички дома подготвени . Но ме интересираше дали треба да почнам со млеко друго .. адаптирано .. да стекне некоја навика за млеко .. секој совет би ми значел многу . Поздрав (b4)

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Првата нова храна за бебето

Post by ELIANA » 20 Jul 2011, 14:36

Здраво Каролина02 (smile) До една година главна храна за бебето е млекото. Како што се наближува првата година се зголемува внесот на тврда храна за сметка на млекото кое се намалува. Но сепак до една година главна храна им е млекото. Е сега ти велиш дека на твоето млеко му доаѓа крајот. Како го заклучи тоа? На колку подои сте? Дали после цицање се буни малото како да сака уште? Дали добро напредува во килажа? (макар што сега и многу помалку ставаат на тежина) Ако почнеш да заменуваш некој подој со адаптирано млеко, тогаш твоето млеко најверојатно уште повеќе ќе почне да се намалува. Но, ако си сигурна дека имаш многу малку млеко, и на твоето бебе му треба уште, тогаш јас сметам дека секако треба да му дадеш адаптирано, бидејќи има потреба од тоа. За навикнување, како што велиш ти, мислам дека не би требало да има никаков проблем. Тоа иако неубаво мириса, бебињата го сакаат и го пијат (smile) Можеш откако ќе го надоиш, прво да пробаш да се молзиш да видиш дали навистина нема повеќе млеко, и да му дадеш адаптирано млеко, ама не сосила, и да видиш колку ќе пие. Затоа што ако е најадено, веројатно нема да пие многу од тоа. Така полека, пробај, испитај, затоа што најдобро ти е мајчино млеко, и заради антителата, а за финансискиот аспект и да не зборуваме колку е подобро ;-)
Поздрав и пиши што ќе направиш (a2)

Carolina02
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 13 Mar 2011, 02:18
Им се допаднал: 1 time

Re: Првата нова храна за бебето

Post by Carolina02 » 20 Jul 2011, 15:24

фала Елиана. Бебчето мислам дека напредува добро .. се роди 3410 а сега има 9 месеци и е скоро 10 кг . Цица обично на секои 4/5 часа .. Вечерата ми спие добро скоро и по 11 часа .. само се буди 2/3 пати за цицање и пак си продолжува да спие .. Но градите ми ослабнаа многу .. повеќе не ми се стегнати и не ги осеќам полни со млеко .. а кога цице ..цице а.. некогаш ми се чини како така да си смука .. (unsure) .. Порано цицаше подолго време .. а сега ке цицне малку и почнува да си игра со брадавиците ... Мислам поголем е сега нели треба повеќе да се храни .. (confus) .. Дали му е доволно тоа малце млекце што го цица од мене ? како даа знам кога не покажува знаци на глад . Му пасирам кашички но и нив едвај ги јаде .. (unsure) .. Се помислив да не така бидејки е жешко .. па помалку се јаде . Но тој ни течности не сака .. ретко вода едвај по малце пие тешко му е од шише а несака ни да се потруди .. Се надевам ова е само период .. бидејки ако продолжи така мислам дека ке ослаби бидејки тоа е многу малце храна .. Паа Елиана по сево ова мислиш ли дека треба да почнам со адаптирано млеко .. поздрав (a2)

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”